ΣΠΟΡ

Μουντομπάσκετ 2019: Η «ακτινογραφία» της Εθνικής Ελλάδας

Μουντομπάσκετ 2019: Η «ακτινογραφία» της Εθνικής Ελλάδας
INTIME/ΜΠΙΡΝΤΑΧΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Το ταξίδι της Εθνικής Ελλάδας στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας ξεκινά σήμερα.

Το πρώτο της παιχνίδι η Εθνική θα το παίξει απέναντι στο Μαυροβούνιο για τον 6ο όμιλο, μία ημέρα μετά το εναρκτήριο τζάμπολ της διοργάνωσης.

Η Εθνική αισθάνεται λίγο σαν τις ΗΠΑ στην Κίνα! Είναι η ομάδα που στις τάξεις της έχει τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, oι ικανότητες του οποίου δεν χρειάζονται, άλλωστε, ανάλυση.

Η παρουσία του στην τελική φάση αυξάνει αδιαμφισβήτητα τις πιθανότητες της εθνικής για επιστροφή στο βάθρο: Για πρώτη φορά από το 2006 σε Παγκόσμιο Κύπελλο, όταν η εθνική κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, και για πρώτη φορά μετά από 10 χρόνια από το Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας, το 2009, όταν η Ελλάδα κατέκτησε το τελευταίο της μετάλλιο!

Ο MVP του NBA μπορεί να είναι ο σταρ, αλλά δεν είναι μόνος. Ο ομοσπονδιακός προπονητής της «επίσημης αγαπημένης», Θανάσης Σκουρτόπουλος, συνδυάζει εμπειρία σε μεγάλες διοργανώσεις, μπασκετικό DNA και IQ, αθλητικότητα, τεχνική κατάρτηση και νεανική παρόρμηση.

Δεν είναι τυχαίο πως η εθνική ανδρών της Ελλάδας ήταν η πρώτη χώρα που πήρε την πρόκριση για την τελική φάση στην Κίνα, από όλη την Ευρώπη!

Μόλις μία ήττα σε 12 αγώνες γνώρισε η «γαλανόλευκη» στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου! Την ίδια ώρα, η πρωταθλήτρια Ευρώπης Σλοβενία του... τρομερού «μωρού», Λούκα Ντόντσιτς, δεν εξασφάλισε την πρόκριση και έμεινε εκτός Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Αυτή είναι η 12άδα

Την τελική 12άδα με την οποία θα παραταχτεί η «επίσημη αγαπημένη» στα γήπεδα της Κίνας για το ερχόμενο Μουντομπάσκετ, την αποτελούν οι:

Γιάννης Αντετοκούνμπο, Θανάσης Αντετοκούνμπο, Νικ Καλάθης, Βαγγέλης Μάντζαρης, Γιαννούλης Λαρεντζάκης, Κώστας Σλούκας, Ιωάννης Παπαπέτρου, Κώστας Παπανικολάου, Γιώργος Πρίντεζης, Γιώργος Παπαγιάννης, Γιάννης Μπουρούσης, Παναγιώτης Βασιλόπουλος.

Αναλυτικό πρόγραμμα αγώνων και τηλεοπτικών μεταδόσεων

Κυριακή 1 Σεπτεμβρίου

10.30: Καναδάς - Αυστραλία, ert.gr
11.00: Νέα Ζηλανδία - Βραζιλία, ΕΡΤ SPORTS
11.30: Δομινικανή Δημοκρατία - Ιορδανία, ert.gr
11.30: Τουρκία - Ιαπωνία, ΕΡΤ 2
14.30: Σενεγάλη - Λιθουανία, ert.gr
15.00: Ελλάδα - Μαυροβούνιο, ΕΡΤ SPORTS
15.30: Τσεχία - ΗΠΑ, ΕΡΤ 2
15.30: Γαλλία - Γερμανία, ΕΡΤ 3

Δευτέρα 2 Σεπτεμβρίου

10.30: Ιταλία - Ανγκόλα, ΕΡΤ 2
11.00: Βενεζουέλα - Ακτή Ελεφαντοστού, ert.gr
11.30: Νιγηρία - Αργεντινή, ΕΡΤ SPORTS
11.30: Τυνησία - Ιράν, ert.gr
14.30: Σερβία - Φιλιππίνες, ΕΡΤ 3
15.00: Κίνα - Πολωνία, ΕΡΤ 2
15.30: Πόρτο Ρίκο - Ισπανία, ΕΡΤ SPORTS
15.30: Νότια Κορέα - Ρωσία, ert.gr

Τρίτη 3 Σεπτεμβρίου

10.30: Αυστραλία - Σενεγάλη, ert.gr
11.00: Μαυροβούνιο - Νέα Ζηλανδία, ΕΡΤ SPORTS
11.30: Ιαπωνία - Τσεχία, ΕΡΤ 2
11.30: Γεωργία - Δομινικανή Δημοκρατία, ert.gr
14.30: Λιθουανία - Καναδάς, ΕΡΤ 3
15.00: Βραζιλία - Ελλάδα, ΕΡΤ SPORTS
15.30: ΗΠΑ - Τουρκία, ΕΡΤ 2
15.30: Ιορδανία - Γαλλία, ert.gr

Τετάρτη 4 Σεπτεμβρίου

10.30: Ανγκόλα - Φιλιππίνες, ΕΡΤ 2
11.00: Ακτή Ελεφαντοστού - Πολωνία, ert.gr
11.30: Πόρτο Ρίκο - Τυνησία, ΕΡΤ SPORTS
11.30: Νότια Κορέα - Νιγηρία, ert.gr
14.30: Ιταλία - Σερβία, ΕΡΤ 2
15.00: Βενεζουέλα - Κίνα, ert.gr
15.30: Ρωσία - Αργεντινή, ΕΡΤ SPORTS
15.30: Ισπανία - Ιράν, ert.gr

Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου

10.30: Καναδάς - Σενεγάλη, ert.gr
11.00: Βραζιλία - Μαυροβούνιο, ΕΡΤ SPORTS
11.30: Τουρκία - Τσεχία, ΕΡΤ 2
11.30: Γερμανία - Ιορδανία, ert.gr
14.30: Λιθουανία - Αυστραλία, ΕΡΤ 3
15.00: Ελλάδα - Νέα Ζηλανδία, ΕΡΤ SPORTS
15.30: ΗΠΑ - Ιαπωνία, ΕΡΤ 2
15.30: Δομινικανή Δημοκρατία - Γαλλία, ert.gr

Παρασκευή 6 Σεπτεμβρίου

11.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS
11.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
11.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
11.30: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ 2
15.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS
15.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ 3
15.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
15.30: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ 2

Σάββατο 7 Σεπτεμβρίου

11.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS
10.30: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
11.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
11.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ 2
14.30: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
15.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ 2
15.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ 3
15.30: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS

Κυριακή 8 Σεπτεμβρίου

11.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS
11.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
11.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
11.30: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ 2
15.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS
15.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ 3
15.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
15.30: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ 2

Δευτέρα 9 Σεπτεμβρίου

10.30: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
11.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
11.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ 2
11.30: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS
14.30: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
15.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ 2
15.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ 3
15.30: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS

Τρίτη 10 Σεπτεμβρίου

14.00: Προημιτελικός, ΕΡΤ SPORTS
16.00: Προημιτελικός, ΕΡΤ SPORTS

Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου

14.00: Προημιτελικός, ΕΡΤ SPORTS
16.00: Προημιτελικός, ΕΡΤ SPORTS

Πέμπτη 12 Σεπτεμβρίου

14.00: Αγώνας κατάταξης 5-8, ΕΡΤ SPORTS
16.00: Αγώνας κατάταξης 5-8, ΕΡΤ SPORTS

Παρασκευή 13 Σεπτεμβρίου

11.00: Ημιτελικός, ΕΡΤ SPORTS
15.00: Ημιτελικός, ΕΡΤ SPORTS

Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου

11.00: Αγώνας κατάταξης 7-8, ΕΡΤ SPORTS
15.00: Αγώνας κατάταξης 5-6, ΕΡΤ SPORTS

Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου

11.00: Μικρός τελικός, ΕΡΤ SPORTS
15.00: Τελικός, ΕΡΤ SPORTS

ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΣΕΤΕ





ΔΗΜΟΦΙΛΗ