Η εθνική μπάσκετ άρχισε με εύκολη νίκη επί του Ιράν το προολυμπιακό τουρνουά

Instagram / fiba

Κόντρα σε έναν εύκολο αντίπαλο η εθνική μπάσκετ δεν έδωσε δικαιώματα και κέρδισε με 78-53 το Ιράν στην πρεμιέρα του προολυμπιακού τουρνουά στο Τορίνο. Επόμενο παιχνίδι για την γαλανόλευκη με το Μεξικό την Τετάρτη στις 19.00.

Ασφαλώς και το Ιράν δεν θα αποτελούσε εμπόδιο στην εθνική (όπως κια το Μεξικό χωρίς τον Αγιόν), αλλά είχε ενδιαφέρον να δει κανείς το ξεκίνημα της προσπάθειας για την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες και να διαπιστώσει το κλίμα. Η εθνική μας έβγαλε λοιπόν μεγάλη διάθεση στο παρκέ, παίζοντας την πιεστική άμυνα, που θα επειχειρήσει να είναι το όπλο της σε αυτή την προσπάθεια.

Στην πρώτη περίοδο δεχθήκαμε 21 πόντους, μέχρι να μπούμε σε ρυθμούς επίσημου παιχνιδιού, αλλά στην συνέχεια οι παίκτες του Κατσικάρη πάτησαν γκάζι και κυνήγησαν όλες τις μπάλες σε άμυνα και επίθεση. Επίσης με την παρουσία του Περπέρογλου, είχαμε αξιόπιστη λύση και σε άμυνα ζώνης, με τον άσσο της Μπαρτσελόνα να ξεκινά με 4 στα 4, δείχνοντας ότι δεν θα μπλοκάρουμε τόσο πολύ σε αντίστοιχες περιπτώσεις.

greiran1

(Πηγή: Twitter)

Οι αριθμοί που πρέπει να κρατήσουμε από ένα τέτοιο ματς είναι οι 21 ασσίστ (6 ο Καλάθης, 4 ο Μάντζαρης), τα 17 κλεψίματα (3 ο Περπέρογλου), τα 31 ριμπάουντς (8 επιθετικά) και τα 7 μπλοκ (3 ο Θανάσης Αντετοκούνμπο), αλλά και τα 17 λάθη.

Τα 10λεπτα: 27-21, 48-31 (21-10), 66-47 (18-16), 78-53 (12-6)

Για την εθνική ομάδα έπαιξαν όλοι οι παίκτες: Αθηναίου 4 (1 τρ.), Καλάθης 6 (6 ασσίστ, 2 κλ), Μπουρούσης 11 (4 ρ.), Μάντζαρης 3 (1 τρ, 4 ασ., 2 κλ), Αγραβάνης 8 (2 τρ), Παπαπέτρου 3, Χαραλαμπόπουλος, Μπόγρης, Περπέρογλου 12 (2 τρ, 3 κλ., 2 ασ.), Γ.Αντετοκούνμπο 16 (19 λεπτά, 2 τρ., 3 ρ, 2ασ, 2 κλ, 2 μπλ), Κουφός 10 (4 ρ.), Θ.Αντετοκούνμπο 5 (3 μπλ., 2 κλ).