Super League: «Μπλόκο» στα Πηγάδια για τον Ολυμπιακό

Ισοπαλία για Ξάνθη και Ολυμπιακό στα Πηγάδια EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN

Πρώτη απώλεια βαθμών για τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα Super League Σουρωτή καθώς έμεινε στο 1-1 με την Ξάνθη. Οι ερυθρόλευκοι είχαν τις ευκαιρίες να σκοράρουν (ιδιαίτερα στο α ημίχρονο), αλλά και κάποια κενά στην άμυνα τους, που τελικά τους στοίχισαν τους βαθμούς.

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού ήταν πιεστικό στα Πηγάδια και μετά από χαμένες ευκαιρίες του Φορτούνη και του Ζιλέ, ο Ένγκελς με κεφαλιά άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 12.

4222132

(Ο Ένγκελς με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στη γωνία του Ζίφκοβιτς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΛΑΣΚΑΡΗΣ ΤΣΟΥΤΣΑΣ)

Σταδιακά η Ξάνθη πήρε μέτρα στο γήπεδο και πίεσε την εστία του Καπίνο, αλλά ο Σεμπά ήταν αυτός, που έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 39 για το 0-2. Έτσι στο 43 ο Λισγάρας, που ξεχάστηκε από την άμυνα του Ολυμπιακού, ισοφάρισε με ωραία κεφαλιά.

1 4222332

(Ο Λισγάρας ισοφαρίζει για την Ξάνθη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Το β ημίχρονο ξεκίνησε με τους δύο τερματοφύλακες, Ζιφκοβιτς και Καπίνο, να κάνουν καταπληκτικές επεμβάσεις και να διατηρούν το ισόπαλο αποτέλεσμα σε ένα θεαματικό 20λεπτο.

4222378

(Η μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Σεμπά - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Οι δύο ομάδες πρόσεξαν στη συνέχεια τις άμυνες τους για να φτάσουμε στο 79: ο Εμενίκε (είχε μπει αλλαγή) σκόραρε μετά από σέντρα του Κατσελά, όμως ο διαιτητής Καλογερόπουλος ακύρωσε το τέρμα, καθώς η μπάλα είχε χτυπήσει στο στήθος και στο χέρι του.

4222509

(Μόλις έχει ακυρωθεί το γκολ του Εμενίκε για τον Ολυμπιακό - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Μέχρι το τέλος ο Ζίφκοβιτς ήταν σταθερός σε όποια φάση χρειάστηκε και σταμάτησε ακόμη και στις καθυστερήσεις τους ερυθρόλευκους, που πλέον έχουν 7 βαθμούς, ενώ η Ξάνθη έφτασε τους 5 (αήττητη και αυτή).

4222287

(Οι παίκτες της Ξάνθης πανηγυρίζουν την ισοπαλία με τον Ολυμπιακό - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΛΑΣΚΑΡΗΣ ΤΣΟΥΤΣΑΣ)

Οι ερυθρόλευκοι διαμαρτύρονται για τη διαιτησία (πέναλτυ στο 10 και αποβολή για το Λισγάρα), με το Βαγγέλη Μαρινάκη να κάνει δηλώσεις, με αναφορά και στον πρωθυπουργό Αλέξη Τσίπρα (για τη δήλωση του στη ΔΕΘ για τον ΠΑΟΚ).

Ιστορική νίκη για τη Λαμία

Μετά από τον πρώτο βαθμό στην ιστορία της στην Α εθνική στην πρεμιέρα με την Ξάνθη, η Λαμία πέτυχε στην Τρίπολη και την ιστορική πρώτη της νίκη.

4221849

(Πρώτη νίκη στη μεγάλη κατηγορία στην ιστορία της Λαμίας - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Ένα δίκαιο τρίποντο, με τη Λαμία να βάζει τις βάσεις στο πρώτο ημίχρονο με 2 γκολ στον Αστέρα, που ήταν φλύαρος και με προβλήματα και το Βάντερσον στο 80 να «σφραγίζει» την επικράτηση.

4221899

(Το κερασάκι με το φάουλ του Βάντερσον για το 0-3 της Λαμίας - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Ο Αστέρας μείωσε στο φινάλε με τον Πασαλίδη και αποδοκιμάστηκε για την 2η εντός έδρας ήττα του (η πρώτη από τον ΠΑΣ), ενώ έχει μόλις 1 βαθμό συγκομιδή με το Χ στην Λάρισα.

«Σβηστό Χ» στο Περιστέρι

Κακό παιχνίδι στο Περιστέρι με τον ΠΑΣ να κατεβαίνει για την ισοπαλία (σε 45 λεπτά δεν έκανε τελική) και τον Ατρόμητο να έχει υλικό, αλλά να μην μπορεί (μια κεφαλιά του Ρισβάνη στο δοκάρι στο 43 καλύτερη στιγμή).

4221945

(Μεγαλύτερο ενδιαφέρον είχε η κερκίδα στο Περιστέρι, παρά το ματς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Στο β μέρος ο Γιαννιώτης σταμάτησε δύο καλά σουτ του Μπουκουβάλα και του Κοζορώνη (ο ΠΑΣ θα μπορούσε να σκοράρει), αλλά η ομάδα του δεν είχε καμμία ουσιαστική ευκαιρία για να μείνει έτσι το 0-0.