Eurobasket 2017: Στην κορυφή η εκπληκτική Σλοβενία (vids)

Πρωταθλήτρια η Σλοβενία στο Eurobasket 2017 ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SEDAT SUNA

Η Σλοβενία έγραψε ιστορία και κατέκτησε το Eurobasket 2017 νικώντας σε ένα συναρπαστικό τελικό τη Σερβία 93-85. Η νίκη των Σλοβένων αποκτά μεγαλύτερη αξία καθώς έπαιξαν σχεδόν το 2ο ημίχρονο χωρίς τον τραυματία Ντόντσιτς και τα τελευταία κρίσιμα λεπτά του τελικού, δίχως τον κουρασμένο Ντράγκιτς, που έκανε καταπληκτική εμφάνιση μέχρι εκείνη την ώρα. Στην 3η θέση τερμάτισε η Ισπανία στο τελευταίο ματς του Ναβάρο.

Η Σλοβενία εμφανίστηκε αποφασισμένη να διεκδικήσει στα ίσια το χρυσό από τη Σερβία (έχοντας ήδη εξασφαλίσει το πρώτο μετάλλιο στην ιστορία της) και το ματς από τα πρώτα λεπτά φάνηκε ότι θα κριθεί και από τους σταρ των ομάδων. Μπογκντάνοβιτς και Ντράγκιτς σημείωναν καθοριστικούς πόντους με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ.

18478080

(Μεγάλη μάχη από το ξεκίνημα του τελικού - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / TOLGA BOZOGLU)

Η έκρηξη της Σλοβενίας έγινε στη β περίοδο με το Ντόντσιτς να προσφέρει πόντους, αλλά τον Ντράγκιτς να «οργιάζει» με όλη την άμυνα του Τζόρτζεβιτς προσαρμοσμένη επάνω του και να ολοκληρώνει το ημίχρονο με 26 πόντους (!).

Το προβάδισμα των 9 πόντων έγινε και +12, αλλά στο 26 η «συμφορά» κτύπησε τη Σλοβενία: ο Ντόντσιτς μάζεψε ένα ριμπάουντ, προσγειώθηκε όμως άσχημα και πήγε στον πάγκο κλαίγοντας και ανήμπορος να βοηθήσει στο υπόλοιπο του παιχνιδιού. Η Σερβία αντεπιτέθηκε και μείωσε και στο -2 (69-67).

18478135

(Κλαίγοντας στον πάγκο ο Ντόντσιτς - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SEDAT SUNA)

Το ματς ήταν ντέρμπυ με τη Σερβία να περνά μπροστά και 77-78 (4.50 πριν το τέλος), αλλά τη Σλοβενία να μην το βάζει κάτω, χωρίς μάλιστα και το Ντράγκιτς, που πήρε κάποια τραβηγμένα σουτ, αλλά δεν είχε άλλες αντοχές (τελείωσε με 35 πόντους).

18478077

(Ο Πρέπελιτς με 21 πόντους ήταν κομβικός στο φινάλε - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / TOLGA BOZOGLU)

Εκεί όμως εμφανίστηκαν ο Πρέπελιτς και ο Ράντολφ, που σκόραραν διαδοχικά για το 88-82 στα τελευταία 60’’, τη Σερβία να αστοχεί σε τρίποντο και το Νίκολιτς να διαμορφώνει με βολές το 90-82 στα 36’’, κλειδώνοντας την τεράστια επιτυχία της Σλοβενίας.

18478285

(Ένα φιλί για το Ντόντσιτς και συγχαρητήρια στο Ντράγκιτς - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SEDAT SUNA)

Τα 10λεπτα (Σλοβενία-Σερβία): 20-22, 56-47 (36-25), 71-67 (15-20), 93-85 (22-18)

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του τελικού)

18478329

(Το πανηγύρι των Σλοβένων για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SEDAT SUNA)

Ο Ντράγκιτς αναδείχθηκε MVP του τουρνουά, και ήταν μέλος της καλύτερης 5άδας μαζί τους Ντόντσιτς, Σβεντ, Μπογκντάνοβιτς και Πάου Γκασόλ.

Η Σλοβενία κατέκτησε αήττητη το τρόπαιο και ρεκόρ 9-0. Είναι μόλις η 2η φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο, μετά τη Λιθουανία το 2003, όταν όμως τα ματς ήταν λιγότερα και ο Γιασικεβίτσιους με τους συμπαίκτες του είχαν ρεκόρ 6-0.

18478391

(Αήττητη η πρωταθλήτρια Ευρώπης Σλοβενία - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / TOLGA BOZOGLU)

Στην απονομή οι παίκτες της Σλοβενίας πήγαν στα χέρια τον τραυματία Ντόντσιτς, ενώ μαζί τους ήταν και ο αδελφός του Γκόραν Ντράγκιτς, ο Ζόραν (ήταν τραυματίας και δεν αγωνίστηκε) φορώντας φανέλα του αδελφού του.

18478410

(Σηκωτός στην απονομή ο Ντόντσιτς - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SEDAT SUNA)

18478398

(Η αναμνηστική selfie από το Λούκα Ντόντσιτς για τους θριαμβευτές - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / TOLGA BOZOGLU)

Για τους Σέρβους είναι το 3ο διαδοχικό ασημένιο μετάλλιο μετά το Μουντομπάσκετ του 2014, και τη 2η θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2016 (και στους δύο τελικούς έχασαν από τις ΗΠΑ). Ο Τζόρτζεβιτς δεν μπόρεσε να γίνει μετά τον Παναγιώτη Γιαννάκη, ο 2ος που θα κατακτούσε το Eurobasket ως παίκτης και προπονητής.

Η Ισπανία το χάλκινο μετάλλιο

Η Ισπανία νίκησε την Ρωσία 93-85 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Αυτό ήταν το 9ο για τους φούριας ρόχας στα τελευταία 10 Eurobasket. Η Ισπανία έλεγχε από την αρχή έως και το τέλος του αγώνα τον ρυθμό του παιχνιδιού, έχοντας πάντα το προβάδισμα στο σκορ (προηγήθηκε στο ημίχρονο με +17 / 45-28), αλλά η Ρωσία στην τελευταία περίοδο έκανε τη μεγάλη αντεπίθεση δίχως να καταφέρει να φτάσει στην ανατροπή.

MVP του μικρού τελικού ήταν ο καταπληκτικός Πάου Γκασόλ (26π, 10ρ.), αλλά όλα τα βλέμματα ήταν στραμμένα στο Χουάν Κάρλος Ναβάρο.

18477507

(Π. Γκασόλ (αρ.), Ροντρίγκεθ, Ναβάρο και Μ. Γκασόλ (δ.) με το χάλκινο μετάλλιο - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / TOLGA BOZOGLU)

Αυτό ήταν το τελευταίο ματς του 37χρονου σταρ της Μπαρτσελόνα με τα χρώματα της εθνικής ομάδας και οι συμπαίκτες του Ναβάρο του επεφύλαξαν ειδική «απονομή» στο τέλος του αγώνα, πετώντας τον στον αέρα.