Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα: Δε χάνει ούτε «με το ζόρι» η Μπαρτσελόνα

Αήττητη και στην έδρα της Βαλένθια η Μπαρτσελόνα ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MANUEL BRUQUE

Το ντέρμπυ της 13ης αγωνιστικής στην Ισπανία έληξε ισόπαλο 1-1 με την Μπαρτσελόνα να ισοφαρίζει στο τέλος τη Βαλένθια, αλλά να φωνάζει δίκαια για ένα γκολ του Μέσι που ακυρώθηκε στο 0-0. Στην Αγγλία η Μάντσεστερ Σίτυ έστω και δύσκολα, κέρδισε τη Χάντερσφιλντ εκτός έδρας και ισοφάρισε την επίδοσή της από το 2015 με 11 σερί νίκες, διατηρώντας την απόσταση 8 βαθμών από τη Γιουνάιτεντ.

Και όμως δεν μέτρησε!

Το γκολ του Λίονελ Μέσι στο 30ο λεπτό του αγώνα ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών, καθώς η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Νέτο και έσκασε 1 μέτρο, καθαρά μέσα στην εστία, που όμως ο βοηθός και ο διαιτητής δεν είδαν (στην Ισπανία δεν υπάρχει σύστημα VAR).

18773619

(Ο Μέσι διαμαρτύρεται στο βοηθό - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MIGUEL ANGEL POLO)

1barcagoal

(Η μπάλα στο γκολ του Μέσι - Πηγή: Twitter / TV frame)

Η Βαλένθια απείλησε την Μπαρτσελόνα με την πρώτη της ήττα, σκοράροντας με τον Ροντρίγκο και το Βραζιλιάνο να πανηγυρίζει με μια πορτοκαλί περούκα (!), όπως είχε γίνει τη δεκαετία του 2000 και την κατάκτηση του πρωταθλήματος ο πρόεδρος της Βαλένθια.

18773666

(Ο σκόρερ Ροντρίγκο με την πορτοκαλί περούκα - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MIGUEL ANGEL POLO)

Η Μπαρτσελόνα όμως είναι πολύ σκληρή για να πεθάνει και ο Μέσι στο 82 βρήκε με λόμπα στη γωνία της μικρής περιοχής το Ζόρντι Άλμπα και εκείνος με βολέ διαμόρφωσε το τελικό 1-1, που κρατά τη διαφορά 4 πόντων των «μπλαουγκράνα».

18774611

(Ο πανηγυρισμός του Ζόρντι Άλμπα - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MANUEL BRUQUE)

Εσπανιόλ - Χετάφε (22:00)

Η βαθμολογία: 1. Μπαρτσελόνα 35, 2. Βαλένθια 31, 3. Ατλέτικο Μ. 27, 4. Ρεάλ Μ. 27, 5. Σεβίλλη 25, 6. Βιγιαρεάλ 21.

Ασταμάτητη η Σίτυ του Γκουαρντιόλα

Η νεοφώτιστη Χάντερσφιλντ πήγε να κάνει την έκπληξη της σεζόν, καθώς προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με αυτογκόλ του Οταμέντι.

Στο β μέρος ανέλαβε δράση ο Αγκουέρο, που ισοφάρισε με πέναλτυ στο ξεκίνημα του, ο Σανέ είχε δοκάρι και ο Στέρλινγκ στο 84 με τυχερό γκολ από σουτ του Γκαμπριέλ Ζεσούς, διαμόρφωσε το 1-2 για τη Μάντσεστερ Σίτυ.

Μπέρνλι και Άρσεναλ ήταν ισόβαθμες πριν την αγωνιστική, αλλά η ψύχραιμη εκτέλεση του Αλέξις Σάντσεζ στις καθυστερήσεις του αγώνα, έδωσε το τρίποντο στους «κανονιέρηδες».

Σαουθάμπτον – Έβερτον 4-1
Μπέρνλι - Άρσεναλ 0-1 (90+2 πεν. Σάντσεζ)
Χάντερσφιλντ - Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (45+1 αυτ. Οταμέντι / 47 πεν. Αγκουέρο, 84 Στέρλινγκ)

Η βαθμολογία: 1. Μάντσεστερ Σίτι 37, 2. Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 29, 3. Τσέλσι 26, 4. Άρσεναλ 25 5.Τότεναμ 24, 6. Λίβερπουλ 23.

Χωρίς αντίπαλο η Παρί

Η Μονακό δυσκόλεψε λίγο περισσότερο την Παρί σεν Ζερμέν στο ντέρμπυ της 14ης αγωνιστικής του Γαλλικού πρωταθλήματος, αλλά οι Παριζιάνοι με 2-1 έφυγαν το πριγκηπάτο με διαφορά 9 πλέον βαθμών από την αντίπαλό τους και τη Λυόν (38-29).

18773665

(Γκολ ο Νεϊμάρ με πέναλτυ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SEBASTIEN NOGIER)

Ο Καβάνι (19) και ο Νεϊμάρ με πέναλτυ (52) έκαναν το 0-2 και απλά στο 81 ο Ζοάο Μουτίνιο μείωσε για τη Μονακό, που δεν μπόρεσε όμως να κάνει την ανατροπή.

Ρεκόρ ο Ρότζερς με τη Σέλτικ

Η ανωτερότητα της Σέλτικ στο Σκωτσέζικο ποδόσφαιρο επιβεβαιώθηκε με την κατάκτηση του 17ου Λιγκ Καπ στην ιστορία της, νικώντας 2-0 τη Μάδεργουέλ. Το σημαντικό είναι όμως ότι ο Μπρένταν Ρότζερς ισοφάρισε το θρυλικό προπονητή του «τριφυλλιού», Τζοκ Στιν (δεκαετία 1960) με την κατάκτηση 4 σερί εγχώριων τίτλων (Λιγκ Καπ 2016-17, Κύπελλο Σκωτίας 2016-17, Πρωτάθλημα 2016-17, Λιγκ Καπ 2017-18) σε 12 μήνες.