Europa League: Ισοπαλία 2-2 στο 90 η ΑΕΚ με την Αούστρια

Έσωσε την παρτίδα στο 90 η ΑΕΚ με δύο γκολ του Λιβάγια ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ

Η ΑΕΚ ήταν σαρωτική στο β μέρος και παρότι βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ την Αούστρια Βιέννης, κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας με γκολ του Λιβάγια στο 90 για το 2-2 και να είναι 2η στον όμιλο του Europa League, πριν τις δύο αναμετρήσεις με τη Μίλαν, που κέρδισε στις καθυστερήσεις τη Ριέκα. Ο Δικέφαλος δεν τιμωρήθηκε για τις αμυντικές του αδυναμίες (ιδιαίτερα μέχρι το 50) και πήρε ένα βαθμό, που μπορεί να αποδειχθεί καθοριστικός στη μάχη της πρόκρισης.

Η Αούστρια επέλεξε και στο ΟΑΚΑ το κλασσικό παιχνίδι της με κυκλοφορία της μπάλας, επικίνδυνα στημένα από τον Χολτζχάουζερ και εκμετάλλευση των αντεπιθέσεων. Μάλιστα στο 17 απείλησε πρώτη με τον Μονσάιν να εκτελεί από το σημείο του πέναλτυ (σέντρα από δεξιά) και τον Ανέστη με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού να κρατά το μηδέν.

18524421

(Περισσότεροι από 20 χιλιάδες κόσμου στο ΟΑΚΑ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Αμέσως μετά ο Τσόσιτς σούταρε δυνατά, αλλά ο 19χρονος γκολκίπερ Πέντς έκανε εντυπωσιακή απόκρουση, όπως και στο 27 σε σουτ του Μάνταλου. Ο Σέρβος στόπερ αμέσως μετά το σουτ έγινε υποχρεωτική αλλαγή (θλάση στο δεξί δικέφαλο) με τον Τζανετόπουλο, η ΑΕΚ όμως θα άνοιγε το σκορ.

18524399

(Ο Τσόσιτς έγινε αναγκαστική αλλαγή - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Εξαιρετική κάθετη του Μάνταλου στον Αραούχο στο 28, ο Πέντς και πάλι είπε όχι, αλλά στη φάση μπήκε ο Λιβάγια, που έβαλε κόντρα με το στήθος στο διώξιμο της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα.

18526179

(Πρώτο γκολ του Λιβάγια με την ΑΕΚ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Το κλείσιμο όμως του 45λεπτου δεν ήταν καλό για την ΑΕΚ, που είδε στο 43 τον Μονσάιν με ίδια κίνηση που έκανε στο δοκάρι να πετάγεται στην πλάτη του Βράνιες και να προλαβαίνει τον Ανέστη με προβολή για το 1-1 (και πάλι απουσίαζε από το αριστερό άκρο της άμυνας ο Μπακάκης). Και στις καθυστερήσεις, ο Έλληνας γκολκίπερ έδιωξε πολύ δύσκολα σουτ του Τατζούρι στη γωνία του.

18526263

(Ο Μονσάιν βρήκε στόχο στη 2η τελική του - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΟΡΕΣΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ)

Όμως ο εξτρέμ της Αούστρια τα κατάφερε στο 49, σε υποδειγματική αντεπίθεση (ο Αϊντάρεβιτς δεν μπόρεσε να ακολουθήσει) και σουτ από τη γωνία της μεγάλης περιοχής για το 1-2.

18526395

(Γκολ σε καθοριστικά σημεία των ημιχρόνων για την Αούστρια Β. - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Η ΑΕΚ παρά την ψυχρολουσία άγγιξε το 2-2: στο 51, με το Λιβάγια να σουτάρει στη γωνία του Πεντς, το Μάνταλο στο 53 επίσης με σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά τον Πέντς να λέει «όχι», στο 54 με κεφαλιά του Βράνιες δίπλα από το δοκάρι και στο 57 με φάουλ του Χριστοδουλόπουλου και τον Αυστριακό γκολκίπερ να δηλώνει και πάλι παρών.

18526216

(Ο Λιβάγια δεν μπόρεσε να σκοράρει στις φάσεις που δημιουργήθηκαν - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Ο Δικέφαλος δε σταμάτησε τις τελικές, αλλά η μπάλα δεν έμπαινε στα δίχτυα. Στο 67 ο Πεντς σταμάτησε το Λιβάγια σε τετ α τετ και στο 72 ο Αραούχο σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε σε πλάτη αμυντικού περνώντας ελάχιστα άουτ.

Ο Χιμένεθ ρίσκαρε στο τέλος βάζοντας τον Μπακασέτα αντί του Τζανετόπουλου και με 3-5-2 και η ΑΕΚ δικαιώθηκε για την επιμονή της στο 90, με συνδυασμό Μάνταλου, Αραούχο και το Λιβάγια να ισοφαρίζει σε 2-2 (από ελεγχόμενη θέση) Η ΑΕΚ έκλεισε το ματς με 22 τελικές και 11 εντός εστίας!

18526178

(Με 2 γκολ του Λιβάγια η ΑΕΚ κράτησε το βαθμό της ισοπαλίας στο ΟΑΚΑ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Η 11άδα της ΑΕΚ: Ανέστης / Γκάλο, Βράνιες, Τσόσιτς (22 Τζανετόπουλος, 80 Μπακασέτας), Μπακάκης / Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς (53 Γαλανόπουλος)/ Χριστοδουλόπουλος, Μάνταλος, Αραούχο / Λιβάγια

Έκανε τα εύκολα-δύσκολα η Μίλαν

Η Μίλαν έβαλε ένα γκολ νωρίς με τον Αντρέ Σίλβα στο 15λεπτο (ατομική ενέργεια και 4ο στη διοργάνωση) και κράτησε εύκολα το προβάδισμα από τη Ριέκα στο α 45λεπτο.

2017 09 28T192915Z 798475671 RC11F09A6C30 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA MIL RIJ

(4 γκολ για τον Αντρέ Σίλβα της Μίλαν - Πηγή: REUTERS / STEFANO RELLANDINI)

Με ένα ακόμη γκολ του Μουζάτσιο στο ξεκίνημα του β μέρους, η Μίλαν έμοιαζε να κλειδώνει το τρίποντο πρωτιάς στον όμιλο. Η Ριέκα όμως ισοφάρισε στο τέλος (84 και 90 με πέναλτυ του Ελέζ) δίνοντας ένα δραματικό τόνο στην αναμέτρηση, αλλά ο Κουτρόνε αμέσως μετά διατήρησε τους ροσονέρι πρώτους.

Europa League – Δ Όμιλος

1η αγωνιστική
Ριέκα-ΑΕΚ 1-2
Αούστρια Β.-Μίλαν 1-5

2η αγωνιστική
Μίλαν-Ριέκα 3-2 (14 Αντρέ Σίλβα, 53 Μουζάτσιο, 91 Κουτρόνε / 84 Μποαντού, 90 πεν. Ελέζ)
ΑΕΚ-Αούστρια Β. 2-2 (28, 90 Λιβάγια / 43 Μονσάιν, 49 Τατζούρι)

Τα άλλα ματς της βραδιάς

Η έκπληξη της βραδιάς έγινε στον 10ο όμιλο με την Έστερσουντ να κερδίζει και τη Χέρτα και να φιγουράρει στην κορυφή του ομίλου.

2017 09 28T173835Z 1999364086 RC1BAC8C9260 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA OST BSC

(Ο Νούρι έβαλε το "χρυσό γκολ" της Έστερσουντ - Πηγή: Robert Henriksson / TT News Agency / via REUTERS)

Στη 2η θέση είναι η Ζόρια Λουχάνσκ, που «άλωσε» το Σαν Μαμές. Αφήνοντας στην τελευταία θέση με 1 βαθμό την Μπιλμπάο και τους Βερολινέζους.

2017 09 28T173517Z 788299471 RC14673AB570 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA ATB ZLH

(Μεγάλη εκτός έδρας νίκη της Ζόρια στο Μπιλμπάο - Πηγή: REUTERS / VINCENT WEST)

Ο Κώστας Μήτρογλου επέστρεψε σε αγωνιστική δράση μπαίνοντας αλλαγή στο τέλος του αγώνα Σάλτσμπουργκ-Μαρσέιγ, δίχως όμως να μπορέσει να αποτρέψει την ήττα.

Ο Ερυθρός Αστέρας του Βλάνταν Μιλόγεβιτς έβαλε ένα γκολ στο α ημίχρονο, η Κολονία είχε 3 δοκάρια στη συνέχεια και οι Σέρβοι έφυγαν με το τρίποντο.

Τα 100 γκολ με την Άρσεναλ έφτασε ο Ζιρού στο 4-2 στην έδρα της Μπάτε Μπορίσοφ.

2017 09 28T180927Z 546848623 RC1D326CA9E0 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA BBO ARS

(100 γκολ ο Ζιρού με την Άρσεναλ - Πηγή: REUTERS / VASILY FEDOSENKO)

Ρεκόρ επίσης και για τον Ρούνεϊ, που στις 28/9/2004 έβαλε το πρώτο Ευρωπαϊκό του γκολ και σήμερα (28/9/2017) έφτασε τα 40 (34 UCL-6 UEL) και πρώτο με την Έβερτον.

2017 09 28T193922Z 436338030 RC19A05D7C70 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA EVE APL

(Ιστορικό ρεκόρ από το Ρούνεϊ - Πηγή: ACTION IMAGES via REUTERS / CRAIG BROUGH)

Ο Απόλλωνας πάντως πήρε την ισοπαλία με γκολ του Γιούστε στο 88, παρότι έπαιζε στο τελευταίο 10λεπτο με 10 παίκτες (αποβολή Ρομπέρζ στο 86). Η Αταλάντα έχει 4 βαθμούς στον όμιλο, ο Απόλλων 2 (ακολουθούν οι μεταξύ τους αναμετρήσεις), η Λυόν επίσης 2, ενώ η Έβερτον είναι τελευταία με 1 βαθμό.

2017 09 28T205911Z 10382704 RC1F7FC4A000 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA EVE APL

(Ο Γιέστε πανηγυρίζει την ισοφάριση του Απόλλωνα σε 2-2 - Πηγή: REUTERS / ANDREW YATES)