Άνετη νίκη με του Ολυμπιακού επί του Ηρακλή σε εξ αναβολής αγώνα του πρωταθλήματος

EUROKINISSI / MOTION TEAM / ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ

Εύκολο τρίποντο για τον Ολυμπιακό και στην Θεσσαλονίκη και στο εξ αναβολής παιχνίδι του με τον Ηρακλή για την 25η αγωνιστική και με το τρίποντο που προσέθεσε έκανε ένα ακόμη ρεκόρ.

Με τη νίκη του 2-0 στο Καυτανζόγλειο ο Ολυμπιακός έφτασε τους 79 βαθμούς και τις 26 νίκες στο πρωτάθλημα, καταρρίπτοντας την προηγούμενη επίδοσή του από την σεζόν 2000-2001 με τους Μαντζουράκη-Λεμονή στον πάγκο του. Τότε τερμάτισε με 78 βαθμούς και 25 νίκες, πάλι σε πρωτάθλημα με 16 ομάδες.

Τα γκολ του Ολυμπιακού πέτυχαν στο πρώτο ημίχρονο ο Ντουρμάζ με φάουλ (12) και ο Ιντέγιε με κεφαλιά από σέντρα του Φορτούνη (44), ενώ είχε συνολικά 1 τελικές προσπάθειες.

2503991

(Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM / ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ)

Ο Ηρακλής δημιούργησε ευκαιρίες, κυρίως στο β ημίχρονο, δεν μπόρεσε όμως να σκοράρει, ιδιαίτερα σε δύο φάσεις με τον Μοντέιρο, που δεν έκανε καλό τελείωμα, ενώ ο Ρομπέρτο σταμάτησε δύο καλά χτυπημένα φάουλ. Ο Γηραιός παρέμεινε στην 13η θέση με 31 βαθμούς.