Champions League: Νίκη 2-1 με ανατροπή ο Ολυμπιακός τη Ριέκα

"Λυτρωτής" του Ολυμπιακού στις καθυστερήσεις ο Ρομαό EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με ανατροπή τον πρώτο αγώνα με τη Ριέκα 2-1 στο Καραϊσκάκης, αλλά η πρόκριση στους ομίλους του Champions League παραμένει ανοιχτή για τη ρεβάνς της ερχόμενης Τρίτης (21.45) στην Κροατία, με το εκτός έδρας γκολ να παίζει σημαντικό ρόλο. Οι ερυθρόλευκοι με το γκολ του Ρομαό στις καθυστερήσεις έβαλαν τέλος και σε ένα αρνητικό σερί χωρίς νίκες στο Καραϊσκάκης στα τελευταία Ευρωπαϊκά του ματς.

Με τον Φορτούνη στον πάγκο και τον Μάριν «δεκάρι» ο Ολυμπιακός είχε κατοχή στο πρώτο 45λεπτο και κάποια εκρηκτικά 5λεπτα, που απειλούσε την εστία της Ριέκα χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει.

1 4203349

(Η χαμένη ευκαιρία με την κεφαλιά του Μπεν - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Τις σημαντικότερες ευκαιρίες έχασε ο Μπεν (με σημαντικότερη την αδύναμη κεφαλιά στο 30), αλλά και οι Σεμπά-Μάριν από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον γκολκίπερ της πρωταθλήτριας Κροατίας.

1 4203391

(Αντίδραση απογοήτευσης από τον Σεμπά - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Η Ριέκα είχε ουσιαστικά «ανενεργό» τον τραυματία φορ Γκαβράνοβιτς και μόνον τον Βραζιλιάνο Χέμπερ να απειλεί σε κόντρα επιθέσεις, σκόραρε στο 42: ο Χέμπερ ξέφυγε με ντρίμπλα πίσω από την πλάτη στο Ρομαό και σούταρε στην κλειστή γωνία του Καπίνο, που δεν μπόρεσε να αντιδράσει επιτυχημένα (κάτι που έκανε λίγο μετά σε ένα ακόμη τετ α τετ με τον Βραζιλιάνο).

1 4203424

(Ο Χέμπερ σκοράρει στην κλειστή γωνία του Καπίνο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Στο β μέρος οι ερυθρόλευκοι δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν και στο 65 ο Χάσι αναγκάστηκε να βάλει και τον Φορτούνη στο ματς και ο Έλληνας διεθνής στην πρώτη του προσπάθεια έβγαλε σε θέση βολής τον Οφόε, που ισοφάρισε με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτυ (66).

1 4203479

(Ο Οφόε πανηγυρίζει το γκολ της ισοφάρισης - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Η Ριέκα κλείστηκε στην άμυνά της προσπαθώντας να κρατήσει το 1-1 όπως στον προηγούμενο γύρο με την Σάλτσμπουργκ, ιδιαίτερα όταν έμεινε με 10 παίκτες στο 82 (2η κίτρινη για χέρι ο αρ. μπακ Ζούτα).

4203595

(Ο Ρομαό σκοράρει το νικητήριο γκολ του Ολυμπιακού - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Στο 90 ο Ανδρούτσος είδε την κεφαλιά του να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι, αλλά στο 93 μετά από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, που έδιωξε με γροθιές ο γκολκίπερ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και σε γύρισμα ο Ρομαό από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Η 11άδα του Ολυμπιακού (4-2-3-1): Καπίνο / Ελ Αμπντελαουί, Ρομαό, Ρέτσος, Κούτρης / Οφόε (79 Ανδρούτσο), Ζιλέ / Καρσελά, Μάριν (75 Πάρντο), Σεμπά (65 Φορτούνης) / Μπεν.