Ερυθρός Αστέρας - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 78-73: Ήττα στο Βελιγράδι

Την ήττα γνώρισε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ από τον Ερυθρό Αστέρα (78-73) στο Βελιγράδι για την 23η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και με τον Νίκο Παππά να μπαίνει στην πεντάδα του συλλόγου, προηγήθηκε 15-5 με καλάθι του Έλληνα γκαρντ πέντε λεπτά πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου.

Μάλιστα ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και προηγήθηκε στο τέλος της πρώτης περιόδου με 21-9 με καλάθι του Παπαγιάννη.

Στη συνέχεια οι «πράσινοι» χαλάρωσαν στην άμυνα και ο Πάντερ βρήκε την ευκαιρία να μειώσει κάνοντας το 19-27 στο 15ο λεπτό και ανάγκασε τον Ρικ Πιτίνο να πάρει τάιμ άουτ. Μάλιστα ο Ότζο μείωσε ακόμα περισσότερο σε 23-29 τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Μήτογλου έκανε το 32-25 για να έρθει ο Νταβίντοβατς με τρίποντο να μειώσει σε 32-28 δυο λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου ενώ ο Περπέρογλου με δυο βολές έκανε το 30-32. Ο Ερυθρός Αστέρας πέρασε μπροστά με τρίποντο του Πάντερ για να κάνει το 35-32 ο Νταβίντοβατς με κάρφωμα.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με τρίποντο του Παππά έκαναν το 39-37 στο 23΄ ενώ ο Φριντέτ έγραψε το 44-41 στο 26΄.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και με τρίποντο του Τζόνσον έκαναν το 53-41 δυο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε στο σκορ αλλά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ και με καλάθι και φάουλ του Τόμας έγραψε το 65-55. Ο Ερυθρός Αστέρας εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ και με ένα επιμέρους σκορ 15-2 έκανε το 70-67.

Ο Τόμας όμως απάντησε και με τρίποντο έγραψε το 70-70. Ο Καλάθης έκανε το 71-73, με τον Πάντερ με τρίποντο να γράφει το 74-73 52΄΄ πριν το τέλος του ματς.

Τελικά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και έχασε.

Τα δεκάλεπτα: 9-21, 35-32, 46-57, 78-73