Eurobasket 2017: Άδοξος αποκλεισμός για την εθνική από τη Ρωσία (vids)

Έχασε στο φινάλε την πρόκριση στους 4 του Ευρωμπάσκετ η εθνική ομάδα ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SEDAT SUNA

Η εθνική ομάδα του μπάσκετ έχασε σπουδαία ευκαιρία να βρεθεί στους 4 του Eurobasket 2017, καθώς έχασε από τη Ρωσία 69-74. Η εθνική για 28 λεπτά ήταν κυρίαρχος του αγώνα, όμως το μικρό ροτέισον, που επέλεξε ο Κώστας Μίσσας και η εκπληκτική αστοχία μας στις βολές (10/20), μας κόστισαν το ματς. Στον ημιτελικό η Ρωσία θα αντιμετωπίσει τη Σερβία, που κέρδισε εύκολα 83-67 την Ιταλία.

Το ξεκίνημα της εθνικής ήταν εξαιρετικό. Με συγκέντρωση στην επίθεση και σωστές επιλογές (5 ασσίστ ο Καλάθης, 5 αιφνιδιασμοί και 10/13 2π.) και καλή άμυνα (εκτός από δύο χαμένα επιθετικά ριμπάουντς), κρατώντας το Σβεντ στους 2 πόντους (με βολές, καθώς ήταν άστοχος). Μοναδική απειλή ήταν ο Μοζγκόφ, που έβαλε 8 πόντους και φόρτωσε με 2 φάουλ τον Παπαγιάννη.

18460570

(Ο Μοζγκόφ ήταν η μοναδική απειλή για το Ελληνικό καλάθι στο α ημίχρονο - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SEDAT SUNA)

Η εθνική κατάφερε να ξεφύγει και με +13 πόντους στη συνέχεια (35-22), αλλά στη συνέχεια «κολλήσαμε» στο σκορ, καθώς ο Μπαζάρεβιτς γύρισε σε ζώνη την άμυνα του και εκμεταλλεύτηκε τις ανάσες, που έπρεπε να πάρουν οι βασικοί μας. Και οι Ρώσοι όμως ήταν άστοχοι (και η εθνική δεν τους τιμώρησε) και έτσι η διαφορά σταθεροποιήθηκε στους 6 πόντους, με Πρίντεζη και Καλάθη να οδηγούν στο σκοράρισμα.

1 4226698

(Ηγετική εμφάνιση από τον Πρίντεζη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Βγαίνοντας για το 2ο ημίχρονο, ο Σβέντ που είχε 4 πόντους και άσχημα ποσοστά, πήρε πάνω του την επίθεση της Ρωσίας (παρότι έκανε 3 φάουλ) και με 17 πόντους έφερε την ομάδα του στα ίσια 51-51. Την ίδια ώρα η εθνική έπαιζε με 5 παίκτες (Καλάθη, Σλούκα, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μπουρούση), καθώς ο πάγκος έκανε μικρό ροτέισον (οι αναπληρωματικοί δεν πρόσφεραν κάτι όσο αγωνίζονταν) και η κούραση επηρρέασε την άμυνα μας. Και με την αστοχία μας στις βολές 5/12 το ματς έγινε ντέρμπυ.

18460815

(Μονομαχία Μπουρούση-Μοζγκόφ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SEDAT SUNA)

Και η 4η περίοδος ήταν για τους Ρώσους, που ξέφυγαν με 7 πόντους (60-67) 5.30 πριν το τέλος. Με μια τελευταία προσπάθεια φτάσαμε στο καλάθι, 66-68, παρότι ήμασταν άστοχοι στις βολές, αλλά στις ευκαιρίες που μας παρουσιάστηκαν δεν μπορέσαμε να ισοφαρίσουμε και η πρόκριση πήγε στη Ρωσία.

1 4226709

(Ο Καλάθης προσπάθησε μόνος του στο τέλος να γυρίσει το ματς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Πήγε χαμένη και η εκπληκτική εμφάνιση του Νικ Καλάθη με 25 πόντους, 7 ασσ., 5 ριμπ και 3 κλ. για μια εθνική, που έχασε τεράστια ευκαιρία να επιστρέψει στη ζώνη των μεταλλίων.

Τα 10λεπτα: 24-17, 37-31 (13-14), 53-51 (16-20), 69-74 (16-23)

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα)

Οι δηλώσεις

Για αποκλεισμό στις λεπτομέρειες έκανε λόγο στις δηλώσεις του ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Κώστας Μίσσας, ενώ τους παίκτες εκπροσώπησε στη Συνέντευξη Τύπου ο Κώστας Παπανικολάου.

Κώστας Μίσσας-Ομοσπονδιακός τεχνικός

«Στο πρώτο ημίχρονο, ειδικά στην άμυνα, ήμασταν συγκεντρωμένοι και ελέγξαμε τα ριμπάουντ και το ματς. Στο δεύτερο μέρος η Ρωσία πέτυχε 43 πόντους. Εμείς χάσαμε πολλά ριμπάουντ και δεν είχαμε καλό αμυντικό τρανζίσιον και συγκέντρωση. Είχαμε 50% στις βολές, που είναι πολύ κακό ποσοστό για ένα τέτοιο παιχνίδι, ενώ σε κρίσιμες στιγμές βιαστήκαμε και έπρεπε να είμαστε πιο ήρεμοι. Είχαμε τρεις μέρες ξεκούραση. Προσπαθήσαμε να τους δώσουμε ανάσες, αλλά χωρίς να χαλάσουμε το ρυθμό μας. Παλέψαμε... Συγχαρητήρια στη Ρωσία που πέρασε. Εμείς κρατάμε στο μυαλό μας ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι καλύτερο από αυτό». (Πηγή: ΕΟΚ)

1 4226746

(Απογοήτευση στον πάγκο της εθνικής ομάδας - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Κώστας Παπανικολάου

«Είναι δύσκολη στιγμή για μας. Κάναμε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, μέχρι και τα μέσα της τρίτης περιόδου. Φαινόταν να έχουμε το παιχνίδι υπό έλεγχο, αλλά λίγο η έλλειψη συγκέντρωσης και τα λάθη έδωσαν την ευκαιρία στη Ρωσία να μπει στο ματς. Στο τέλος το θέμα ήταν ποιος θα πετύχαινε τα μεγάλα σουτ. Δυστυχώς πρέπει να επιτρέψουμε πίσω. Αρχίσαμε περίεργα τη διοργάνωση, αλλά βελτιωνόμασταν στην πορεία και πιστεύαμε πως είχαμε την ευκαιρία να πετύχουμε κάτι καλό για τη χώρα μας, αλλά δεν το καταφέραμε. Συγχαρητήρια στη ρωσική ομάδα». (Πηγή: ΕΟΚ)

18460623

(Οι επιλογές στο φινάλε κόστισαν τον αποκλεισμό σύμφωνα με τον Παπανικολάου (ν.16) - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SEDAT SUNA)

Η επιστροφή της εθνικής ομάδας είναι προγραμματισμένη για την Πέμπτη το πρωί (πτήση 10.35 από Κων'λη και λίγο μετά τις 12.00 στο Ελευθέριος Βενιζέλος).

Στην 4άδα δια περιπάτου η Σερβία

Μπορεί η Σερβία να έχει πάει στην Τουρκία με 7 απουσίες, όμως παραμένει μια τεράστια μπασκετική σχολή και ένα από τα φαβορί για να φτάσει στον τελικό. Η Ιταλία προσπάθησε να την κοντράρει, αλλά δεν είχε τύχη.

18461513

(Οι Σέρβοι πανηγυρίσουν για την πρόκριση στα ημιτελικά - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SEDAT SUNA)

Με τον Μπογκντάνοβιτς να είναι ο σκόρερ της ομάδας (22 π.) και τους Σέρβους να μαζεύουν 26 (!) παραπάνω ριμπάουντς από την Ιταλία, το τελικό σκορ με 83-67 ήταν απόλυτα δικαιολογημένο. Ο ημιτελικός με τη Ρωσία θα γίνει την Παρασκευή, ενώ αύριο Πέμπτη θα αγωνιστούν η Ισπανία με τη Σλοβενία.

Ρωσία-Σερβία (Παρασκευή 15/9)

Οι δύο τελικοί είναι προγραμματισμένοι για την Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου (17.00 και 21.30)