Νίκες για τους τρεις «μεγάλους» στην Ισπανία, πρόκριση της Γιουνάιτεντ στον τελικό του FA CUP

Reuters / Albert Gea

Αμετάβλητη παρέμεινε η κατάσταση στο Ισπανικό πρωτάθλημα, αφού κέρδισαν και οι τρεις ομάδες, με αποτέλεσμα να μην αλλάξει η βαθμολογία, ενώ στην Αγγλία και τον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε τη νίκη πρόκριση από την Έβερτον ακριβώς στην τελευταία φάση του αγώνα.

Στο Καμπ Νόου ο Μέσι σκόραρε νωρίς για την Μπαρτσελόνα απέναντι στην Χιχόν, που ζήτησε πέναλτυ και αποβολή του Πικέ στο φινάλε του 45λεπτου για χέρι πάνω στην γραμμή.

2016 04 23T191321Z 504793572 GF10000393391 RTRMADP 3 SOCCER SPAIN

(Πηγή: Reuters / Albert Gea)

Ο Λουίς Σουαρες έβαλε το 2ο γκολ στο 63 και απλοποίησε το παιχνίδια για την Μπαρτσελόνα. Στο 74 ο Ουρουγουανός έκανε το 3-0, στο 77 ευστόχησε στο πέναλτυ που κέρδισε ο Νεϊμάρ για το 4-0, ενώ στο 86 σημείωσε το τελικό 6-0 με το 4ο προσωπικό γκολ ξεπερνώντας κατά τρία γκολ στον πίνακα των σκόρερς τον Κριστιάνο ανεβάζοντας την συγκομιδή του στα 34.

Νωρίτερα (85) με δεύτερο πέναλτυ για την Μπάρτσα και αποβολή ήταν ο Νεϊμάρ που έβαζε το 5ο γκολ της βραδιάς. Οι Καταλανοί έφτασαν τους 82 βαθμούς έχοντας πλεονέκτημα στην ισοβαθμία.

16536964

(Πηγή: ΑΠΕ ΜΜΕ / EPA / Alberto Estevez)

Το απόγευμα η Ατλέτικο Μαδρίτης με το μυαλό στον πρώτο ημιτελικό του Champions League με την Μπάγερν, δεν ήταν καλή απέναντι στην Μάλαγα, ενώ έχασε με αποβολή και τον Σιμεόνε.

2016 04 23T182220Z 996699065 GF10000393359 RTRMADP 3 SOCCER SPAIN

(Πηγή: Reuters / Juan Medina)

Ακόμη όμως και χωρίς προπονητή στον πάγκο, η είσοδος του νεαρού Κορέα στο 57 έφερε το γκολ της λύτρωσης για τους ροχιμπλάνκος στο κατάμεστο Βιθέντε Καλντερόν πέντε λεπτά αργότερα για το τελικό 1-0, που την κράτησε ισόβαθμη με την Μπαρτσελόνα.

2016 04 23T175333Z 784454746 GF10000393325 RTRMADP 3 SOCCER SPAIN

Πρώτη από όλους είχε αγωνιστεί η Ρεάλ Μαδρίτης χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο (κάνει αγώνα δρόμου για να είναι έτοιμος απέναντι στην Μάντσεστερ Σίτυ στο Champions League την Τρίτη) στην έδρα της Βαγιεκάνο.

2016 04 23T143847Z 188842808 GF10000393173 RTRMADP 3 SOCCER SPAIN

(Πηγή: Reuters / Sergio Perez)

Η απουσία του Πορτογάλου επηρέασε αρχικά την ομάδα, που βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 15 με 2-0 (Εμπάρμπα και Μικού). Χωρίς ακόμη τους Μόντριτς και Σέρχιο Ράμος, το βάρος της ανατροπής πήρε ο Γκάρεθ Μπέιλ.

Ο Ουαλλός έκανε στο 35 το 1-2 και στο 80 έβαλε το νικητήριο τέρμα (2-3), αφού στο 52 είχε ισοφαρίσει για την Ρεάλ ο Λούκας Βάσκεθ.

2016 04 23T160018Z 2078410147 GF10000393229 RTRMADP 3 SOCCER SPAIN

Αυτή ήταν η πρώτη φορά μετά το 1931, που η βασίλισσα ανέτρεψε εις βάρος της σκορ 2-0 από το πρώτο 15λεπτο μιας αναμέτρησης (τότε ήταν η Μπιλμπάο που έχασε 4-2), καθώς μετρούσε 20 συνεχείς ήττες!

Η Ρεάλ Μαδρίτης είναι στους 81 βαθμούς, αλλά ίσως χάσει για το ταξίδι στο Μάντσεστερ και τον Μπενζεμά που τραυματίστηκε λίγο πριν το ημίχρονο.

2016 04 23T161850Z 1484201255 GF10000393240 RTRMADP 3 SOCCER SPAIN

Η επόμενη 36η αγωνιστική (τρεις πριν το φινάλε) θα γίνει το Μ. Σάββατο: Σοσιεδάδ-Ρεάλ Μ. (17.00), Ατλέτικο Μ-Βαγιεκάνο (19.15), Μπέτις-Μπαρτσελόνα (21.30)

Τελικός στο 93!

Η Γιουνάιτεντ είναι η πρώτη ομάδα του εφετινού τελικού Κυπέλλου στην Αγγλία νικώντας 2-1 την Έβερτον με γκολ στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης από τον Μαρσιάλ.

2016 04 23T180626Z 104436386 MT1ACI14359641 RTRMADP 3 SOC

(Πηγή: Reuters / Eddie Keogh Livepic)

Ο Γάλλος είχε ετοιμάσει το 1-0 του Φελαϊνί στο 34 για να επιστρέψει στο ματς η Έβερτον παρότι έχασε πέναλτυ με τον Λουκάκου στο 57 (καταπληκτική απόκρουση Ντε Χέα), με αυτογκόλ του Σμόλινγκ στο 74.

Αυτός είναι ο 19ος τελικός για την Γιουνάιτεντ, που έπιασε στην σχετική λίστα την Άρσεναλ και αν σηκώσει το τρόπαιο θα την ισοφαρίσει και στις κατακτήσεις με 12 συνολικά.

2016 04 23T173354Z 104434434 MT1ACI14359547 RTRMADP 3 SOC

Ο δεύτερος ημιτελικός γίνεται την Κυριακή στις 17.00 (και αυτός στο Ουέμπλεϊ), ανάμεσα σε Κρίσταλ Πάλας και Γουότφορντ, ενώ ο τελικός έχει προγραμματιστεί για τις 21 Μαΐου.