Eurobasket 2017: Η Σερβία και πάλι στον τελικό, απέκλεισε τη Ρωσία (vids)

Ο Μπογκντάνοβιτς έστειλε στον τελικό του Eurobasket 2017 τη Σερβία ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / TOLGA BOZOGLU

Η Σερβία των απουσιών δε θα λείψει ούτε από αυτόν τον τελικό του Eurobasket. Η ομάδα του Τζόρτζεβιτς με εκπληκτικό τον Μπογκντάνοβιτς και κυρίαρχο των καλαθιών τον Μαριάνοβιτς κατέβαλε τη Ρωσία με 87-79 και θα αντιμετωπίσει στο μεγάλο τελικό της Κυριακής τη Σλοβενία

Η Ρωσία ξεκίνησε τον ημιτελικό με τη Σερβία όπως όλα τα παιχνίδια της, περιμένοντας τους Σβεντ και Μοζγκόφ να τραβήξουν στο σκοράρισμα. Η Σερβία γρήγορα προσάρμοσε την άμυνα της, με την παρουσία του Μαριάνοβιτς να γεμίζει τη ρακέτα και με ομαδικό παιχνίδι στην επίθεση πήρε μια μικρή διαφορά.

18470981

(Άμυνα από τον Μπογκντάνοβιτς για τη Σερβία - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / TOLGA BOZOGLU)

18470943

(Κυριαρχία του Μαριάνοβιτς κάτω από τα καλάθια - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / TOLGA BOZOGLU)

Στο β δεκάλεπτο όμως ο Μαριάνοβιτς με τα 2.22 κυριάρχησε πλήρως, είτε σκοράροντας (μόνον ο Μοζγκόφ μπορούσε κάπως να τον μαρκάρει), είτε μοιράζοντας πάσες για να σκοράρουν οι υπόλοιποι. Μαζί με τον Μπογκντάνοβιτς έβαλαν από 13 πόντους και η Σερβία έτρεξε ένα σερί 14-0 (από 26-28 σε 26-42), που της έδωσε άνετο προβάδισμα. Ο Σβεντ είχε 14 πόντους (με τραβηγμένες προσπάθειες), αλλά δεν είχε βοήθεια στο σκοράρισμα από τους υπόλοιπους.

Η Ρωσία έκλεισε το ημίχρονο με 4/12 3ποντα, αλλά ξεκινώντας η γ περίοδος ήταν εύστοχη με 4/5 και σε συνδυασμό με τον Μαριάνοβιτς στον πάγκο για να ξεκουραστεί, κατάφερε να μειώσει σε 52-57. Η Σερβία έβαλε και πάλι το «γίγαντά» της στο παρκέ και αντέδρασε για να πάει στο +9, έχασε όμως με τραυματισμό το βασικό πλέι-μέικερ Γιόβιτς.

18471030

(Καλάθι του Μοζγκόφ με αντίπαλο τον Κούζμιτς - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / TOLGA BOZOGLU)

Ο τραυματισμός αποδιοργάνωσε τη Σερβία, παρότι την μπαγκέτα και στην οργάνωση πήρε ο Μπογκντάνοβιτς. Ο Σβεντ χωρίς να έχει καλά ποσοστά επέμεινε σε μεγάλα σουτ και η Ρωσία αρχικά μείωσε σε -4 (65-69) και στη συνέχεια στο -2 (73-75) 4 λεπτά πριν το τέλος. Ενδιάμεσα οι Σέρβοι είχαν ξεφύγει για λίγο με 10, αλλά το 4ο φάουλ του Μαριάνοβιτς έφερε ισορροπία στα καλάθια (4 και ο Μοζγκοφ).

18471034

(Ντέρμπυ με δυνατές άμυνες στο φινάλε του ημιτελικού - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / TOLGA BOZOGLU)

Την κρίσιμη ώρα μίλησε ο Μπογκντάνοβιτς με 5 μαζεμένους πόντους και το 76-83, με τη Ρωσία να επιχειρεί μια απέλπιδα προσπάθεια να μειώσει με τρίποντα. Ο Μπογκντάνοβιτς με 24 πόντους ήταν ο MVP και ο Μαριάνοβιτς με 18 καθοριστικός για τη Σερβία, ενώ οι 33 πόντοι του Σβεντ δεν ήταν αρκετοί για τη Ρωσία.

Τα 10λεπτα (Ρωσία-Σερβία): 20-25, 34-48 (14-23), 57-66 (23-18), 79-87 (22-21)

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του ημιτελικού)

Eurobasket 2017 - Ημιτελικά

Ισπανία-Σλοβενία 72-92
Ρωσία-Σερβία 79-87

Ο τελικός για την 3η-4η θέση Ισπανία-Ρωσία θα γίνει την Κυριακή (17/9) στις 17.00 και ο μεγάλος τελικός Σλοβενία-Σερβία το βράδυ στις 21.30.