Premier League: 3 στα 3 η Γιουνάιτεντ με Μπολτ, τρίποντο στη λήξη η Σίτυ

Ο Γιουσέιν Μπολτ πανηγύρισε την 3η νίκη της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επί της Λέστερ στην Premier League ACTION IMAGES via REUTERS / CARL RECINE

Με λυτρωτή το Ράσφορντ που άνοιξε το σκορ 3 λεπτά αφότου μπήκε στο ματς, η Γιουνάιτεντ κέρδισε 2-0 τη Λέστερ και έκανε το 3 στα 3 στο Αγγλικό πρωτάθλημα, παρουσία του Γιουσέιν Μπολτ. Νωρίτερα ο Στέρλινγκ έδωσε το «διπλό» στη Σίτυ στις καθυστερήσεις στην έδρα της Μπόρνμουθ.

Νίκη υπό το βλέμμα του Μπολτ

Ο Γιουσέιν Μπολτ ήταν στο Όλντ Τράφορντ, αλλά το πάρτυ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ το χάλαγε ο Σμάιχελ. Ο γιος του τερματοφύλακα θρύλου των «μπέμπηδων» έκανε εκπληκτικές επεμβάσεις και έπιασε και πέναλτυ του Λουκάκου στο 53.

2017 08 26T174112Z 651931218 RC14FAF48FD0 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MUN LEI

(Ο Κάσπερ Σμάιχελ αποκρούει το πέναλτυ του Λουκάκου - Πηγή: REUTERS / ANDREW YATES)

2017 08 26T171819Z 487039612 RC121A2C8890 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MUN LEI

(Αντίδραση του Μπολτ στις χαμένες ευκαιρίες της Γιουνάιτεντ - Πηγή: ACTION IMAGES via REUTERS / CARL RECINE)

Ο Μουρίνιο έριξε στο 67 το Ράσφορντ στην αναμέτρηση και ο νεαρός Άγγλος επιθετικός ήταν ο «λυτρωτής», αφού 3 λεπτά μετά άνοιξε το σκορ εις βάρος της Λέστερ.

2017 08 26T175914Z 1204960127 RC1A41239000 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MUN LEI

(Ο Ράσφορντ (ν.19) ανοίγει το σκορ για τη Γιουνάιτεντ -Πηγή: REUTERS / ANDREW YATES)

Το 2ο τέρμα του Φελαϊνι «σφράγισε το τρίποντο της Γιουνάιτεντ, που φιγουράρει πλέον μόνη πρώτη στην βαθμολογία με 9 βαθμούς (Χάντερσφιλντ και Σίτυ έχουν από 7).

2017 08 26T181109Z 2075470518 RC1633C14600 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MUN LEI

(Ο Φελαϊνί "κλείδωσε" το τρίποντο της ομάδας του - Πηγή: ACTION IMAGES via REUTERS / CARL RECINE)

Ο Στέρλινγκ έσωσε τη Σίτυ

Όλα έδειχναν ότι η Μάντσεστερ Σίτυ πήγαινε για μια ακόμη γκέλα, μετά το Χ με την Έβερτον, παρότι είχε καταφέρει να ισοφαρίσει γρήγορα την γκολάρα του Ντάνιελς, με τον Γκάμπριελ Ζεσούς.

2017 08 26T122653Z 439116169 UP1ED8Q0YKS0X RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND BOU MCI

(Ο Ντάνιελς με μακρινό σουτ ανοίγει το σκορ - Πηγή: REUTERS / DYLAN MARTINEZ)

2017 08 26T115405Z 2125736632 UP1ED8Q0X2405 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND BOU MCI

(Ο Ζεσούς από κοντά ισοφαρίζει - Πηγή: REUTERS / DYLAN MARTINEZ)

Η άμυνα της Μπόρνμουθ και ο γκολκίπερ Μπέγκοβιτς άντεχαν μέχρι τις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων του παιχνιδιού (αρχικά 5 λεπτά, που διακόπηκαν από ένα επεισόδιο με τους πάγκους) και ο χειρότερος παίκτης του αγώνα, ο Στέρλινγκ διαμόρφωσε στο 97 το 1-2 (με την μπάλα να κτυπά στα πόδια αμυντικού).

2017 08 26T134502Z 688105347 UP1ED8Q12713R RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND BOU MCI

(Από το σουτ του Στέρλινγκ η μπάλα θα καταλήξει στα δίχτυα του Μπέγκοβιτς - Πηγή: REUTERS / DYLAN MARTINEZ)

Ο Γκουαρντιόλα έφυγε ανακουφισμένος, αλλά ο σκόρερ Στέρλινγκ αποβλήθηκε λανθασμένα καθώς πήγε και πανηγύρισε με τους οπαδούς της Σίτυ, που μπήκαν στο γήπεδο, και θα χάσει το ντέρμπυ της επόμενης αγωνιστικής με τη Λίβερπουλ (αντιμετωπίζει αύριο Κυριακή την Άρσεναλ).

2017 08 26T134343Z 243713852 UP1ED8Q124U3N RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND BOU MCI

(Η στιγμή του "επεισοδίου" του Αγκουέρο με τους υπεύθυνους ασφαλείας της Μπόρνμουθ - Πηγή: REUTERS / DYLAN MARTINEZ)

Επίσης άνθρωπος της ασφάλειας του γηπέδου της Μπόρνμουθ κατηγορεί τον Αγκουέρο ότι τον κτύπησε στο τέλος, την ώρα που προσπαθούσαν να συλλάβουν έναν οπαδό της Σίτυ.

Η 3η αγωνιστική

Σάββατο 26/8
Μπόρνμουθ - Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (13' Ντάνιελς / 21' Γκαμπριέλ Ζεζούς, 97' Στέρλινγκ)
Κρίσταλ Πάλας - Σουόνσι 0-2 (44' Άμπραχαμ, 48' Τζόρνταν Αγιού)
Χάντερσφιλντ - Σαουθάμπτον 0-0
Νιούκαστλ - Γουέστ Χαμ 3-0 (36' Χοσέλου, 73' Κίραν Κλάρκ, 86' Μίτροβιτς)
Γουότφορντ - Μπράιτον 0-0
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λέστερ 2-0 (70’ Ράσφορντ, 82’ Φελαϊνί)