EuroLeague: Ξεκίνημα με νίκη επί της Μπασκόνια ο Ολυμπιακός (vid)

Ξεκίνημα με νίκη επί της Μπασκόνια ο Ολυμπιακός ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ

Ο Ολυμπιακός παρότι έπαιξε μακριά από το ΣΕΦ (λόγω της τιμωρίας του, έπαιξε στο Ηράκλειο) ξεκίνησε με νίκη 75-64 επί της Μπασκόνια, στην πρεμιέρα της Euroleague 2017-18, στηριζόμενος κυρίως στην καλή του άμυνα και τα ξεσπάσματα του Πρίντεζη και του Παπανικολάου. Ο Παναθηναϊκός Superfoods ξεκινά τις υποχρεώσεις του την Παρασκευή στην Καταλονία με την Μπαρτσελόνα.

Εκτός των δεδομένων απουσιών του Ρόμπερτς και του Σπανούλη, ο Ολυμπιακός έχασε και τον Τιλί (ενοχλήσεις στους προσαγωγούς) πριν το τζάμπολ. Στο ξεκίνημα του αγώνα φάνηκε αρκετά επηρεασμένος στην επίθεση, όπου σκόραρε μόνο με τον Μιλουτίνοφ (7 από τους 9 πόντους στα πρώτα 8.30 λεπτά).

18585213

(Ενέργεια στην άμυνα έβγαλε ο Παπανικολάου στο ξεκίνημα - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Η είσοδος του Παπανικολάου όμως είχε δώσει ενέργεια στην άμυνα, ενώ ο Αγραβάνης με 6 πόντους έδωσε ώθηση στην επίθεση του Ολυμπιακού με τη λήξη του 10λεπτου.

Και η Μπασκόνια όμως βρήκε ρυθμό στο β δεκάλεπτο με το δίδυμο Γκρέιντζερ-Σενγκέλια, ενώ πλέον στην εξίσωση τους σκοραρίσματος για τους ερυθρόλευκους μπήκαν και οι Στρέλνιεκς-Πρίντεζης. Μάλιστα αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί θα μπορούσαν να διατηρήσουν και διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 39-26).

18585216

(Ο Αγραβάνης με 6 πόντους στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου έδωσε το σύνθημα για την επίθεση του Ολυμπιακού - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια οι δύο ομάδες επιδόθηκαν για λίγη ώρα σε σκορ και θέαμα με καρφώματα και εντυπωσιακά καλάθια. Η Μπασκόνια μείωσε για λίγο στους 6 πόντους (51-45), αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις για να κρατήσει διψήφια τη διαφορά.

18585215

(Η άμυνα του Ολυμπιακού του έδωσε διψήφια διαφορά - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Με τον Παπανικολάου σε θέση 2 να δίνει τον τόνο με δύο μαζεμένα τρίποντα ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 12-0 και έμοιαζε στο 35’ να τελειώνει το ματς (70-54). Εμφάνισε και πάλι το σύμπτωμα στο φινάλε του ντέρμπυ των «αιωνίων», βάζοντας μόνον 5 πόντους, αλλά με καλύτερη άμυνα αυτή τη φορά κράτησε τη νίκη.

Ο Πρίντεζης με 17 π. (3 ριμπ. και 3 ασσ.) ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, ενώ Αγραβάνης (13 π.) και Παπανικολάου (11) ήταν καθοριστικοί για τη νίκη.

Τα 10λεπτα: 16-12, 41-33 (25-21), 60-49 (19-16), 75-64 (15-15)

Ήττα η Φενέρ, νίκες για ΤΣΣΚΑ Μ. και Ρεάλ Μ.

Στα άλλα ματς η πρωταθλήτρια Ευρώπης Φενέρ έπαθε μπλακάουτ στην τελευταία περίοδο και η Μάλαγα έκανε 13-0 σερί από το 47-57 σε 60-47 και στη συνέχεια σε 68-60. Ο Σλούκας έβαλε την ομάδα του στο ματς (15 π., 5 ρ., 7 ασ.) με συνεχόμενους πόντους, αλλά δεν ευστόχησε στο τελευταίο σουτ, για να μείνει το 68-67 υπέρ της Ισπανικής ομάδας.

18585505

(Σε "ρηχά νερά" ο Νάναλι για τη Φενέρ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / CARLOS DIAZ)

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξεκίνησε με νίκη επί της Αρμάνι, αλλά όχι τόσο εύκολα όσο θα ήθελε ο Ιτούδης (η Αρμάνι προηγήθηκε στο ξεκίνημα 16-30), με 20 πόντους του Σέρχι Ροντρίγκεζ.

18584289

(Επιστροφή στη EuroLeague με 20 π. για τον Σέρχι (δ) στη νίκη της ΤΣΣΚA M. - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / YURI KOCHETKOV)

Ο Ντόντσιτς με φόρα από το Eurobasket και 27 πόντους οδήγησε τη Ρεάλ στην επικράτηση μέσα στην Τουρκία επί της Εφές.