Euroleague: Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε 84-72 και οι «ερυθρόλευκοι» στο Final Four

KLODIAN LATO / EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός θα δώσει το «παρών» στην τελική τετράδα για δεύτερη συνεχόμενη φορά και κάνει όνειρα να φτάσουν μέχρι τέλους, αφού οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 84-72 της Φενέρμπαχτσε στο Game 5 της σειράς των playoffs της Euroleague και προκρίθηκε στο Final Four του Κάουνας.

Μια ακόμη «μαγική» εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κώστας Σλούκας που ηγήθηκε σε ένα σπουδαίο 15-0 στη δεύτερη περίοδο, αρχηγική εμφάνιση από τον Κώστα Παπανικολάου που έπαιξε μετά από μία ασθένεια που τον ταλαιπώρησε και ο Σάσα Βεζένκοβ ακολούθησε. Και τώρα, Μονακό ή Μακάμπι, όποια πάρει το Game 5 που θα γίνει το βράδυ της Τετάρτης (10/5) στη Σάλα Γκαστόν Μεντεσάν του Μόντε Κάρλο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με απίθανο πείσμα μπήκε στο ματς, διάβασε καλά την άμυνα της Φενέρμπαχτσε, προηγήθηκε με 13-8 στο τέταρτο λεπτό (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ασίστ χωρίς λάθος), έπαιξε σε απίστευτα επίπεδα έντασης και ενέργειας, με τον Παπανικολάου να βρίσκεται στο... περιβάλλον που πάντα ανθίζει. Οι δικοί του δέκα πόντοι (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή) έκαναν τη διαφορά (20-15 στο 10'), σε ένα δεκάλεπτο που έμοιαζε να έχει εξουθενώσει από νωρίς τους πάντες. Παίκτες και προπονητές, θεατές και τηλεθεατές.

Από την άλλη, τα τρίποντα του Γκούντουριτς ήταν αυτά που κράτησαν τους Τούρκους κοντά στο σκορ στις αρχές της δεύτερης περιόδου, αυτός μαζί με τον Έντουαρντς έγραψαν το 29-28, την ώρα που ο Μπαρτζώκας δεν έβρισκε λύσεις από τον Λαρεντζάκη ούτε σε αυτό το ματς. Ο Μπλακ βοήθησε και πάλι σημαντικά και στις δύο πλευρές του παρκέ, ο Σλούκας με απίστευτο τρίποντο έγραψε το 37-31, ο Πίτερς με βολές, ο ΜακΚίσικ με τρίποντο κι ο Σλούκας επίσης με βολές έφτασαν το σερί στο 15-0 (44-31) και λίγο πριν από το ημίχρονο οι Πειραιώτες είχαν πάρει ξεκάθαρα το μομέντουμ.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός μπήκε με σπουδαία συγκέντρωση. Ο Κάναν έδωσε ασίστ για το γκολ-φάουλ του Βεζένκοβ (51-39 στο 23'), η Φενέρμπαχτσε έδειξε ψύχραιμη, όμως υπήρχε πλέον πολλή γκρίνια εκατέρωθεν με τους γηπεδούχους να κρατούν ένα καλό προβάδισμα. Ο Σλούκας έβαλε τρίποντο για το 60-49' στο 28', σκόραρε και λέι-απ για το +13, ήξερε ότι η τελευταία κατοχή της τρίτης ήταν ίσως η κρισιμότερη του αγώνα και τι έκανε; Έβαλε γκολ-φάουλ για το 65-52 και έκλεισε μαγικά το δεκάλεπτο.

Ακόμα όμως, και όταν η Φενέρμπαχτσε δεν σταμάτησε να ελπίζει, ο Σλούκας ήταν και πάλι εκεί. Έγραψε το 69-56 στο 34', όταν ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν ακόμη και πάσα να αλλάξει, ο Βεζένκοβ σκόραρε για το 71-56 και κάπου εκεί το ματς τελείωσε. Οι Τούρκοι δεν είχαν άλλο κουράγιο, οι Πειραιώτες πήγαν σε μεγάλες επιθέσεις και το 84-72 πανηγυρίστηκε έξαλλα στο φλεγόμενο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 44-33, 65-52, 84-72

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (2/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Κάναν 2 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 2, Φαλ 8 (2/4 δίποντα, 4/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Σλούκας 22 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βεζένκοβ 17 (7/10 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 14 (5/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 11 ριμπάουντ), Μπόλομποϊ, Πίτερς 2, Μπλακ 2, ΜακΚίσικ 11 (2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ)

Φενέρμπαχτε (Ιτούδης): Μότλι 14 (6/8 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπίρσεν, Έντουαρντς 10 (3/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χέιζ 5 (0/4 σουτ, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πιέρ (0/2 τρίποντα), Τζεκίρι 4 (2/4 δίποντα), Γκούντουριτς 26 (0/4 δίποντα, 8/12 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντόρσεϊ 9 (3/5 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3/4 βολές), Καλάθης 4 (2/6 σουτ, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αντετοκούνμπο