Κύπελλο Ελλάδας: Φινάλε της 1ης αγωνιστικής στους ομίλους

Ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική στη φάση των ομίλων

Φινάλε της πρώτης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας και στο σημαντικότερο παιχνίδι Πανιώνιος και ΠΑΣ Γιάννινα αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1, λίγες ημέρες μετά την ισοπαλία τους στα Ιωάννινα για το πρωτάθλημα. Κερδισμένος ο Άρης με το «διπλό» στο Αίγιο, που τον φέρνει να διεκδικεί την πρόκριση.

Με αρκετές αλλαγές και ζέστη το μεσημέρι στη Νέα Σμύρνη, ο Σπιριντόνοβιτς άνοιξε το σκορ για τους κυανέρυθρους με ωραία ατομική προσπάθεια.

1 4234697

(Συγχαρητήρια στον Σπιριντόνοβιτς (2ος από δεξιά) για το γκολ του Πανιωνίου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Ο ΠΑΣ απάντησε στο β μέρος με το Γιάκο στο 62 να βλέπει το πλασέ του να σταματά στο δοκάρι της εστίας του Πανιωνίου, αλλά στο 84 να καταλήγει στα δίχτυα για το τελικό 1-1.

1 4234795

(Ο Γιάκος μόλις έχει ισοφαρίσει για τον ΠΑΣ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Στο άλλο ματς του 7ου ομίλου ο Πλατέλλας μπήκε αλλαγή στο 60 και οκτώ λεπτά μετά πέτυχε το γκολ της νίκης του Άρη, που μπαίνει δυνατά στη μάχη της πρόκρισης και απειλεί μια από τις δύο ομάδες της Super League (θα τις υποδεχθεί στο Βικελίδης).

1 4235079

(Ο Πλατέλλας (ν.17) βάζει το γκολ του Άρη στο Αίγιο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ)

Το ματς έκλεισε με δύο δοκάρια, πρώτα για τον Παναιγιάλειο με τον Παπαχρήστο στο 79 και στη συνέχεια για τον Άρη με το Διαμαντόπουλο στο 88.

Στο 46 συγκρούστηκαν στον αέρα ο Σόουζα του Άρη και ο Γεωργακόπουλος του Παναιγιαλείου και μεταφέρθηκαν αμφότεροι στο νοσοκομείο, (με έντονη ζαλάδα και για πολλά ράμματα) με το ματς να διακόπτεται για 5 λεπτά.