ΑΕΚ – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 100-97: Η ευστοχία την οδήγησε στη νίκη

Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την κούραση του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ και πήρε τη νίκη με 100-97 για την 14η αγωνιστική της Basket League.

ΑΕΚ και Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πρόσφεραν μοναδικό θέαμα και συγκινήσεις στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής, που ακολούθησε εκείνο της Θεσσαλονίκης ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Άρη.

Η τυπικά γηπεδούχος Ένωση εκμεταλλεύτηκε την παρουσία των πολυάριθμων φίλων της στο κλειστό του ΟΑΚΑ κι έφτασε σε μια πολύ μεγάλη νίκη, με 100-97, υποχρεώνοντας τους «πράσινους» στη δεύτερη εφετινή ήττα τους στη Basket League.

Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες έκαναν ένα εξαιρετικό επιθετικά παιχνίδι, όπως μαρτυρά το 63-54 υπέρ της ΑΕΚ στα πρώτα 20 λεπτά.

Οι «κιτρινόμαυροι», που μέτρησαν 18/32 τρίποντα, σημείωσαν την πρώτη νίκη επί του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ σε αγώνα κανονικής διάρκειας ύστερα από 12 χρόνια και τη 16η στις τελευταίες 17 αναμετρήσεις τους.

Τα δεκάλεπτα: 32-28, 63-54, 85-77, 100-97.