«Πρόκριση» στον τρίτο γύρο του Indian Wells για τον Στέφανο Τσιτσιπά

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο ματς με τον Λούκα Πούιγ για το τουρνουά Indian Wells

AP Photo/Mark J. Terrill

Στον τρίτο γύρο του τουρνουά Indian Wells κατάφερε να προκριθεί ο Στέφανος Τσιτσιπάς, καθώς επικράτησε στο ματς με τον Λούκας Πούιγ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής μπήκε αποφασισμένος στο κορτ και μόλις στο τρίτο game «έσπασε» το σερβίς του Λούκας Πούιγ με 2-1. Στην συνέχεια, οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς τους, μέχρι το δεύτερο break του Τσιτσιπά στο ένατο game, που του έδωσε και το πρώτο σετ με 6-3, μετά από 37 λεπτά αγώνα.

Η εικόνα του ματς παρέμεινε ίδια και στο δεύτερο σετ, καθώς ο Γάλλος τενίστας δεν κατάφερε ν' αντισταθεί. Ο Τσιτσιπάς έκανε break στο σερβίς του Πούιγ στο έκτο και στο όγδοο game, φθάνοντας στην νίκη με 6-2, μετά από 32 λεπτά αγώνα.

Επόμενος αντίπαλος του Έλληνα τενίστα, θα είναι ο Αμερικανός, Φράνσις Τιαφόε (Νο 18), ο οποίος επικράτησε του Σέρβου, Ντούσαν Λάγιοβιτς (Νο 56) με 6-3, 6-3.