Ο Ολυμπιακός διέλυσε 5-0 τον Αστέρα Τρίπολης και ουσιαστικά είναι στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

EUROKINISSI / ICONPRESS /ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Καταιγιστικός ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τον Αστέρα Τρίπολης 5-0 στο Καραϊσκάκης, με Ιντέγιε και Φορτούνη να σκοράρουν από 2 φορές και τον Ντουρμάζ με 4 ασίστ.

Για 25 λεπτά ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος πιέζοντας την εστία του Θεοδωρόπουλου, κάνοντας ευκαιρίες και σκοράροντας με τον Ιντέγιε Μπράουν από ωραίο γύρισμα του Μαζουακού στο 13.

olympiacos-asteras tripolis greek cup

(Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / Δημήτρης Ντουντούμης)

O Αστέρας Τρίπολης ανέκαμψε για λίγο και υποχρέωσε τον Καπίνο να επέμβει για να κρατήσει το μηδέν στην εστία του, όμως το ημίχρονο έκλεισε όπως άρχισε: στο 39 ο Θεοδωρόπουλος σταμάτησε τον Ιντέγιε Μπράουν, όχι όμως και στο 41, σε άψογη αντεπίθεση με το Νιγηριανό να μην σπατάλα την ασίστ του Ντουρμάζ, κάνοντας το 2-0.

Την σκυτάλη στο β μέρος πήρε ο Φορτούνης βάζοντας άλλα δύο γκολ, με τον Ντουρμάζ να πιστώνεται 2 ακόμη ασίστ. Πρώτα στο 50 με ωραίο τελείωμα και μετά στο 64 με το ωραιότερο γκολ της αναμέτρησης, με σουτ έξω από την περιοχή.

Olympiacos-Asteras Tripolhs Greek Cup

Ενδιάμεσα ο Καπίνο με την βοήθεια και της τύχης (δοκάρι) δεν επέτρεψε στον Αστέρα να βάλει εκτός έδρας γκολ στην κεφαλιά του Μπερτόλιο. Όμως το κερασάκι στην τούρτα το φυλούσε ο Πάρντο στο 79 με ένα καταπληκτικό σουτ (από ασίστ του Ντουρμάζ...) για το τελικό 5-0.

Η ρεβάνς θα γίνει στην Τρίπολη την επόμενη Τετάρτη (3/2 19.30). Το πρόγραμμα των πρώτων αγώνων στα προημιτελικά του Κυπέλλου ολοκληρώνεται αύριο Πέμπτη (28/1) με την ΑΕΚ να υποδέχεται τον Ηρακλή στις 19.30.