Μαραντόνα: Ο συγκινητικός φόρος τιμής της Μπόκα και το ξέσπασμα της κόρης του

Newsroom

Ένα συγκινητικό φόρο τιμής απέδωσαν παίκτες της Μπόκα Τζούνιορς και της Νιούελς Ολντ Μπόις στον Ντιέγκο Μαραντόνα, ο οποίος έφυγε από τη ζωή την Τετάρτη.

Η Μπόκα και η Νιούελς έπαιζαν στο Λα Μπομπονέρα, όπου βρέθηκε και η κόρη του Μαραντονα, Ντάλμα, την Κυριακή, με το κλίμα κατά τη διάρκεια όλου του ματς να είναι βαρύ.

Συγκεκριμένα, στο 12ο λεπτό ο Έντβιν Καρδόνα της Μπόκα έκανε το 1-0 με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Τότε, μαζί με τους συμπαίκτες του, πήραν μία φανέλα του Ντιέγκο Μαραντόνα, την άπλωσαν στο γήπεδο, στάθηκαν απέναντι από τη Ντάλμα και της αφιέρωσαν το γκολ αυτό, χειροκροτώντας.

Η νεαρή «λύγισε» σε αυτή τους την κίνηση και ξέσπασε σε κλάματα.

Σημειώνεται, μάλιστα, ότι όλοι οι παίκτες της Μπόκα Τζούνιορ φορούσαν φανέλες με το όνομα του Μαραντόνα.

Πηγή: Marcelo Endelli/Pool via AP

Επίσης, στο ημίχρονο έσβησαν όλα τα φώτα στο στάδιο, εκτός από αυτό στη VIP θέση του Ντιεγκίτο, ενώ και στις κερκίδες είχε κρεμαστεί πανό προς τιμήν του.

Ο Μαραντόνα κατά τη διάρκεια της μακράς του καριέρας είχε αγωνιστεί και με τις δύο ομάδες.