Μουντομπάσκετ 2019: Ξεκίνημα με νίκη στο Λέστερ η εθνική στην παράταση (vid)

Ο Αθηναίου "λυτρωσε" τελικά στο τέλος την εθνική ομάδα EUROKINISSI SPORTS

Η εθνική ομάδα μπάσκετ γλίτωσε το «κάζο» από τη Μεγάλη Βρετανία, στην πρεμιέρα του ομίλου της στα προκριματικά του Μουντομπάσκετ 2019, με νίκη 95-92 στην παράταση. Η εθνική πλήρωσε την έλλειψη εμπειρίας αρκετών παικτών στο φινάλε του ματς, χάνοντας σε ένα λεπτό διαφορά 10 πόντων. Η τριάδα Μπουρούση, Λαρεντζάκη και Αθηναίου, που έβαλε το νικητήριο τρίποντο στην παράταση, οδήγησαν τη γαλανόλευκη στη νίκη.

Η εθνική ξεκίνησε με «δίδυμα συμπαικτών» στο παρκέ μαζί με τον Μπουρούση. Αθηναίου-Βασιλόπουλος και Κόνιαρης-Μαργαρίτης και στη συνέχεια Λαρεντζάκης-Σάκοτα να αντικαθιστούν εκείνους του ΠΑΟΚ, ώστε να υπάρχουν κάποιες συνεργασίες στην επίθεση. Με πιεστική άμυνα ελέγξαμε αρκετά την επίθεση των Βρετανών και όταν τρέξαμε βρήκαμε και εύκολα καλάθια.

1 4300098

(Πιεστική άμυνα από το ξεκίνημα για την εθνική ομάδα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Οι Βρετανοί έπαιζαν ένα παιχνίδι βασισμένο στα τρίποντα και με ποσοστό κάποια στιγμή 7/10 (!) πήραν μια διαφορά 6 πόντων (30-24). Παρότι ο Μπουρούσης που είχε 11 πόντους πήγε στον πάγκο, η εθνική με «κοντό σχήμα» (Βασιλόπουλος στο 5) βρήκε σκορ από διάφορους παίκτες και ισοφάρισε. Χρειαζόταν βελτίωση στα σουτ από μακριά (3/11 3π), για να ξεφύγει εκείνη στο σκορ.

Η άμυνα φάνηκε από το ξεκίνημα του αγώνα, ότι θα ήταν το κλειδί για την εθνική που βρέθηκε πίσω πάλι στο σκορ με 48-41. Βασιλόπουλος, Λαρεντζάκης, Αθηναίου, Μαργαρίτης και Μπουρούσης ήταν το σχήμα που έφερε την ανατροπή με σούπερ άμυνα.

1 4300128

(Πολύ καλός επιθετικά ο Λαρεντζάκης στο β μέρος - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Ο Λαρεντζάκης έδωσε τρομερή ώθηση στην επίθεση, συνεπικουρώντας πλέον τον Μπουρούση, που οδήγησε την εθνική και στο +12 (63-75) στην τελευταία περίοδο. Οι Βρετανοί μείωσαν σε 73-80 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό πιέζοντας σε όλο το γήπεδο και εκτελώντας με τρίποντα, ενώ ο Βασιλόπουλος βγήκε τραυματίας με κτύπημα στη μύτη.

1 4300223

(Με κτύπημα στη μύτη ολοκλήρωσε το ματς ο Βασιλόπουλος - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Έγιναν πολλαπλά λάθη στο κατέβασμα της μπάλας από το άγχος (αφήνοντας μάλιστα τον Μπουρούση να το κάνει) και με τον πάγκο να μην βάζει έξτρα γκαρντ, και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 83-83, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

1 4300122

(Καταπληκτική εμφάνιση του Μπουρούση - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ οι διεθνείς, δεν «αυτοκτόνησαν»: με ένα απίστευτο τρίποντο του Αθηναίου στα 3’’ διαμόρφωσαν το 92-94, ο Μαργαρίτης έκλεψε στην επαναφορά την μπάλα και ευστοχώντας σε μία βολή ολοκλήρωσε τη νίκη της εθνικής.

Ο Μπουρούσης έκανε ένα φανταστικό παιχνίδι, πριν επιστρέψει στην Κίνα (δε θα είναι στο ματς της Δευτέρας), με 27 πόντους και 8 ριμπ. Ο Λαρεντζάκης ήταν κομβικός στην επίθεση στο β μέρος με 22 π., αλλά και λάθη λόγω απειρίας στο τέλος. Ο Βασιλόπουλος έπαιξε καταπληκτική άμυνα (9 π. και 6 ριμπ.) και τέλος ο Αθηναίου (18 π. με 4/6 3π, τα 2 στην παράταση) ήταν οι παίκτες, στους οποίους στηρίχθηκε η εθνική περισσότερο.

1 4300232

(Ξέσπασμα στο φινάλε για Λαρεντζάκη και Γιαννόπουλο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Τα 10λεπτα: 17-18, 37-37 (20-19), 54-55 (17-18), 83-83 (29-28) / 92-95 (9-12)

(Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα)

(Πηγή: You Tube / FIBA)

Ο Σαλούστρος ήταν αυτός που έμεινε εκτός 12άδας, αλλά θα είναι κανονικά στο επόμενο ματς, όπως και οι τρεις του Παναθηναϊκού Superfoods (Καλάθης, Αντετοκούνμπο και Βουγιούκας). Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος στις δηλώσεις του αναφέρθηκε στο κομφούζιο με τις κλήσεις και υποστήριξε ότι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο θα παίξει πιθανότατα σε κάποια ματς των προκριματικών. (Δείτε εδώ τις δηλώσεις του προπονητή και των διεθνών μας, μετά το ματς).

1 4300136

(Πολύ αγχωμένος ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Θανάσης Σκουρτόπουλος - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Στο άλλο ματς του ομίλου το Ισραήλ κέρδισε 88-68 την Εσθονίακαι έρχεται για το 2ο αγώνα της εθνικής τη Δευτέρα (17.00) στο Ηράκλειο. Στις εκπλήξεις της 1ης αγωνιστικής, η Ολλανδία κέρδισε 68-61 την Κροατία και η Βοσνία 81-76 τη Ρωσία (δείτε εδώ όλα τα αποτελέσματα).