NBA: Οι Σέλτικς «χάλασαν» το πάρτυ των Μπακς και το ρεκόρ του Αντετοκούνμπο (vid)

Ρεκόρ και πάλι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε μια μέτρια βραδιά του Reuters / Jeff Hanisch-USA TODAY Sports

Οι Μιλγουόκι Μπακς αντιμετώπισαν τους Μπόστον Σέλτικς στην παλιά τους έδρα, όπου έχουν πανηγυρίσει τα πρωταθλήματα του παρελθόντος, αλλά Ίρβινγκ και Χόρφορντ τους χάλασαν το πάρτυ κερδίζοντας 96-89. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μπλοκαρίστηκε καλά από τη συνδυασμένη άμυνα των Σέλτικς, αλλά κατάφερε να σπάσει ένα ακόμη ρεκόρ στο NBA.

Στην πρώτη τους αναμέτρηση στο Μπόστον Γκάρντεν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν εκπληκτικός και οδήγησε τα "ελάφια" σε νίκη με 108-100. Οι Σέλτικς διάβασαν σωστά το παιχνίδι και έπαιξαν συνδυαστικές άμυνες, ώστε να κρατήσουν τον Greek Freak κάτω από τους 30 πόντους για πρώτη φορά στη σεζόν.

2017 10 27T012747Z 1189888730 NOCID RTRMADP 3 NBA BOSTON CELTICS AT MILWAUKEE BUCKS

(Σφιχτή άμυνα πάνω στον Αντετοκούνμπο από τους Σέλτικς - Πηγή: REUTERS / Jeff Hanisch-USA TODAY Sports)

Ο Giannis ξεκίνησε μουδιασμένα το ματς με 4 πόντους στο πρώτο 12λεπτο και άλλους 7 στο δεύτερο, αλλά ήταν αρκετοί οι πόντοι του για να προηγείται το Μιλγουόκι 44-43 στο ημίχρονο.

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια ο Greek Freak έμοιαζε να βρίσκει ρυθμό με 11 ακόμη πόντους, με τις περισσότερες προσπάθειες κοντά στο καλάθι. Την ίδια ώρα οι Σέλτικς αντεπιτέθηκαν και από το -7 πέρασαν μπροστά στο σκορ.

Στο τελευταίο 12λεπτο κατάφεραν να κρατήσουν για 11 λεπτά δίχως πόντο τον Αντετοκούνμπο και να προηγηθούν με +11 (83-94 1.27'' πριν το φινάλε), με τους Χόρφορντ (27 π.) και Ίρβινγκ (24 π.) να κάνουν σπουδαίο ματς. Ο Έλληνας άσσος το πήρε προσωπικά και προσπάθησε μόνος του να γυρίσει το ματς με 2/2 τρίποντα μειώνοντας σε 96-89, αλλά ένα ακόμη τρίποντο δεν βρήκε στόχο και οι Σέλτικς έφυγαν νικητές.

(Μεγάλο παιχνίδι από τον Ίρβινγκ για τους Σέλτικς - Πηγή: REUTERS / Jeff Hanisch-USA TODAY Sports)

Τα στάνταρ του Γιάννη έχουν εκτοξευθεί καθώς το double double που έκανε με 28 πόντους (!) (6/7 β., 10/21 2π και 2/3 3π), 10 ριμπ., 7 ασσ., 3 κλεψ. και 1 κόψ. να θεωρείται πλέον μέτρια εμφάνιση... Αυτό που λείπει από τον Αντετοκούνμπο είναι η αυτοπεποίθηση να δοκιμάσει να σουτάρει από μακριά (έδειξε στο τέλος με τα 2/3 τρίποντα ότι έχει βελτιωθεί πολύ) και αφήσει το "σίγουρο παιχνίδι" με το ποστάρισμα, που πλέον αρχίζουν να μπλοκάρουν όλοι οι αντίπαλοι.

(Με μακρινά σουτ πήγε να γυρίσει στο τέλος το ματς ο Αντετοκούνμπο - Πηγή: REUTERS / Jeff Hanisch-USA TODAY Sports)

O Αντετοκούνμπο έσπασε ένα ακόμη ρεκόρ στο NBA: όχι μόνο είναι ο κορυφαίος σκόρερ στην ιστορία της ομάδας μετά τα 5 πρώτα ματς (ο Τζαμπάρ είχε 166 πόντους), αλλά με 175 πόντους, 53 ριμπάουντς και 28 ασσίστ είναι ο πρώτος στην ιστορία όλου του NBA με τέτοια νούμερα μετά από 5 παιχνίδια.

Οι Μπακς πλέον έχουν ρεκόρ 3-2 (όσο και οι Σέλτικς) και επόμενο παιχνίδι τους είναι ξημερώματα Δευτέρας στην Ατλάντα.