Ολυμπιακός-Μονακό 76-81: Ο Τζέιμς σταμάτησε το «ερυθρόλευκο» σερί

«Φρένο» στο «ερυθρόλευκο» αήττητο στην Euroleague έβαλε η Μονακό Eurokinissi

Ο Μάικ Τζέιμς οδήγησε τη Μονακό σε νίκη (81-76) επί του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ βάζοντας «φρένο» στο «ερυθρόλευκο» αήττητο στην Euroleague.

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν εκείνος που σε όλο το ματς ηγήθηκε των Μονεγάσκων τελειώνοντας την αναμέτρηση με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, αλλά στην τελευταία περίοδο την «σφραγίδα» του έβαλε ο Έλι Οκόμπο, ο οποίος πέτυχε τους 11 από τους 23 συνολικά πόντους (είχε ακόμη 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ) του στο ματς.

Από τον Ολυμπιακό ο Σακίελ ΜακΚίσικ προσπάθησε (είχε 15 πόντους), όπως και ο Σάσα Βεζένκοφ (είχε 13 πόντους), όμως οι μόλις 5 πόντοι που πέτυχαν ο καθένας στο δεύτερο 20λεπτο ήταν μια «φτωχή» συγκομιδή για την ελληνική ομάδα που έμαθε και την ήττα.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός θέλησε να πάει δυναμικά στην άμυνα αλλά ο Μάικ Τζέιμς μπήκε «ζεστό» και με 2/2 τρίποντα και την βοήθεια του Τζον Μπράουν είχε το προβάδισμα (11-15 στο 7’) μέχρι το τέλος του πρώτου 10λεπτου (16-17 στο 10’). Αξιοποίησαν άριστα την αστοχία του Ολυμπιακού από την περιφέρεια (είχε 1/7 τρίποντα με το εύστοχο να το σημειώνει ο Σάσα Βεζένκοφ).

Με τον Έλι Οκόμπο να ανεβάζει την απόδοση του περιφερειακά οι Μονεγάσκοι είχαν τον έλεγχο (23-27 στο 13.30’’). Όμως, η άνοδος της απόδοσης του Σακίελ ΜακΚίσικ επέτρεψε στον Ολυμπιακό να κλείσει το πρώτο μέρος έχοντας μια διαφορά 4 πόντων (37-33 στο 20’) που ήταν αποτέλεσμα της πιεστικής άμυνας.

Με την αντίδραση τους στα μετόπισθεν οι «ερυθρόλευκοι» οδήγησαν την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς σε 10 λάθη στο πρώτο 20λεπτο τα οποία αξιοποίησαν σημειώνοντας εύκολα καλάθια στο ανοικτό γήπεδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός συνέχισε με την… κεκτημένη ταχύτητα του πρώτου μέρους και άνοιξε το σκορ (41-33 στο 22’). Εκεί, ανέλαβε δράση ο Τζόρνταν Λόιντ, ο οποίος με οκτώ σερί δικούς του πόντους (πέτυχε συνολικά 10 στο ματς, άρα η επίδραση του ήταν μεγάλη) επέτρεψε άμεσα στη Μονακό να φέρει τον αγώνα στα ίσια (41-41) και αμέσως μετά ο Μάικ Τζέιμς να δώσει προβάδισμα (41-43 στο 24’) στους φιλοξενούμενους. Οι λύσεις από τους Μπράουν, Χολ και Οκόμπο επέτρεψαν στην γαλλική ομάδα να κλείσει το τρίτο 10λεπτο στο +5 (51-56 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, η εμπειρία του Μάικ Τζέιμς και το «καθαρό μυαλό» του Έλι Οκόμπο επέτρεψαν στη Μονακό να ανεβάσει τη διαφορά στο +12 (54-66 στο 32’). Ο Κώστας Σλούκας προσπάθησε με προσωπικές ενέργειες να βάλει ξανά τον Ολυμπιακό στην διεκδίκηση της νίκης (60-68 στο 34’), αλλά ο Έλι Οκόμπο το πήρε… προσωπικά και «καθάρισε» το ματς σημειώνοντας 8 πόντους στο τελευταίο 5λεπτο. Εκεί, δεν χρειάστηκε να δράσει ο Μάικ Τζέιμς που είχε κάνει νωρίτερα τη δουλειά του…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Κορτές, Μάικιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 37-33, 51-56, 76-81.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 10 (5/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν 5 (1/4 τρίποντα), Λαρεντζάκης 5 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαλ 5 (2/3 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Σλούκας 10 (4/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 λάθη), Βεζένκοβ 13 (1/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου, Μπόλομποϊ 10 (5/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Πίτερς 3 (1), ΜακΚίσικ 15 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ).

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 9 (4/6 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Οκομπό 23 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λόιντ 10 (2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπλόσομγκεϊμ, Ντιάλο 6 (2), Μορμάν 3 (1), Μοτιεγιούνας 6 (3/4 δίποντα), Ουαταρά, Χολ 4, Τζέιμς 20 (4/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα).