Νίκη 4-0 του Ολυμπιακού επί του Ατρόμητου λίγες μέρες πριν την ρεβάνς με την Άντερλεχτ.

EUROKINISSI / ICONPRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε κόντρα στον Ατρόμητο με τους «βασικούς των Βρυξελλών» να μένουν στον πάγκο, αλλά οι «αναπληρωματικοί» ήταν διψασμένοι να αποδείξουν ότι αξίζουν θέση στην 11άδα, στέλνοντας μήνυμα και στην Άντερλεχτ για την ρεβάνς της Πέμπτης.

Ο Τσόρι από νωρίς (10’) έβαλε μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό και οι ερυθρόλευκοι είχαν και άλλες ευκαιρίες.

olympiacos-atromitos

(Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / Δημήτρης Ντουντούμης)

Αντίστοιχα και ο Ατρόμητος δεν κλείστηκε και θα μπορούσε να ισοφαρίσει στο πρώτο 45λεπτο με τον Ρομπέρτο και τον Μπάρκα να κάνουν εξαιρετικές επεμβάσεις. Χαρακτηριστικό ότι στα στατιστικά του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι είχαν 9 τελικές (4 εντός εστίας) και οι Περιστεριώτες 7 (4).

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκει στους Πειραιώτες που ήταν καταιγιστικοί, με τον Ατρόμητο πάντως να μην κλείνεται στην εστία του και να προσπαθεί να βάλει το γκολ. Εύστοχοι ήταν όμως οι γηπεδούχοι, με τον Πουλίδο (ξεκίνησε βασικός) στο 65, τον Καμπιάσο στο 54 και το τελικό 4-0 να διαμορφώνει στο 85 ο Φορτούνης (πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος με 16 γκολ).

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Σαλίνο, Ντα Κόστα, Βούρος, Καμπιάσο, Κασάμι (68 Φορτούνης), Ντομίνγκες (79 Μπουχαλάκης), Φουστέρ, Κολοβός (68 Ιντέγε), Πουλίδο.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μπάρκας, Κιβρακίδης, Μπιτόλο, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Ουσέρο (74 Κούρος), Στόίτσεφ (80 Ματέι), Ούμπιδες, Μπρίτο, Γροντής, Παπαδόπουλος (71' Λε Ταλέκ).

Olympiacos-atromitos

Με τη νίκη του ο Ολυμπιακός έφτασε τους 64 βαθμούς με την 2η ΑΕΚ στους 46 και την άλλη Κυριακή κόντρα στην Βέροια στο Καραϊσκάκης μπορεί να σφραγίσει και μαθηματικά την κατάκτηση του τίτλου, 6 αγωνιστικές πριν το τέλος.