Καταγγελία: Ο Ψινάκης σταμάτησε το Μαραθώνιο για να περάσει με τη λιμουζίνα του
![Καταγγελία: Ο Ψινάκης σταμάτησε το Μαραθώνιο για να περάσει με τη λιμουζίνα του](https://img.cnngreece.gr/img/780/max/70/2018/11/12/45636056_10156321219654930_6136480849677254656_n.jpg?t=DzY8K0WXcrmNuDD4tuVRMA)
Μία απίστευτη καταγγελία έκανε ο ιδιοκτήτης της Lifeguard Hellas, Σπύρος Μιτριτσάκης, η ομάδα του οποίου ήταν υπεύθυνη για την ασφάλεια των αθλητών στη στροφή για τον Τύμβο του Μαραθώνα.
Κατήγγειλε ότι ο δήμαρχος Μαραθώνα, Ηλίας Ψινάκης τη στιγμή που ο Μαραθώνιος της Αθήνας βρισκόταν σε εξέλιξη απαίτησε να διακόψουν οι αθλητές το τρέξιμό τους για να μπορέσει να περάσει με το αυτοκίνητό του.
Και… τελικά τα κατάφερε!
Αναλυτικά, γράφει στην ανάρτησή του ο κ. Μιτριτσάκης:
«Το είδαμε κι αυτό:
Ο «ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε;» δήμαρχος Μαραθώνα σταμάτησε τη μαύρη λίμο του μέσα στη διαδρομή του Μαραθωνίου παρενοχλώντας τους δρομείς!
Φτάνοντας με την κουστωδία του - άλλα δυο αυτοκίνητα - σταμάτησε μέσα στη διαδρομή, ενώ οι δρομείς τον κοιτούσαν με εκνευρισμό και φυσικά απίστευτη έκπληξη. Άναψε το τσιγάρο του μοιράζοντας τον καπνό στους αθλητές και απαίτησε να σταματήσει ο αγώνας να περάσει.
Βγήκε από το τρίτο αυτοκίνητο ένα γιουσουφάκι – μποντιγκαρντ - τεκνό κουνιστό κ λυγιστό και ζητούσε να περάσει ο δήμαρχος την ώρα που έτρεχαν χιλιάδες αθλητές.
- Χωρίς καμία συναίσθηση της ιερότητας του ιστορικότερου αγώνα στον πλανήτη, χωρίς κανένα σεβασμό στους αθλητές, οι οποίοι ήρθαν από 107 χώρες, χωρίς καμία συναίσθηση πού βρισκόταν και τι συνέβαινε εκεί.
- Μια θλιβερή καρικατούρα από άλλο πλανήτη, μακρυά από τις αξίες, την γνησιότητα και την ομορφιά του αθλητισμού, που νομίζει ότι αξίζει παραπάνω από τους αθλητές επειδή τον παίζουν οι Τατιανες και οι Πανιες στις σκουπίδοεκπομπές τους. Μέσα από τη μαύρη λίμο, με το τσιγάρο, με ένα λαμέ κοστούμι μπουζουκτζίδικου, νόμιζε ότι είναι στον Πανταζή ή στην Ψαρού και απαιτούσε πρώτο τραπέζι πίστα κ ιδιαίτερη μεταχείριση. Μια τραγική, κιτς εικόνα και κατάσταση βγαλμένη από τα ‘80s.
- Κι όμως κατάφερε και πέρασε! ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ο Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας, κάτι που δεν έχει γίνει ποτέ στα χρονικά κάτι που δεν έχω δει ποτέ ξανά σε αγώνα, εγώ τουλάχιστον σε Ελλάδα ή εξωτερικό.
Είναι ενδεικτικό ότι ΚΑΝΕΝΑΣ άλλος δεν πέρασε κατά τη διάρκεια του αγώνα.
- Ένιωσα τεράστια ντροπή και προσβολή ως άνθρωπος, ως Έλληνας απέναντι στους χιλιάδες που ταξίδεψαν από όλον τον κόσμο αλλά και όλη την Ελλάδα, με άπειρες ώρες προπόνησης, κόπου, κόστους, ως γυμναστής, ως ερασιτέχνης πλέον αθλούμενος».
![](https://img.cnngreece.gr/img/840/max/70/2018/11/12/45887812_10156321219174930_2103750938077429760_n.jpg?t=CGWNbZCa7YG3oxpn5Jmobg)
![](https://img.cnngreece.gr/img/840/max/70/2018/11/12/1707718734461-322483934-45636056_10156321219654930_6136480849677254656_n.jpg?t=2hTa6sTKN0wa2NjEwZfZkg)
![](https://img.cnngreece.gr/img/840/max/70/2018/11/12/46047372_10156321219244930_6077711416301715456_n.jpg?t=hmNayjvVzVDbeFo3laJXaA)
![](https://img.cnngreece.gr/img/840/max/70/2018/11/12/46007522_10156321219029930_6348188850078089216_n.jpg?t=MPQ4BK3tNJCMwrfxwUwoBw)
![](https://img.cnngreece.gr/img/840/max/70/2018/11/12/45875779_10156321218999930_2356076104894119936_n.jpg?t=ImK6Up_15IZEkjtyi62pwg)
![](https://img.cnngreece.gr/img/840/max/70/2018/11/12/45870455_10156321219124930_5630150462276632576_n.jpg?t=F60Cb-MNpbR7MEqgUg2FCw)
![](https://img.cnngreece.gr/img/840/max/70/2018/11/12/46053377_10156321219529930_4777845422502707200_n.jpg?t=L3i1a8OQAtGEPF3vVmztUA)
![](https://img.cnngreece.gr/img/840/max/70/2018/11/12/45906070_10156321219469930_5147820017118609408_n.jpg?t=XffYZQxgJCLmLF88bkBodg)
![](https://img.cnngreece.gr/img/840/max/70/2018/11/12/46089495_10156321219274930_4019443357255204864_n.jpg?t=fNdUH6SQ2ejLsVrXwBHSUA)
![](https://img.cnngreece.gr/img/840/max/70/2018/11/12/46079724_10156321219389930_1733663544735432704_n.jpg?t=NG1uxmttf4c1pvnbuOj7IA)
![](https://img.cnngreece.gr/img/840/max/70/2018/11/12/45854268_10156321219934930_2052111721643900928_n.jpg?t=TMgsL5uYjePcYj_ljvZPpw)
![](https://img.cnngreece.gr/img/840/max/70/2018/11/12/45878938_10156321219429930_4625037173375107072_n.jpg?t=crhd7qLOGLFMdk22i7TQ-g)
SPONSORED
![ΣΥΡΙΖΑ: Τι καταλογίζουν βουλευτές στον Πολάκη – Ποιος είναι ο «ελέφαντας στο δωμάτιο»](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/07/25/a0e89654-6280874.jpg?t=p-YaxSrpspDi5bT8guj1RQ)
ΣΥΡΙΖΑ: Τι καταλογίζουν βουλευτές στον Πολάκη – Ποιος είναι ο «ελέφαντας στο δωμάτιο»
08:36![Γιάννης Πολυχρονόπουλος: Στην επόμενη μέρα της Polyeco πρωταγωνιστεί η βιωσιμότητα](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/07/23/a7d9e968-Business_Stories_Polyxronopoulos_06_2024.jpg?t=kZyyJPcxIiyqdRNnv4hjGA)
Γιάννης Πολυχρονόπουλος: Στην επόμενη μέρα της Polyeco πρωταγωνιστεί η βιωσιμότητα
08:28![Τι συμβολίζει η μασκότ των Ολυμπιακών Αγώνων 2024](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/07/27/6786baa4-AP24207392189540.jpg?t=fpsJxPcy_Osf4pkGhEEnKw)
Τι συμβολίζει η μασκότ των Ολυμπιακών Αγώνων 2024
08:21![Έντονη η κινητικότητα στην αγορά των ψηφιακών τεχνολογιών](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/07/26/c8ada10a-marvin-meyer-SYTO3xs06fU-unsplash.jpg?t=2DpeuAMMcVXqW8MPrjMY-Q)
Έντονη η κινητικότητα στην αγορά των ψηφιακών τεχνολογιών
08:13![Joan Roca: Τα βραβεία επηρεάζουν την εικόνα του κόσμου, όχι τη δουλειά μας](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/07/25/de4e54dc-23070247.jpg?t=_9xVE0EZS-H7RpzwrSreGw)