ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ

«Χρυσές Νύχτες 2020»: Οι κορυφαίες ταινίες μικρού μήκους της χρονιάς στο Γαλλικό Ινστιτούτο

«Χρυσές Νύχτες 2020»: Οι κορυφαίες ταινίες μικρού μήκους της χρονιάς στο Γαλλικό Ινστιτούτο

Η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου, διοργανώνει για έβδομη συνεχή χρονιά τις «Χρυσές Νύχτες», μια πρωτοβουλία της Ακαδημίας των César, προσκαλώντας το κοινό να απολαύσει εικόνες και ήχους από κουλτούρες του κόσμου, και να ανακαλύψει τους δημιουργούς του κινηματογράφου του αύριο.

Πρόκειται για την προβολή των καλύτερων μικρού μήκους ταινιών της χρονιάς, απ' όλο τον κόσμο, που πλέον έχει αποκτήσει το δικό της, πιστό κοινό στην Αθήνα. Είκοσι πέντε Ακαδημίες Κινηματογράφου, από τις ΗΠΑ ως την Ταϊβάν κι από τη Σουηδία ως τη Σενεγάλη, συνεισφέρουν τις ταινίες μικρού μήκους που βράβευσαν τη χρονιά που πέρασε, δημιουργώντας μια μοναδική συλλογή που προβάλλεται διεθνώς, σε μεγάλες πόλεις, με δωρεάν είσοδο για το κοινό.

Συνολικά, θα προβληθούν 31 μικρού μήκους ταινίες από 25 χώρες.

Το πρόγραμμα

Πέμπτη 29/10/2020 – 17:00

Freigang, του Martin Winter (Αυστρία, Γερμανία / 2019 / 35 min.)
Österreichischer Filmpreis καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Αυστρία)

Mia Donna, του Pavlo Ostrikov (Ουκρανία / 2018 / 16 min.)
Χρυσό Dziga καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Ουκρανία)

Excess will save us, της Morgane Dziurla-Petit (Σουηδία / 2019 / 14 min.)
Guldbagge καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Σουηδία)

O Órfão, της Carolina Markowicz (Βραζιλία / 2018 / 15 min.)
Grande Otelo καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Βραζιλία)

Brotherhood, της Meryam Joobeur (Τυνισία, Καναδάς, Κατάρ, Σουηδία / 2018 / 25 min.)
Iris καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Κεμπέκ, Καναδάς)

Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl), της Carol Dysinger (Ηνωμένο Βασίλειο / 2019 / 40 min.)
BAFTA καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Ηνωμένο Βασίλειο), Oscar καλύτερης μικρού μήκους ταινίας τεκμηρίωσης (ΗΠΑ)

Πέμπτη 29/10/2020 – 20:30

Suc de síndria, της Irene Moray (Ισπανία / 2019 / 23 min.)
Χρυσό Goya καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Ισπανία)

La Nuit des sacs plastiques, του Gabriel Harel (Γαλλία / 2018 / 18 min.)
César καλύτερης μικρού μήκους ταινίας animation (Γαλλία)

Still working, της Julietta Korbel (Ελβετία / 2019 / 17 min.)
Swiss Film Award καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Ελβετία)

En Flirt, της Zinnini Elkington (Δανία / 2019 / 43 min.)
Robert καλύτερης μικρού μήκους ταινίας μυθοπλασίας ή animation, άνω των 30 λεπτών (Δανία)

Daughter, της Daria Kashcheeva (Τσεχία / 2019 / 15 min.)
Magnesia Award καλύτερης σπουδαστικής ταινίας (Τσεχία)

Committed, της Lee Gilat (Ισραήλ / 2018 / 20 min.)
Ophir καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Ισραήλ)

Ο Χειροπαλαιστής, του Γιώργου Γούση (Ελλάδα / 2019 / 22 min.)
Ίρις καλύτερης μικρού μήκους ταινίας τεκμηρίωσης (Ελλάδα)

Παρασκευή 30/10/2020 – 17:00

3 Generations 3 days, της Hoi Ying Chu (Χονγκ Κονγκ / 2019 / 20 min.)
Χρυσός Ίππος καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Ταϊβάν)

Arcángel, της Ángeles Cruz (Μεξικό / 2018 / 18 min.)
Αργυρό Ariel καλύτερης μικρού μήκους ταινίας μυθοπλασίας (Μεξικό)

Milk, του Yu-Jin Jang (Νότια Κορέα / 2019 / 24 min.)
Blue Dragon καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Νότια Κορέα)

She-pack, της Fanny Ovesen (Νορβηγία / 2018 / 18 min.)
Amanda καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Νορβηγία)

Pile poil, των Lauriane Escaffre & Yvonnick Muller (Γαλλία / 2019 / 21 min.)
César καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Γαλλία)

Matriochkas, της Bérangère Mc Neese (Βέλγιο / 2019 / 24 min.)
Magritte καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Βέλγιο)

The Egg, της Jane Cho (Αυστραλία / 2019 / 10 min.)
AACTA καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Αυστραλία)

Entre sombras, των Alice Guimarães & Mónica Santos (Πορτογαλία, France / 2018 / 13 min.)
Sophia καλύτερης μικρού μήκους ταινίας animation (Πορτογαλία)

Παρασκευή 30/10/2020 – 20:30

Electric Swan, της Κωνσταντίνας Κοτζαμάνη (Γαλλία, Ελλάδα, Αργεντινή / 2019 / 40 min.)
Ίρις καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Ελλάδα)

Heatwave, του Φωκίωνα Ξένου (Ηνωμένο Βασίλειο / 2019 / 7 min.)
Ίρις καλύτερης μικρού μήκους ταινίας animation (Ελλάδα)

Inverno, του Giulio Mastromauro (Ιταλία / 2020 / 16 min.)
David di Donatello καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Ιταλία)

Daddy and the Warlord, της Shamira Raphaela (Κάτω Χώρες, Λιβερία, Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής / 2019 / 53 min.)
Χρυσό Μοσχάρι καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Κάτω Χώρες)

Grandad was a romantic, της Maryam Mohajer (Ηνωμένο Βασίλειο / 2019 / 5 min.)
BAFTA καλύτερης μικρού μήκους ταινίας animation (Ηνωμένο Βασίλειο)

Un air de Kora, της Angèle Diabang (Σενεγάλη / 2019 / 24 min.)
AMAA καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Σενεγάλη)

The Last Five Minutes of the World, του Jürgen Heimüller (Γερμανία / 2019 / 8 min.)
Lola καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Γερμανία)

Φέτος, οι προβολές θα φιλοξενηθούν στο auditorium του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδος (Σίνα 31, Αθήνα), την Πέμπτη 29 και την Παρασκευή 30 Οκτωβρίου, τηρώντας όλα τα απαραίτητα μέτρα ασφάλειας κατά της πανδημίας, ενώ όλες οι ταινίες θα προβληθούν με ελληνικούς υπότιτλους. Για την διευκόλυνση όλων, είναι απαραίτητη η προκράτηση θέσης, μία μέρα πριν την κάθε προβολή.

Κρατήσεις θέσεων

Πέμπτη, 29 Οκτωβρίου, 17:00 - 19:30 https://www.eventbrite.com/e/124403433017

Πέμπτη, 29 Οκτωβρίου, 20:30 - 23:10 https://www.eventbrite.com/e/124430050631

Παρασκευή, 30 Οκτωβρίου, 17:00 - 19:30 https://www.eventbrite.com/e/124431055637

Παρασκευή, 30 Οκτωβρίου, 20:30 - 23:05 https://www.eventbrite.com/e/124430566173 (ΕΙΣΟΔΟΣ ΔΩΡΕΑΝ)

ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΣΕΤΕ





NEWSLETTER

ΔΗΜΟΦΙΛΗ