Μουντομπάσκετ 2019: Νίκη και θέαμα η εθνική επί του Ισραήλ (vids)

Η εθνική ομάδα κέρδισε εύκολα το Ισραήλ ΑΠΕ ΜΠΕ / ΝΙΚΟΣ ΧΑΛΚΙΑΔΑΚΗΣ

Στο 2ο αγώνα της στα προκριματικά του Μουντομπάσκετ 2019, η εθνική δεν αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα από το Ισραήλ καθώς κέρδισε 82-61. Μετά το πρώτο 10λεπτο, η άμυνα των διεθνών μας έδωσε διαφορά και το ματς στο Ηράκλειο ολοκληρώθηκε με σόου της Ελλάδας και του Θανάση Αντετοκούνμπο.

Η εθνική ομάδα με νέα σύνθεση και πάλι χρειαζόταν χρόνο για να μπορέσει να βρει συνεργασίες απέναντι στο Ισραήλ, που έπαιξε δυναμική άμυνα από το ξεκίνημα του αγώνα. Η φιλοσοφία του παιχνιδιού της εθνικής δεν άλλαξε, με προσπάθεια να τροφοδοτηθεί ο σέντερ (Μαυροειδής ή Βουγιούκας) απέναντι στον πιο κοντό Χάουελ (με το Ισραήλ πάντως να έχει και σκορ, αλλά και επιθετικά ριμπάουντς).

18776813

(Ο Χάουελ (ν.1) έδωσε μάχ με τους Έλληνες ψηλούς - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΝΙΚΟΣ ΧΑΛΚΙΑΔΑΚΗΣ)

Η ομάδα του Κάτας παρότι έκανε 17 λάθη στο πρώτο 20λεπτο, δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια και ήταν για μεγάλο διάστημα μπροστά στο σκορ. Όταν η εθνική μας έκλεψε μπάλες και έτρεξε, βρήκε σκορ, ενώ το σερί της στο φινάλε του ημιχρόνου, με την είσοδο του Αντετοκούνμπο την έφερε μπροστά. Καλάθης και Αθηναίου ήταν οι πρώτοι σκόρερς, με όλους πάντως τους διεθνείς να έχουν συμμετοχή.

Με Βασιλόπουλο και Γιαννόπουλο η εθνική έκανε ένα ακόμη σερί σκοραρίσματος και αρχικά προηγήθηκε με +12 (46-34). Το Ισραήλ μείωσε προς στιγμήν σε 6 (48-42), αλλά οι διεθνείς σοβαροί και με καλές επιλογές πήγαν και στο +13 (57-44) βάζοντας τις βάσεις για τη 2η νίκη τους.

18776809

(Αρχηγική εμφάνιση του Βασιλόπουλου - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΝΙΚΟΣ ΧΑΛΚΙΑΔΑΚΗΣ)

Η 4η περίοδος εξελίχθηκε σε σόου από το Θανάση Αντετοκούνμπο με καρφώματα και κοψίματα, που έφερε τη διαφορά και στο +19 (72-53) 5 λεπτά πριν το τέλος. Μαζί με το Γιαννόπουλο, τον Καλάθη και το Βασιλόπουλο ήταν οι 4 παίκτες, που έδωσαν την ώθηση για τη 2η νίκη στον όμιλο.

Τα 10λεπτα: 15-18, 37-32 (22-14), 59-47 (22-15), 82-61 (23-14)