US OPEN: Θριαμβευτικό ξεκίνημα με πρόκριση της Μαρίας Σάκκαρη

Μεγάλη νίκη και πρόκριση επί του ν.25 στον κόσμο για τη Μαρία Σάκκαρη στο US OPEN REUTERS / GEOFF BURKE USA TODAY SPORTS

Η Μαρία Σάκκαρη ανέτρεψε τα προγνωστικά και με 2-0 σετ (6-3, 6-4) απέκλεισε στον α γύρο του τουρνουά US OPEN την Ολλανδέζα Κίκι Μπέρτενς, νούμερο 25 στην παγκόσμια κατάταξη και ημιφιναλίστ στο Ρολάν Γκαρός το 2016. Είναι μία από τις μεγαλύτερες νίκες στην καριέρα της Ελληνίδας πρωταθλήτριας. Επόμενος αντίπαλος της Σάκκαρη θα είναι η Αυστραλή Ροντιόνοβα.

Με όπλο το πολύ καλό σερβίς της, την ικανότητα της να κερδίζει όλα τα μεγάλα σε διάρκεια games (έχασε μόλις 2 στο παιχνίδι, που κρίθηκαν σε πολλές ανταλλαγές) και στην επιτυχία της στα break points με 4/13, ενώ η αντίπαλος της είχε μόλις 1 στα 4.

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του παιχνιδιού)

Το ξεκίνημα της Μαρίας Σάκκαρη στο ματς έστειλε τον τόνο. Έκανε break στο σερβίς της Ολλανδέζας από το πρώτο γκέιμ που κράτησε 8 λεπτά (!) με1/4 break points. Έκανε το 2-0 χωρίς χαμένο πόντο στο σερβίς της και «έσπασε» και στο 3ο game το σερβίς της Μπέρτενς πάλι με 1/4. Αφού προηγήθηκε 4-0 και 5-2 είχε το μοναδικό break στο δικό της σερβίς, αλλά τελείωσε με εμφατικό τρόπο και 3ο break με 6-3 σε 39 λεπτά.

2017 08 28T201010Z 1887974767 NOCID RTRMADP 3 TENNIS U S OPEN

(Δυναμικό ξεκίνημα από τη Μαρία Σάκκαρη - Πηγή: REUTERS / GEOFF BURKE-USA TODAY Sports)

Μετά από δύο γρήγορα γκέιμς με υπεράσπιση του σερβίς για τις δύο κοπέλες (ξεκίνησε η Σάκκαρη), το 3ο game έδειξε και το χαρακτήρα νικητή της Ελληνίδας πρωταθλήτριας, που βρέθηκε 2 φορές με την πλάτη στον τοίχο και αφού γλύτωσε το break, κράτησε το σερβίς της (με τη 2η προσπάθεια). Είχε ευκαιρία για να κάνει εκείνη break στο 6ο game, παρότι βρέθηκε πίσω με 40-0, πήρε το αβαντάζ, αλλά τελικά η Μπέρτενς άντεξε.

2017 08 28T201005Z 917555833 NOCID RTRMADP 3 TENNIS U S OPEN

(Η Μπέρτενς πάλεψε στο 2ο σετ να μείνει στο ματς - Πηγή: REUTERS / GEOFF BURKE-USA TODAY Sports)

Η Σάκκαρη όμως το έκανε στο καθοριστικό 10ο game, που προηγήθηκε 0-30 και 30-40 και στο πρώτο break point πήρε τη μεγάλη νίκη με 6-4 σε 43 λεπτά, που την έφερε στο β γύρο του US OPEN για πρώτη φορά.

2017 08 28T201030Z 1393767732 NOCID RTRMADP 3 TENNIS U S OPEN

(Η Σάκκαρη είχε όλες τις απαντήσεις - Πηγή: REUTERS / GEOFF BURKE-USA TODAY Sports)

Το επόμενο εμπόδιο της Σάκκαρη είναι μια πολύ έμπειρη αθλήτρια, η 35χρονη Ρωσίδα-γεννημένη στην Αυστραλία- Αναστασία Ροντιόνοβα, ν.134 πλέον στον κόσμο (έχει φτάσει μέχρι το 62) και απέκλεισε με 2-0 σετ την Ολλανδέζα Χόκενκαμπ (ν.101).