Ερυθρός Αστέρας- Παναθηναϊκός 69-67

EUROKINISSI

Δεν κατάφερε τελικά ο Παναθηναϊκός να πετύχει την έκτη συνεχόμενη νίκη του στο πλαίσιο του Τοp 16 της Ευρωλίγκας, καθώς γνώρισε την ήττα με 69-67 στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα.

Οι «πράσινοι» πλήρωσαν το κακό τους τρίτο δεκάλεπτο στο οποίο έχασαν 25-11 με αποτέλεσμα να μείνουν αρκετά πίσω, ωστόσο με μπροστάρη τον Έλιοτ Γουίλιαμς κατόρθωσαν να μπουν στο κόλπο και να διεκδικήσουν το «διπλό» μέχρι τέλους, όμως τελικά έχασαν σε έναν αγώνα που ήταν συναρπαστικός ως το τελευταίο λεπτό.

Την επόμενη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Λοκομοτίβ Κουμπάν στο ΟΑΚΑ σε ένα ματς που αν κερδίσει με διαφορά πάνω από 9 πόντους , μπορεί να διεκδικήσει ακόμα και την δεύτερη θέση στον όμιλο.

Δεκάλεπτα: 10-18, 28-31, 53-42, 69-67

Ερυθρός Αστέρας (Ντέγιαν Ράντονιτς): Κίνσεϊ 19 (1), Ντάγκουμπιτς 9 (1), Λάζιτς 2, Μίτσιτις 6, Σιμόνοβιτς 2, Γκούντουριτς 2, Γιόβιτς 4, Μίλερ 16 (1), Τσίρμπες 6, Στίματς 3

Παναθηναϊκός (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Χέινς 5 (1), Πάβλοβιτς 7 (1), Γιάνκοβιτς, Φώτσης, Ραντούλιτσα 11, Φελντέιν 4, Διαμαντίδης, Γκιστ 9 (1), Καλάθης 5, Κούζμιτς 5, Γουίλιαμς 17 (1), Χάντερ 4