Παναθηναϊκός-Παρτιζάν 89-91: Ο Πάντερ έκανε τη ζημιά

Οι «πράσινοι» επέτρεψαν στον Πάντερ να βρει νωρίς ρυθμό και να σημειώσει 20 πόντους στο πρώτο μέρος Intime/ΒΟΛΙΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ

Το «τριφύλλι» γνώρισε την τέταρτη συνεχόμενη ήττα του, πληρώνοντας την πολύ κακή αμυντική λειτουργία του σε ακόμη ένα ματς.

Οι «πράσινοι» επέτρεψαν στον Πάντερ να βρει νωρίς ρυθμό και να σημειώσει 20 πόντους στο πρώτο μέρος.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι παίκτες του Ράντονιτς δέχθηκαν 31 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και 54 μέχρι την ανάπαυλα.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε έτσι να κυνηγάει από το ξεκίνημα του αγώνα. Ο Π. Καλαϊτζάκης περιόρισε τον Αμερικανό γκαρντ, ο Μπέικον βοήθησε επιθετικά και το σκηνικό άλλαξε. Οι γηπεδούχοι πήγαν για την ανατροπή, αλλά για ακόμα ένα ματς οι διαιτητές εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων.

Με το σκορ 78-84, δεν είδαν εξόφθαλμο φάουλ πάνω στον Μπέικον, ενώ στη συνέχεια χρέωσαν με τεχνική ποινή τον «πράσινο» πάγκο. Τα παραπάνω σε συνδυασμό με τρίποντο του Πάντερ, έφερε τον Παναθηναϊκό στο -10 (78-88 στο 37’). Ο γκαρντ της Παρτιζάν ήταν άποντος στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά πέτυχε 9 καθοριστικούς πόντους στην τέταρτη περίοδο, ενώ καθοριστική ήταν η παρουσία του Ματίας Λεσόρτ (15π., 11ριμπ.).

Τα παραπάνω σε συνδυασμό με τρίποντο του Πάντερ, έφεραν τον Παναθηναϊκό στο -10 (78-88 στο 37’). Ο γκαρντ της Παρτιζάν ήταν άποντος στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά πέτυχε 9 καθοριστικούς πόντους στην τέταρτη περίοδο, ενώ καθοριστική ήταν η παρουσία του Ματίας Λεσόρτ (15π., 11ριμπ.)

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:Πέρεθ - Ρότσα - Ράτσις.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-31, 41-54, 64-68, 89-91.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 3 (1), Ουόλτερς 17 (2), Λι 4, Παπαγιάννης 10 (1τρ., 5ριμπ.), Ουίλιαμς 14 (2τρ., 7ριμπ.), Μπέικον 17 (1), Πονίτκα 12, Γκριγκόνις 9 (1), Γκουντάιτις 3.
ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 13 (10ριμπ.), Κοπρίβιτσα, Πάντερ 29 (6), Παπαπέτρου 2, Έξουμ 12, Λεσόρ 15 (11ριμπ.), Άντζουσιτς 10 (1), Μαντάρ 10 (2).