Champions League: Ξεκίνημα με ήττα από τη Σπόρτινγκ ο Ολυμπιακός

Διέσωσε τις εντυπώσεις στο β μέρος ο Ολυμπιακός EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ

Μετά από ένα καταστροφικό 45λεπτο, στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0, ο Ολυμπιακός διέσωσε τις εντυπώσεις στην πρεμιέρα του ομίλου του στο Champions League, βάζοντας δύο γκολ στο τέλος με τον Πάρντο, με τη Σπόρτινγκ όμως να κάνει το αποφασιστικό βήμα για την 3η θέση με τη νίκη της με 3-2. Στη Βαρκελώνη ο Μέσι σκόραρε για πρώτη φορά εναντίον του Μπουφόν και η Μπαρτσελόνα κέρδισε άνετα 3-0 τη Γιουβέντους.

Εφιαλτικό πρώτο 45λεπτο

Η Σπόρτινγκ τιμώρησε την κακή λειτουργία της άμυνας του Ολυμπιακού σε εκτέλεση φάουλ μετά από μόλις 70 δευτερόλεπτα, καθώς Ντουμπιά και Κοάτες βρέθηκαν αφύλακτοι στο ύψος της μικρής περιοχής και ο πρώτος άνοιξε το σκορ με κεφαλιά.

1 4225634

(Ο Ντουμπιά ανενόχλητος ανοίγει το σκορ για τη Σπόρτινγκ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Με αργή άμυνα και ελάχιστη ανασταλτική βοήθεια από τους μέσους, η Σπόρτινγκ απείλησε να «διαλύσει» τον Ολυμπιακό από το πρώτο ημίχρονο. Στο 13 ο Ζέλσον βγήκε απέναντι στον Καπίνο και δεν αστόχησε κάνοντας το 0-2.

1 4225755

(Ο Ζέλσον (ν.77) πλασάρει τον Καπίνο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Στο 18 ο Μπρούνο Φερνάντεζ είχε σουτ στο δοκάρι από το ημικύκλιο, όπως και στο 40 ο Ζέλσον, μετά από κίνηση του Ντουμπιά από τα αριστερά.

1 4225816

(Και δοκάρι είχε ο κορυφαίος των Πορτογάλων Ζέλσον Μάρτινς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Το 0-3 έγινε με μια ακόμη κάθετη στην πλάτη της άμυνας, και τον Μπρούνο Φερνάντεζ να νικά τον Καπίνο, που στο 20 και στο 23 με γρήγορες εξόδους είχε καταφέρει να αποσοβήσει δύο ακόμη σίγουρα γκολ.

1 4225848

(Συγχαρητήρια στο σκόρερ του 3ου γκολ της Σπόρτινγκ - Πηγή: Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Σε όλο αυτό το διάστημα ο Ολυμπιακός προσπαθούσε με κάποια γεμίσματα να βρει τον Τζούρτζεβιτς (καλά μαρκαρισμένος ο Οφόε), είχε ελάχιστή ανάπτυξη από τα άκρα (Μάριν και Καρσελά) και απλά κατέγραψε τελικές με μακρινά σουτ, που δεν ανησύχησαν το Ρούι Πατρίσιο.

18457150

(Προσπάθεια του Οφόε - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Έσωσε τις εντυπώσεις στο φινάλε

Ο Μπεσνίκ Χάσι έβαλε στο β μέρος το Ζντιέλαρ αντί του Φορτούνη, για να θωρακίσει το κέντρο του (σχήμα που σύμφωνα με το ρεπορτάζ θα ήταν στην αρχική 11άδα) και ο Ολυμπιακός κυκλοφόρησε την μπάλα.

4226029

(Ο Ρούι Πατρίσιο κράτησε ανέπαφη την εστία του για 89 λεπτά - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Από την πλευρά της η Σπόρτινγκ απλά θέλησε να διαχειριστεί το σκορ και αφού δε δέχθηκε γκολ σε κάποιες μικροευκαιρίες του Ολυμπιακού, βγήκε μπροστά μόνο στο τέλος με τον Ντοστ να έχει και 3ο δοκάρι.

Ο Πάρντο που πέρασε αλλαγή, κατάφερε να σκοράρει δύο φορές στο τέλος για τους ερυθρόλευκους και αν επαναφέρει λίγο το χαμόγελο στα χείλη των οπαδών του Ολυμπιακού με το τελικό 2-3.

4226046

(Ο Πάρντο έβγαλε εγωϊσμό και αντίδραση βάζοντας 2 γκολ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Η 11άδα του Ολυμπιακού: Καπίνο / Ομάρ, Ρομάο, Ένγκελς, Φιγκέιρας / Ζιλέ, Οφόε / Καρσελά (78 Πάρντο), Φορτούνης (46 Ζντιέλαρ), Μάριν / Τζούρτζεβιτς (63 Εμενίκε).

Ο Μέσι έβαλε γκολ στο Μπουφόν

Για 44 λεπτά το άλλο ματς του ομίλου στο Καμπ Νου ήταν κακό, με την άμυνα της Γιουβέντους να κάνει καλή δουλειά. Ο Μέσι όμως βρήκε τον τρόπο να σκοράρει στο κλείσιμο του ημιχρόνου, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη της Μπαρτσελόνα.

18457264

(Δύο γκολ ο Μέσι στο Καμπ Νου - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / TONI ALBIR)

Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Αργεντινού στον Μπουφόν και τον ενέπνευσε να ετοιμάσει το 2-0 του Ράκιτιτς, αλλά να βάλει και 2ο προσωπικό σε μια άνετη νίκη 3-0 της Μπαρτσελόνα, που της δίνει προβάδισμα για την πρωτιά του ομίλου.

18457270

(Εύκολο 3-0 της Μπαρτσελόνα στη Γιουβέντους - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / TONI ALBIR)

Champions League-Δ Όμιλος

1η αγωνιστική (Τρίτη 12/9)
Μπαρτσελόνα – Γιουβέντους 3-0 (45, 69 Μέσι, 56 Ράκιτιτς)
Ολυμπιακός – Σπόρτινγκ 2-3 (89, 93 Πάρντο / 2 Ντουμπιά, 13 Ζέλσον, 43 Μπρούνο Φερνάντεζ)