Α1 μπάσκετ: «Φιλικές ήττες» στο φινάλε για τους «αιώνιους»

Ήττα στο φινάλε της παράτασης για τον Παναθηναϊκό Superfoods στο Γκομέλσκι Καπ EUROKINISSI SPORTS

Παναθηναϊκός Superfoods και Ολυμπιακός γνώρισαν την ήττα στα φιλικά παιχνίδια με Νταρουσάφακα και Μπεσίκτας αντίστοιχα και καλάθια στο τέλος των αναμετρήσεων τους. Οι "πράσινοι" ολοκλήρωσαν την προετοιμασία τους, ενώ οι "ερυθρόλευκοι" έχουν ένα ακόμη ματς, πριν τους αγώνες του Κυπέλλου Ελλάδας και το μεταξύ τους ντέρμπυ στην πρεμιέρα της Stoiximan.gr Basket League.

Παράταση και ήττα με buzzer beater

Ο Παναθηναϊκός Superfoods έχασε στην παράταση του μικρού τελικού του τουρνουά Γκομέλσκι, με 78-75 από την ανανεωμένη Νταρουσάφακα, εμφανίζοντας και πάλι έλλειψη συγκέντρωσης στο καθοριστικό κομμάτι του αγώνα και τα τελευταία δευτερόλεπτα.

4240921

(Καλή εμφάνιση του Λοτζέσκι επιθετικά - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Με πολύ καλή άμυνα στο πρώτο 10λεπτο (δέχθηκε μόλις 10 πόντους) ο Παναθηναϊκός είχε καλή εικόνα στο α ημίχρονο, που τον βρήκε ισόπαλο με την Τουρκική ομάδα. Ο τραυματισμός του Ρίβερς στα μέσα του β μέρους ήταν ο σημαντικότερος πονοκέφαλος για τον Τσάβι Πασκουάλ (ο Αμερικανός δεν αγωνίστηκε ξανά).

4240925

(Ο τραυματισμός του Ρίβερς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Στο β ημίχρονο η Νταρουσάφακα προηγήθηκε και με 51-44, αλλα οι "πράσινοι" είχαν απαντήσεις και διεκδίκησαν τη νίκη μέχρι το φινάλε, παίζοντας καλή άμυνα στην τελευταία επίθεση της Τουρκικής ομάδας, και το ματς να πηγαίνει στην παράταση με 64-64.

4240959

(Κάρφωμα από τον Γκιστ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Στο έξτρα 5λεπτο φάνηκε ότι ο Παναθηναϊκός Superfoods θα κερδίσει, προηγούμενος με 5 πόντους, 70-75 στο τελευταίο δίλεπτο και 73-75 στα 44''. Όμως δύο άστοχες βολές του Καλάθη, ένα επιθετικό φαουλ του Σίνγκλετον (που καταλόγισαν οι διαιτητές στη διεκδίκηση), η κακή τελευταία επίθεση στα 30'' του Παππά (με το σκορ στο 75-75), που έπεσε στις παγίδες της άμυνας (πετώντας στα 2'' στον Καλάθη, που δέχθηκε τάπα από τον Κάμινγκς) και το τρίποντο στην εκπνοή, έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του Μπλατ.

4240941

(Ο Νικ Καλάθης - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Ο Καλάθης ήταν πρώτος σκόρερ του "τριφυλλιού" προσφέροντας και 10 ασσίστς, αλλά και εκείνος που δε σκόραρε στο τέλος.

Τα 10λεπτα: 10-15, 31-31 (21-16), 51-48 (20-17), 64-64 (13-16) / 78-75 (14-11)

Νταρουσάφακα (Μπλατ): Κιντ 4 (2/10 σουτ), Ουίλμπεκιν 4 (1/8 σουτ), Μπαϊγκιούλ 5 (1), Κάμινγκς 17 (3/3 τρίπ.), Ουλουμπάι 1, Οζντεμίρογλου 5 (1), Αλντεμίρ 6 (6 ριμπ.), Σαντ Ρος 12, Τζόνσον 14 (1/5 τρίπ., 9 ριμπ.), Μπελ 9 (2), Έρικ 1 (5 ριμπ.).

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (2 τρίπ., 5 ριμπ.), Ρίβερς 3 (1), Μποχωρίδης 1, Παππάς 11 (4/12 σουτ), Ντένμον 8 (0/4 τρίπ.), Γκιστ 8 (1 τρίπ., 5 ριμπ.), Βουγιούκας 4, Γκάμπριελ 5 (0/3 τρίπ.), Όγκαστ 2, Λοτζέσκι 11 (1), Καλάθης 12 (5/12 σουτ, 10 ασ.), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου.

Ήττα στο φινάλε για τον Ολυμπιακό

Οι κακές επιλογές στο τέλος του αγώνα στέρησαν από τον Ολυμπιακό τη δυνατότητα να κερδίσει τη Μπεσίκτας (65-70) στο πρώτο από τα δύο φιλικά στην Κων/λη. Εκτός των Σπανούλη και Παπανικολάου (δεν ταξίδεψαν στην Τουρκία), ο Γιάννης Σφαιρόπουλος προστάτεψε και τον Στρέλνιεκς, που είχε ενοχλήσεις στον ώμο του.

4240887

(Αρκετές απουσίες για τον Γιάννη Σφαιρόπουλο στο πρώτο φιλικό με την Μπεσίκτας - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Μετά το κακό ξεκίνημα (11-3 η Μπεσίκτας), οι ερυθρόλευκοι βρήκαν απαντήσεις με Μιλουτίνοφ και Ρόμπερτς και το ματς ήταν ντέρμπυ έως το φινάλε του. Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν (45-38) στο 25, και 65-61 (1.27 πριν το τέλος), όμως η Μεσίκτας πήρε τη νίκη.

4240927

(Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ο Ρόμπερτς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Στα 21’’ η Τουρκική ομάδα ήταν μπροστά με 66-65, και ο Ολυμπιακός είχε την τελευταία επίθεση, αλλά δύο λάθος επαναφορές από Μάντζαρη και Ρόμπερτς, έδωσαν τη νίκη στη Μπεσίκτας με 70-65.

4240859

(Ο Μάντζαρης έκανε το πρώτο λάθος στο φινάλε του αγώνα, που έδωσε τη νίκη στην Μπεσίκτας - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Οι ερυθρόλευκοι θα αντιμετωπίσουν το Σάββατο (13.00) τη Γαλατάσαραϊ, που έχασε 69-63 από τη Γκαζιαντέπ.

Τα 10λεπτα: 12-17, 31-32 (19-14), 48-47 (17-15), 65-70 (17-23)

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 4(4 ριμπ.), Τολιόπουλος 3 (1 τριπ.), Παπαπέτρου 8(2 τριπ., 5 ριμπ.), Αγραβάνης 8(1 τρίπ., 2 ριμπ.), Μιλουτίνοφ 12(5 ριμπ.), Τιλί 2 (1 ριμπ.), Πρίντεζης 6 (3 ριμπάουντ), Μάντζαρης, Αρσενόπουλος, Ρόμπερτς 14(2 τρίπ., 1 ριμπ.), Μπόγρης, Τόμπσον 8 (2 τρίπ., 4 ριμπάουντ).

Μπεσίκτας (Σαριτσα): Μποτράιτ 9(3 ), Αλ, Γκιουλέρ 3, Κλαρκ 7(1), Γκεγίκ, Βεϊσέλο 8(1), Μουτάφ, Στρόμπερι 17(1), Λίμα 6, Ντίμπλερ 8(2), Γουίμς 2, Σανλί 10.