Μακάμπι - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 84-75: «Κατέρρευσε» και στο Τελ Αβίβ

EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ γνώρισε μια ακόμη εκτός έδρας ήττα αυτή τη φορά με 84-75 από την Μακάμπι στο Τελ Αβίβ για την 20η αγωνιστική της Euroleague.

Πλέον η πρόκριση στα playoffs απομακρύνεται για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, ο οποίος για ακόμη ένα ματς δεν μπορούσε να σκοράρει έξω από τα 6μ75, όπου σούταρε με 18%! Συγκεκριμένα, οι «πράσινοι» μέτρησαν 4/22 τρίποντα, ενώ υπέπεσαν και σε 12 λάθη, την ώρα που μοίρασαν 15 ασίστ. Την ίδια ώρα η σχέση ασίστ/λαθών για τη Μακάμπι ήταν 16-8.

Οι δύο ομάδες έδωσαν έναν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι στο ξεκίνημα, με τους «πράσινους» να έχουν το προβάδισμα (11-8 στο 4’), χάρη στην αποτελεσματικότητα του Καλάθη (είχε 7 πόντους). Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ λειτούργησε εξαιρετικά στην επίθεση, «χτύπησε» μέσα στη ρακέτα, εκεί απ’ όπου προήλθαν τα 8 από τα πρώτα 11 σουτ του. Στο συγκεκριμένο διάστημα είχε «μηδέν» λάθη την ώρα που η Μακάμπι είχε κάνει ήδη τέσσερα.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, όμως, τα δεδομένα άλλαξαν καθώς οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν πλέον να βγάλουν με ευκολία φάσεις στην επίθεση, ενώ οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από τους «παγκίτες» τους. Ο Κοέν σημείωσε δύο μαζεμένα τρίποντα και με σερί 8-0 η Μακάμπι πέρασε μπροστά με 24-20 (12’). Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου μέτρησαν 5/11 τρίποντα στο πρώτο μέρος, την ώρα που η ελληνική ομάδα είχαν 0/5!

Κάπως έτσι, η «ομάδα του λαού» μετά τα πρώτα 11 λεπτά, όπου υπήρξαν έξι εναλλαγές στο σκόρ, κατάφερε να διατηρήσει σταθερά το προβάδισμα. Μάλιστα, με έφτασε ως το +9 (36-27 στο 16’) για να ακολουθήσει ένα μικρό «πράσινο» ξέσπασμα και με σερί 6-0 το σκορ να γίνει 36-33.

Το θετικό του πρώτου ημιχρόνου ήταν ότι ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ σημείωσε τους 26 από τους 35 πόντους του μέσα από το «ζωγραφιστό», αλλά υστέρησε στο δημιουργικό κομμάτι με τη σχέση ασίστ/λαθώς να είναι 5-6. Οι γηπεδούχοι επέλεξαν να παίξουν πιο «κλειστή» άμυνα, προκαλώντας τους «πράσινους» να σουτάρουν. Έτσι στα πρώτα δύο λεπτά της επανάληψης το «τριφύλλι» επιχείρησε τρία τρίποντα κι ενώ σε όλο το πρώτο είχε σουτάρει πέντε.

Οι παίκτες του Πιτίνο, όμως, δεν ήταν αποτελεσματικοί (2/11 τρίποντα), κάτι που δεν ίσχυσε για τη Μακάμπι, η οποία φτάνοντας τα 7/17 σουτ έξω από τα 6μ75, προηγήθηκαν ακόμα και με +15 (54-39 στο 24’). Ο Πιτίνο βλέποντας το ματς να ξεφεύγει αποφάσισε οι παίκτες του να πιέσουν σε όλο το γήπεδο, χρησιμοποιώντας κοντά σχήματα, κάτι που φάνηκε να λειτουργεί καλύτερα. Κάπως έτσι με τρίποντο του Λεκαβίτσιους, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο -5 (62-57) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου.

Όσο, όμως, οι «πράσινοι» αδυνατούσαν να σκοράρουν έξω από τα 6μ75 η Μακάμπι διατηρούσε μια διαφορά ασφαλείας. Μόλις έβρισκαν κάποια τρίποντα, έμπαιναν ξανά στη διεκδίκηση του ματς. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ με πρωτοστάτη τον Παπαπέτρου βρέθηκε στο -4 (74-70 στο 37’) αλλά εκεί 5 σερί πόντοι του Καλοϊάρο (τρίποντο και δύο βολές), έστειλαν τη Μακάμπι στο +9 (79-70), 1’50’’ πριν το φινάλε.

Ουσιαστικά στον χρόνο που απέμενε οι δύο ομάδες πάλευαν για τη διαφορά, με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να μην καταφέρνει τελικά να υπερασπιστεί το +5 (89-84) της νίκης στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 40-35, 62-54, 84-75.