Στα προημιτελικά του Κυπέλλου ο Ολυμπιακός με άνετο 6-0 επί των Χανίων

EUROKINISSI / ICONPRESS/ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Με ορεξάτες και τις «ρεζέρβες» του ο Ολυμπιακός σφράγισε την πρόκριση στην 8άδα του Κυπέλλου με άνετη νίκη επί των Χανίων. Μεγάλος άτυχος ο Ερνάνι που τραυματίστηκε σοβαρά.

Ο Σίλβα ήθελε να δει κάποιους από τους παίκτες, που δεν έχουν πολύ χρόνο συμμετοχής και όλοι όσοι έπαιξαν με τα Χανιά είχαν διάθεση. Ο Ζντίελαρ μόλις στο 4ο λεπτό πέτυχε το πρώτο του γκολ με την ερυθρόλευκη φανέλα για το 1-0.

Στο 12 ήταν η ώρα του Κασάμι για το 2-0. Οι Χανιώτες απάντησαν με σουτ στο δοκάρι του Μπριλάκη και οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Ο Πρίφτη έπιασε το πέναλτυ που κέρδισε ο κινητικός Πουλίδο στο 20 και εκτέλεσε ο Φουστέρ, όμως ο Μεξικάνος έστρωσε στο 36 στον Σεμπά για το 3-0 σε κενή εστία.

Το ημίχρονο έκλεισε με το 2ο γκολ του Κασάμι, που έδωσε την θέση του στην ανάπαυλα στον Μανιάτη. Στο β μέρος ο ρυθμός έπεσε αρκετά και το ενδιαφέρον περιορίστηκε στην προσπάθεια του Πουλίδο να συνδυάσει με γκολ την καλή του εμφάνιση, κάτι που κατάφερε στο 73 από γύρισμα του Ερνάνι, που κτύπησε όμως σοβαρά στο γόνατο του, ξεσπώντας μάλιστα σε λυγμούς. Το τελικό 6-0 έκανε ο Φουστέρ στο 90, ενώ για πρώτη φορά την ερυθρόλευκη φανέλα φόρεσε ο νεαρός Μανθάτης.

Στους «8» είχαν ήδη προκριθεί Ατρόμητος, ΑΕΚ, Αστέρας Τρίπολης και Ηρακλής.

Όλα τα αποτελέσματα στην φάση των 16 (με έντονο χρώμα οι ομάδες που έχουν προκριθεί)

Ατρόμητος-Πλατανιάς 1-0 (0-0 α αγώνας)
Ηρακλής-Βέροια 1-0 (1-0)
ΑΕΚ-Λεβαδειακός 2-0 (1-0)
Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΛ 3-0 (3-0)
Ολυμπιακός-ΑΟ Χανιά 6-0 (4-1)