Premier League: Πάλι 4άρα η Γιουνάιτεντ, ήττα η Άρσεναλ και δύσκολα η Λίβερπουλ

Μία ακόμη 4άρα στην Αγγλία η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ του Μουρίνιο ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / DIMITRIS LEGAKIS

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα στην Premier League της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο έκανε το 2 στα 2 νικώντας και στην έδρα της Σουόνσι, σκοράροντας 4 γκολ, όπως στην πρεμιέρα με τη Γουέστ Χαμ. Η Λίβερπουλ τα βρήκε σκούρα με την Κρίσταλ Πάλας στο Άνφιλντ και την κατέβαλε στο φινάλε με γκολ του Μανέ. Η Άρσεναλ έχασε στη δύσκολη έδρα της Στόουκ.

Η Γιουνάιτεντ ήταν καλύτερη στην Ουαλία από το πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσε να έχει "καθαρίσει" το ματς με τη Σουόνσι από νωρίς. Στο 9 ο Τζόουνς είδε την προσπάθεια του να σταματά στο δοκάρι, ενώ οι "μπέμπηδες" έχασαν και άλλες ευκαιρίες.

18360208

(Δύο στα δύο η πειστική Γιουνάιτεντ του Μουρίνιο - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / DIMITRIS LEGAKIS)

Και ενώ φαινόταν ότι θα πάει χωρίς γκολ στα αποδυτήρια, ο κεντρικός αμυντικός Μπεϊγί άνοιξε το σκορ στο 45 μετά από κόρνερ.

2017 08 19T124521Z 674396069 RC1536BF81C0 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND SWA MUN

(Ο Μπεϊγί από κοντά κάνει το 0-1 της Γιουνάιτεντ - Πηγή: REUTERS / REBECCA NADEN)

Η Σουόνσι προσπάθησε να απαντήσει στα πρώτα λεπτά του β μέρους, όμως η Μάντσεστερ κράτησε μάλλον εύκολα το "μηδέν" στην εστία του Ντε Χέα. Και όταν ο προπονητής των γηπεδούχων ρίσκαρε με επιθετικό επιπλέον, κτύπησε σε κόντρα επιθέσεις.

2017 08 19T132937Z 1588281116 RC1D898E5BF0 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND SWA MUN

(4 γκολ σε 3 ματς για τον Ρομέλου Λουκάκου - Πηγή: ACTION IMAGES via REUTERS / ANDREW BOYERS)

Λουκάκου, Πογκμπά και Μαρσιάλ έβαλαν τρία γκολ μέσα σε 4 μόλις λεπτά (80, 82, 84) διαμορφώνοντας το θριαμβευτικό 0-4 της Γιουνάιτεντ, που στέλνει μήνυμα στους υπόλοιπους διεκδικητές του τίτλου από νωρίς.

18360490

(Πογκμπά (δ) και Μαρσιάλ (κ.) τα άλλα δύο γκολ της Γιουνάιτεντ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / DIMITRIS LEGAKIS)

Τα βρήκε "σκούρα" η Λίβερπουλ

Η καλή αμυντική λειτουργία της Κρίσταλ Πάλας, εμπόδισε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα στο Άνφιλντ τους γηπεδούχους να φτάσουν στην εστία Του Χένεσεϊ, ενώ οι Λονδρέζεοι έψαξαν και το γκολ (ο Μιλιβόγιεβιτς έπαιξε 77 λεπτά και είχε την καλύτερη φάση του α ημιχρόνου).

2017 08 19T153238Z 464521727 RC11449047C0 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND LIV CRY

(Ο Μανέ σκοράρει για τη Λίβερπουλ - Πηγή: REUTERS / PHIL NOBLE)

Τελικά το γόρδιο δεσμό έλυσε ο Σάντο Μανέ πλασάροντας ψύχραιμα στο 73 τον Ουαλό γκολκίπερ (ο Μιλιβόγιεβιτς έχασε την μπάλα εκτός περιοχής στο ξεκίνημα της φάσης) για το πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα των ρεντς. Εκτός αποστολής ήταν και πάλι ο Κουτίνιο, με τη Λίβερπουλ να απορρίπτει νέα προσφορά της Μπαρτσελόνα, ύψους 125 εκατ. €.

'Ηττα στο Στόουκ η Άρσεναλ

Η Άρσεναλ είχε το δυσκολότερο έργο στο σημερινό πρόγραμμα από τους "μεγάλους" της Premier League και η Στόουκ το επιβεβαίωσε νικώντας την με 1-0.

2017 08 19T173707Z 147988060 RC137D99B490 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND STK ARS

(Το γκολ του Χεσέ έδωσε το τρίποντο στη Στόουκ Σίτυ - Πηγή: ACTION IMAGES via REUTERS / CARL RECINE)

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε στο 47 ο διεθνής Ισπανός επιθετικός Χεσέ Ροντρίγκες. Στο 72 ακυρώθηκε λανθασμένα για οφσάιντ η ισοφάριση του Λακαζέτ, ενώ η Άρσεναλ για 8η σεζόν δεν μπορεί να κάνει το 2/2.

Premier League 2η αγωνιστική

Σουόνσι-Μάντσεστερ Γ. 0-4 (45 Μπεϊγί, 80 Λουκάκου, 82 Πογκμπά, 84 Μαρσιάλ)
Μπόρνμουθ - Γουότφορντ 0-2 (73' Ρισάρλισον, 86' Καπουέ)
Μπέρνλι - Γουέστ Μπρομ 0-1 (71' Ρόμπσον-Κάνου)
Λέστερ - Μπράιτον 2-0 (1' Οκαζάκι, 54' Μαγκουάιρ)
Λίβερπουλ - Κρίσταλ Πάλας 1-0 (73' Μανέ)
Σαουθάμπτον - Γουέστ Χαμ 3-2 (12' Γκαμπιαντίνι, 38' πεν. Τάντιτς, 90'+1'πεν. Όστιν / 45', 74' Ερνάντες
Στόουκ Σ.-Άρσεναλ 1-0 (47 Χεσέ)
Χάντερσφιλντ-Νιούκασλ (Κυριακή 20/8 15.30)