Champions League Basket: η ΑΕΚ διέλυσε την Σάσαρι, ενώ ο ΠΑΟΚ έχασε στην Πυλαία για την Βιλερμπάν

Σπουδαία εμφάνιση και νίκη της ΑΕΚ EUROKINISSI

Διαφορετική πορεία είχαν οι δύο Δικέφαλοι του μπάσκετ στην 4η αγωνιστική του Champions League πριν την μεταξύ τους αναμέτρηση το Σάββατο στην Θεσσαλονίκη για το Ελληνικό πρωτάθλημα. Ο ΠΑΟΚ έχασε 67-61 με κακή εμφάνιση από την Βιλερμπάν στην Πυλαία, ενώ η ΑΕΚ διέλυσε 78-58 την Ιταλική Σάσαρι και επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από την Μπεσίκτας. Ο Άρης υποδέχεται αύριο (21.00) την Μπάνβιτ.

Η ΑΕΚ ήταν εντυπωσιακή από το ξεκίνημα του αγώνα με την Ιταλική Σάσαρι και δεν της άφησε κανένα δικαίωμα να πιστέψει ότι θα μπορούσε απόψε να πάρει αποτέλεσμα στο κλειστό του ΟΑΚΑ και με όπλο της πιεστική άμυνα και τις πολύ καλές επιθετικές επιλογές έχτισε μια διαφορά στο ημίχρονο που ξεπέρασε τους 20 πόντους (!).

2632135

(Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Ο Γιούρι Ζντοβτς ζήτησε από τους παίκτες του να μην σταματήσουν και εκείνοι έφτασαν την διαφορά ακόμη και στο +26 (58-32), λίγο πριν οι φιλοξενούμενοι προσπαθήσουν να μετριάσουν κάπως την ήττα τους, που πάντως "κλείδωσε" στους 20 πόντους για την Ένωση που έκανε την 3η της νίκη.

2632169

(Πηγή: EUROKINISSI)

Ενδεικτικό της καλής λειτουργίας της ΑΕΚ ήταν το γεγονός ότι 5 παίκτες της είχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Γουίλιαμς, Μαυροειδής, Ούκιτς, Ντίξον και Σάκοτα), ενώ μοναδικό αρνητικό του ματς ήταν ο τραυματισμός στην μέση του Φάλκερ (μυικός σπασμός) λίγο πριν το ημίχρονο, και η σοβαρότητα του (ενόψει του ντέρμπυ με τον ΠΑΟΚ) θα κριθεί αύριο.

Τα 10λεπτα: 27-13, 47-26 (20-13), 60-38 (13-12), 78-58 (18-20)

(δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα)

2632143

Νωρίτερα ο ΠΑΟΚ είχε μια πολύ άσχημη βραδιά απέναντι στην Βιλερμπαν στην Θεσσαλονίκη και γνώρισε την 2η ήττα του στην διοργάνωση. Παρότι ο Δικέφαλος ήταν κακός από το πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να πάει στην τελική ευθεία του ματς ισόπαλος 49-49. Κακές επιλογές και αστοχία όμως ήταν τα καθοριστικά στοιχεία, που έδωσαν τη νίκη στην πρωταθλήτρια Γαλλίας.

2632102

(Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM / ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ)

Μεγάλη «ζημιά» στον ΠΑΟΚ έκανε ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Ντε Μάρκους Νέλσον, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους, Από τους γηπεδούχους 15 είχε ο Χρυσικόπουλος και 12 ο Κλάντον, τα στατιστικά του όμως ήταν τραγικά: 7/38 δίποντα, 2/15 τρίποντα και 16/29 βολές!

Τα 10λεπτα: 20-22, 31-35 (11-13), 49-49 (18-14), 61-67 (12-18)