Α1 μπάσκετ: Ο Άρης νίκησε για 2η φορά τον ΠΑΟΚ

Στα ημιτελικά της Α1 μπάσκετ ο Άρης με νίκη στην έδρα του ΠΑΟΚ EUROKINISSI / MOTION TEAM

Ο Άρης πήρε τη ρεβάνς για τις δύο ήττες του στην κανονική περίοδο από τον ΠΑΟΚ. Οι «κίτρινοι» κέρδισαν 84-75 και στην έδρα του Δικέφαλου κάνοντας το 2-0 στην σειρά και παίρνοντας την πρόκριση στα ημιτελικά της Α1. Εκεί θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον Ολυμπιακό. Αύριο η ΑΕΚ θα προσπαθήσει και εκείνη να νικήσει για 2η φορά το Ρέθυμνο και να περάσει στα ημιτελικά, όπου περιμένει ο Παναθηνϊκός Superfoods.

Τελείως διαφορετική εικόνα είχε το ματς του ΠΑΟΚ με τον Άρη, σε σχέση με το πρώτο, εκεί όπου οι άμυνες και η αστοχία καθόρισαν την εξέλιξή του. Οι «κίτρινοι» μπήκαν στο ματς με 3 στα τρίποντα και γρήγορα έχτισαν διψήφια διαφορά (4-15), την οποία κατάφερε ο Δικέφαλος να μαζέψει κάπως μετά από κάποια άστοχα σουτ.

4121358

(Προσπάθεια του Κάμινγκς (ν.12) με τον Κόνιαρη (ν.6) - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Και στο δεύτερο 10λεπτο όμως ο Άρης είχε εξαιρετική ευστοχία από το τρίποντο κλείνοντας το ημίχρονο με 54% και 7/13 (ενώ ο ΠΑΟΚ είχε μόλις 3/12). Ο Ντραγκίσεβιτς είχε 4/5 και 20 πόντους. Οι γηπεδούχοι έτσι αναγκάστηκαν να κυνηγούν συνεχώς στο σκορ.

4121345

(Είχε λύσεις και από κοντά και από το τρίποντο ο Άρης στο α ημίχρονο - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια ο Άρης προηγήθηκε και με 14 πόντους (45-59), αλλά στη συνέχεια εγκλωβίστηκε σε βεβιασμένα σουτ, κάτω από την πολύ δυνατή άμυνα του ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι αρχικά πλησίασαν στους 5 (54-59) και έκλεισαν το 10λεπτο με 59-63 (ενώ ενδιάμεσα ο Άρης ξαναέφυγε με 9. Οι κίτρινοι πλήρωσαν και τα λάθη τους με 5 σε 20 λεπτά, και 9 (!) σε αυτή την περίοδο).

4121363

(Καλάθι του Κλάντον για τον ΠΑΟΚ - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Ο ΠΑΟΚ έκανε και το 61-63, αλλά στη συνέχεια έμεινε και πάλι πίσω στο σκορ, καθώς συνέχισε να είναι άστοχος από μακριά. Την ίδια ώρα ο Άρης έφερε το παιχνίδι κοντά στο καλάθι και έχοντας νωρίς το bonus πήγε και στο +10 με τρίποντο του Γιάνκοβιτς στο 38 (67-77). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε με τρίποντα να ξαναμπεί στο ματς, αλλά ήταν πολύ άστοχος (4/26 στο ματς) και ολοκλήρωσε 5ος τη σεζόν.

4121366

(Μονομαχία Καββαδά (αρ.) με τον Κλάντον (δ.) - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Ο Άρης θα συνεχίσει στα ημιτελικά με αντίπαλο τον Ολυμπιακό και ουσιαστικό στόχο την 3η θέση στους «μικρούς τελικούς».

Τα 10λεπτα: 18-25, 40-52 (22-27), 59-63 (19-11), 75-84 (16-21)

(Δείτε εδώ τα στατιστικά του 2ου αγώνα)

Για την πρόκριση στην Κρήτη η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ θα προσπαθήσει αύριο να τελειώσει και τη δική της σειρά με το Ρέθυμνο, σε μια έδρα πάντως που δεν έχει κερδίσει μετά την επάνοδο της στην Α1: γνώρισε ισάριθμες ήττες με 80-79 (2014-15), 70-69 (2015-16), 72-65 (2016-17). Σε 2ο συνεχόμενο ματς δεν θα έχει στην σύνθεσή της τον Μάικλ Ντίξον (πρόβλημα στην μέση).

4118299

(Ο Ούκιτς οδήγησε την ΑΕΚ στη νίκη στο πρώτο ματς με το Ρέθυμνο στο ΟΑΚΑ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ)