Super League: Γκέλα και πάλι εκτός έδρας για τον ΠΑΟΚ, 1-1 στο τέλος με την ΑΕΛ

Ο Ζαμπράνο απογοητευμένος και οι παίκτες της ΑΕΛ πανηγυρίζουν EUROKINISSI / MOTION TEAM

Σε ένα ακόμη παιχνίδι μακριά από την Τούμπα ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε. Παρότι προηγήθηκε 1-0 δέχτηκε γκολ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με την ΑΕΛ και με μία ακόμη ισοπαλία εκτός έδρας (3η) δεν μπόρεσε να αναρριχηθεί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος της Super League Σουρωτή.

Η ΑΕΛ κατέβηκε στο γήπεδο με στόχο να κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία της και τα κατάφερε για 35 λεπτά. Στο τελευταίο όμως δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου ο Βιεϊρίνια ήταν ο πρωταγωνιστής για τον ΠΑΟΚ.

Αφού δεν κατάφερε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση δύο φορές ανέλαβε το ρόλο του δημιουργού στο 43 και βρήκε με ωραία μπαλιά το Μάτος στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ και ο Βραζιλιάνος ψύχραιμα άνοιξε το σκορ για το Δικέφαλο.

1 4242859

(Ο Μάτος μόλις έχει σκοράρει για τον ΠΑΟΚ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

Ο ΠΑΟΚ έμοιαζε να του αρκεί αυτό το γκολ και στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε παρά μία καλή στιγμή με το σκόρερ Μάτος (ο ΠΑΟΚ ζητά πέναλτυ στη φάση) και κύριο μέλημα του να κρατήσει μακριά από την εστία του Ρέι τους παίκτες της Λάρισας.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν αλλά δεν διέθεταν την ποιότητα για να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για το γκολ. Η επιμονή τους όμως ανταμείφθηκε στο τέλος όταν στο 87 ο Κουλούρης αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα (για χτύπημα με τον αγκώνα σε διεκδίκηση της μπάλας) και δύο λεπτά αργότερα ο Κρίζμαν αφύλακτος στο σημείο του πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

4242871

(Ο Κριζμάν (ν.12) ισοφαρίζει - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

Το ματς ολοκληρώθηκε με ένταση και τον κύριο Κούγια να έχει επεισόδιο με τον Ελ Καντουρί και την κάμερα να τον συλλαμβάνει να φτύνει τον παίκτη του ΠΑΟΚ.

4242895

(Επεισόδιο Κούγια (αρ.) και Ελ Καντουρί (ν.7) - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / MOTION TEAM)

Ο Δικέφαλος έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στην κορυφή της βαθμολογίας μέχρι το ματς της ΑΕΚ με τον Αστέρα στην Τρίπολη μένοντας στους 12 βαθμούς, έναν πίσω από την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος