Α1 μπάσκετ: πέρασε από τα Τρίκαλα ο Παναθηναϊκός Superfoods

EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ

Δυσκολότερα από ό,τι θα περίμενε, ο Παναθηναϊκός Superfoods νίκησε 82-77 στα Τρίκαλα, με την γηπεδούχο ομάδα όμως να διεκδικεί τη νίκη μέχρι το τέλος, και οι «πράσινοι» έφτασαν τις 10 νίκες στην 11ή αγωνιστική, περιμένοντας το αποτέλεσμα του πρωτοπόρου Ολυμπιακού στην έδρα του ΠΑΟΚ.

Τα Τρίκαλα μπορεί να είναι στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και να βρέθηκαν αρχικά πίσω στο σκορ από τον Παναθηναϊκό, που ήθελε να κάνει και συντήρηση δυνάμεων, ενόψει της δύσκολης επόμενης εβδομάδας με δύο ματς για την Euroleague (Αρμάνι εκτός και Μπασκόνια εντός).

3997000

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ)

Όμως στο 2ο ημίχρονο ένα όνομα από το ένδοξο παρελθόν του ελληνικού πρωταθλήματος, πήγε μόνος του να κάνει την ανατροπή και την μεγάλη έκπληξη: ο Κέλσι Μπάρλοου, γιος του παλιού μεγάλου άσσου του ΠΑΟΚ και του ευρωπαϊκού μπάσκετ Κένεθ Μπάρλοου, έβαλε 28 πόντους, είχε 4 ριμπάουντς και 3 ασσίστς και έφερε τα Τρίκαλα ακόμη και στον πόντο (70-71) και στο καλάθι (74-76) 2 λεπτά πριν το τέλος.

3997004

(Ο Κέλσι Μπάρλοου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ)

Ο Παναθηναϊκός βέβαια είχε την εμπειρία και την ποιότητα να διαχειριστεί το ματς και να κερδίσει τελικά 82-77, περιορίζοντας τον Αμερικανό (που ήταν και εμφανώς κουρασμένος) στις κρίσιμες φάσεις, αλλά υποχρεώνοντας τον Τσάβι Πασκουάλ να έχει τους βασικούς του μέχρι τέλος στο παρκέ.

3997007

Ο Τζέιμς έβαλε 17 πόντους και ο Φελντέιν 13, με τον Καλάθη να έχει 10 ασσίστς για τον Παναθηναϊκό που έφτασε τους 21 πόντους.

Τα 10λεπτα: 16-23, 32-44 (16-21), 58-66 (26-22), 77-82 (19-16)

(Τα πλήρη στατιστικά του αγώνα)

Σταθερά 3η η ΑΕΚ

Στα ματς του Σαββάτου η ΑΕΚ δεν δυσκολεύτηκε με την Δόξα Λευκάδας και επικράτησε με 84-60 (16 πόντους ο Σάκοτα) φτάνοντας τους 20 βαθμούς, σταθερά 3η στην βαθμολογία, με τον Άρη που νίκησε 79-64 στην Πάτρα τον Απόλλωνα στους 18.

3996034

(Εύκολη νίκη για την ΑΕΚ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Σπουδαία νίκη και για τη νεοφώτιστη Κύμη επί του Προμηθέα με 77-66, που στοίχισε και την θέση στον πάγκο των Πατρινών του Νίκου Βετούλα (στη θέση του προσελήφθη ο Βαγγέλης Αγγέλου).