EURO 2016: εύκολη και δίκαιη νίκη της Γερμανίας επί της Ουκρανίας με 2-0 για τον Γ όμιλο

Reuters / Carl Recine Livepic

Η Γερμανία διόρθωσε την αμυντική της λειτουργία στο ημίχρονο, που είχε επιτρέψει στην Ουκρανία να κάνει πολλές ευκαιρίες και κατάφερε να κρατήσει το τρίποντο από το γκολ που είχε σημειώσει στο πρώτο μέρος μέχρι τις καθυστερήσεις όταν και σκόραρε το 2ο τέρμα της (μετά από πολλές χαμένες ευκαιρίες).

Η Γερμανία μπήκε δυναμικά στο ματς και μετά από λίγα λεπτά συντονισμού έφτασε στο γκολ με εντυπωσιακή κεφαλιά του Μουστάφι σε φάουλ του Κρόος (19).

2016 06 12T192413Z 108761053 MT1ACI14434750 RTRMADP 3 SOCCER EURO GER UKR

(Το 1-0 - Πηγή: Reuters / Pascal Rossignol Livepic)

Όμως οι Ουκρανοί έδειξαν ότι δεν φοβούνται τον αντίπαλο τους, που είχε πολλά προβλήματα στην άμυνα, αναγκάζοντας το Νόιερ σε δύο δύσκολες αποκρούσεις.

2016 06 12T192924Z 865813998 LR1EC6C1I4PFT RTRMADP 3 SOCCER EURO GER UKR

(Πηγή: Reuters / Gonzalo Fuentes)

Ο Μπόατενγκ πρόλαβε πάνω στην γραμμή προσπάθεια του Κονοπλιάνκα, και ενώ η Γερμανία δεν έβαζε 2ο γκολ στις δικές της ευκαιρίες, κινδύνεψε με την ισοφάριση, αλλά το γκολ του Γιαρμολένκο στο 39 ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

2016 06 12T193906Z 108761946 MT1ACI14434784 RTRMADP 3 SOCCER EURO GER UKR

(Η σωτήρια επέμβαση του Μπόατενγκ - Πηγή: Reuters / Benoit Tessier Livepic)

Στο 2ο ημίχρονο όμως η Γερμανία διόρθωσε τα λάθη της, απέτρεψε στην Ουκρανία να δημιουργήσει έστω και φάση, ενώ την ίδια ώρα πίεσε την εστία του Πιατόφ και μόνον χάρις στις αποκρούσεις του έμεινε το 1-0 μέχρι το τέλος.

2016 06 12T203156Z 108765116 MT1ACI14434870 RTRMADP 3 SOCCER EURO GER UKR

(Πηγή: Reuters / Benoit Tessier Livepic)

Στο 88 από το πουθενά η Ουκρανία παραλίγο να κλέψει τον βαθμό της ισοπαλίας, από λάθος γύρισμα του Μουστάφι και παραλίγο αυτογκόλ. Στις καθυστερήσεις ο Σβαϊνστάιγκερ (λίγο πριν είχε μπει αλλαγή) σημείωσε το γκολ που δικαιούταν, σε κόντρα επίθεση, για την τελική νίκη της Γερμανίας με 2-0.

2016 06 12T205640Z 108766600 MT1ACI14434929 RTRMADP 3 SOCCER EURO GER UKR

(Το τελικό 2-0 από τον Σβαϊνστάιγκερ - Πηγή: Reuters / Carl Recine Livepic)

Υπενθυμίζουμε ότι το απόγευμα η Πολωνία κέρδισε 1-0 την Β.Ιρλανδία.

Η βαθμολογία του Γ ομίλου

1.Γερμανία 3
2.Πολωνία 3
3.Β.Ιρλανδία 0
4.Ουκρανία 0

Οι επόμενοι αγώνες θα γίνουν την Πέμπτη 16/6: Ουκρανία-Β. Ιρλανδία (19.00/Λυόν), Γερμανία-Πολωνία (22.00/Σεντ Ετιέν)