Super League: «Έπιασαν κορυφή» ο ΠΑΟΚ και ο Πανιώνιος

Με γκολ του Πρίγιοβιτς ο ΠΑΟΚ πήρε το τρίποντο στην Τούμπα από τον ΠΑΣ Γιάννινα ΑΠΕ ΜΠΕ / PIXEL / ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΣΗΣ

Ο ΠΑΟΚ και ο Πανιώνιος βρίσκονται για λίγη ώρα (μέχρι την ολοκλήρωση του ντέρμπυ ΑΕΚ-Ολυμπιακού) στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος Super League Σουρωτή. Αμφότεροι νίκησαν τον ΠΑΣ Γιάννινα και την ΑΕΛ στο γήπεδο τους για την 5η αγωνιστική.

Ο Δικέφαλος έκανε και πάλι ένα πολύ παραγωγικό παιχνίδι με 16 τελικές προσπάθειες αλλά είδε μόνο μια φορά την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα: στο 56 ο Μάτος έκανε ασίστ με κεφαλιά στον Πρίγιοβιτς, που την έστειλε στη γωνία του Βελλίδη, για το τελικό 1-0.

18507059

(Ο Μάτος με κεφαλιά σερβίρει στον Πρίγιοβιτς (ν.9) που θα σκοράρει - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / PIXEL / ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΣΗΣ)

Μέχρι εκείνη την ώρα ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ ήταν ανίκητος απέναντι στους πρώην συμπαίκτες του, πραγματοποιώντας και πολύ δύσκολες αποκρούσεις. Επίσης ο Πρίγιοβιτς είχε κεφαλιά στο δοκάρι για τον ΠΑΟΚ στο φινάλε του α ημιχρόνου.

18506023

(Πρίγιοβιτς, Μάτος και Βιεϊρίνια πανηγυρίοζυν το γκολ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / PIXEL / ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΣΗΣ)

Ο Ελ Καντουρί είδε το πλασέ του από τα 2 μέτρα να περνά δίπλα από το κάθετο δοκάρι, ενώ και οι Πέλκας, Μαουρίτσιο είχαν τελικές προσπάθειες που άγγιξαν το γκολ. Ο ΠΑΣ βγήκε ελάχιστες φορές στην επίθεση έχοντας σφιχτό αμυντικό πλάνο, ενώ την ώρα του γκολ έπαιζε με 10 παίκτες, καθώς είχε τραυματιστεί ο στόπερ Μαυροπάνος, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί κενό.

18507057

(Προσπάθεια του Ελ Καντουρί για τον ΠΑΟΚ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / PIXEL / ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΣΗΣ)

Στη Νέα Σμύρνη ο Πανιώνιος προηγήθηκε με τον Λάμπρου στο 33, απέναντι στην ΑΕΛ, που ξεκίνησε ένα ακόμη ματς με στόχο να μη δεχθεί γκολ.

4237263

(Ο Λάμπρου σκόραρε στο α μέρος για τον Πανιώνιο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Το ημίχρονο έκλεισε με τον Κότνικ να σταματά σε τετ α τετ τον Γιαννιτσάνη, στη μοναδική ευκαιρία της ΑΕΛ, αλλά και ένα φάουλ του Μασούντ στο δοκάρι του Μπόζοβιτς, σε ένα πολύ καλό πρώτο 45λεπτο για τους κυανέρυθρους.

Ο Πανιώνιος πέτυχε γρήγορα και 2ο γκολ με τον Γιεσίλ στο ξεκίνημα του β μέρους, στην επιστροφή στη δράση του Γερμανού επιθετικού μετά τον τραυματισμό του. Ο Σπιριντόνοβιτς στο 68 και ο Μασούρας στο 77 έδωσαν θριαμβευτικό τόνο στη νίκη με το τελικό 4-1 (πέναλτυ του Φατιόν στο 93 η ΑΕΛ).

18507545

(Επέστρεψε με γκολ ο Γιεσίλ για τον Πανιώνιο - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ)

Στην Κέρκυρα οι γηπεδούχοι μπήκαν ορμητικά στο ματς και έχασαν ευκαιρίες (ζητούν δικαιολογημένα και ένα πέναλτυ), αλλά ο Λεβαδειακός σκόραρε στο 41 με το Νιάσε μετά από κόρνερ των Βοιωτών.

18506543

(Ο Νιασέ άνοιξε το σκορ για το Λεβαδειακό - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΚΑΤΑΠΟΔΗΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣ)

Στο β μέρος όμως ο ρέφερι Καραντώνης έδωσε 2 πέναλτυ υπέρ της Κέρκυρας (χέρι Μεντί και Λεονάρντο), αποβάλλοντας μάλιστα το Βραζιλιάνο αμυντικό του Λεβαδειακού στη 2η περίπτωση και ο Επστάιν ευστόχησε μόνο στο πρώτο (καθώς ο Επασί μπλόκαρε το δεύτερο κτύπημα).

18506545

(Σε ένα από τα δύο πέναλτυ της Κέρκυρας ευστόχησε ο Επστάιν - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΚΑΤΑΠΟΔΗΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣ)

ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα 1-0 (56 Πρίγιοβιτς)
Κέρκυρα-Λεβαδειακός 1-1 (52 πεν. Επστάιν / 41 Νιασέ)
Πανιώνιος-ΑΕΛ 4-1 (33 Λάμπρου, 50 Γιεσίλ, 68 Σπιριντόνοβιτς, 77 Μασούρας / 90 πεν. Φατιόν)