Αναντολού Εφές-Ολυμπιακός 88-69: «Κατέρρευσε» στην τέταρτη περίοδο

Intime

Ο Ολυμπιακός «κατέρρευσε» στην τέταρτη περίοδο και γνώρισε «βαριά» ήττα (88-69) από την Αναντολού Εφές στην Πόλη.

Μακριά από το ΣΕΦ δεν μπορούν. Οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν την τέταρτη ήττα τους σε ισάριθμα ματς μακριά από το «σπίτι» τους.

Αυτή τη φορά η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα «πλήρωσε» την απίστευτη «κατάρρευση» της στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου έμεινε χωρίς πόντο για έξι λεπτά και σημείωσε μόλις 3 πόντους.

Το επιμέρους σκορ των κατόχων του τίτλου ήταν 20-3 κι ως εκ τούτου ένα διαφαινόμενο ντέρμπι μετατράπηκε σε… περίπατος.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Εφές ήταν ο εκπληκτικός Ροντρίγκ Μπομπουά, ο οποίος ισοφάρισε το career-high του (βλ. 29 πόντοι), μετρώντας 7/10 τρίποντα. Την ίδια ώρα, όλος ο Ολυμπιακός είχε 6/23 σουτ έξω από τα 6μ75, ενώ ο Τάιλερ Ντόρσεϊ πραγματοποίησε τη χειρότερη εμφάνιση του (βλ. 2π. με 1/6 σουτ) με τα ερυθρόλευκα.

Οι διαιτητές: Γκαρσία, Νέντοβιτς, Ομπρκνέζεβιτς

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 44-44, 68-66, 88-69

Αναντολού Εφές: (Αταμάν): Λάρκιν 10 (1), Μπομπουά 29 (7), Σίνγκλετον 3 (1), Μπαλμπάι, Μπράιαντ, Μόρμαν 9 (1), Πλάις 2, Μίτσιτς 19 (1), Πετρούσεβ 4, Ντάνστον 4, Σιμόν 8 (1).

Ολυμπιακός: (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 9 (1), Ντόρσεϊ 2, Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ 15, Σλούκας 5, Μάρτιν 5, Βεζένκοβ 17 (2), Πρίντεζης 9 (1), Παπανικολάου 3 (1), ΜακΚίσικ 4.