Κύπελλο Ελλάδας: μπλόκο στη Λαμία για την ΑΕΚ, στους 16 και οι δύο

Μια ακόμη κακή εμφάνιση για τον Αλμέιδα EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ

Μπορεί η ΑΕΚ να προκρίθηκε με την λευκή ισοπαλία στη Λαμία (και πρώτη στην σχετική ισοβαθμία), αλλά η εικόνα της ήταν απογοητευτική και στα 90 λεπτά του αγώνα παρότι έπαιξαν πολλοί βασικοί. Αντίθετα για τους γηπεδούχους ήταν μια θριαμβευτική βραδιά καθώς πέρασαν και αυτοί εις βάρος της Κέρκυρας.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η ΑΕΚ έκανε 3 υποτυπώδεις φάσεις στα πρώτα 45 λεπτά, με καλύτερη ένα φάουλ του Χριστοδουλόπουλου στο 42, ενώ στο β μέρος δεν είχε τελική και πέρασε πρώτη στην ισοβαθμία με καλύτερη διαφορά τερμάτων από την αντίπαλο της και με δύο ισοπαλίες με τις ομάδες της Football League (και με τη νίκη τελικά με την Κέρκυρα στην 1η αγωνιστική στο ΟΑΚΑ.

3993258

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Η Λαμία του Μπάμπη Τεννέ αντίθετα άγγιξε στο β ημίχρονο ακόμη και τη νίκη, διατηρώντας πάντως σε ένα ακόμη ματς το μηδέν στην άμυνα. Ο προπονητής της ΑΕΚ πάντως δήλωσε ευχαριστημένος από την πρόκριση και από το γεγονός ότι αγωνίστηκαν νεαροί παίκτες (Γαλανόπουλος, Τσέλιος, Τζανετόπουλος) στην 11άδα... (Ανέστης, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Ντίας, Γιόχανσον, Μάνταλος, Αλμέιδα, Χριστοδουλόπουλος οι άλλοι, ενώ έπαιξαν αλλαγή και οι Πατίτο, Πέκχαρτ και Ντίντακ).

3993385

Την ίδια ώρα η Κέρκυρα έκανε το καθήκον της και έβαλε 6 γκολ στην Καρδίτσα περιμένοντας τη νίκη της ΑΕΚ και με το σκορ αυτό θα περνούσε σε πιθανή ισοβαθμία με την Λαμία. Αντίθετα αποχαιρέτησε το θεσμό μετά τον Πανιώνιο και τη Βέροια.

3993673

(Η Κέρκυρα έβαλε τα γκολ που ήθελε αλλά αποκλείστηκε - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Η κλήρωση των 16 θα γίνει στις 20/12 (11.00) και έχει σημασία η θέση που θα καταλάβουν οι ομάδες στον όμιλο, αφού οι «πρώτοι» θα μπουν στο γκρουπ των «ισχυρών», αντιμετωπίζοντας τους «αδύνατους δεύτερους» στα νοκ-άουτ ματς, με το πλεονέκτημα της ρεβάνς στην έδρα τους.

Η 3η αγωνιστική

1ος όμιλος
Τρίκαλα-ΑΕΛ (14/12 19.30)
Πανελευσινιακός-ΠΑΟΚ (14/12 19.30)

2ος όμιλος
Χανιά-Πλατανιάς 1-2 (4 Ντιλαβέρ αυτ./ 24 Γιακουμάκης, 27 Ντίνας)

6ος όμιλος
Αναγέννηση Κ.-Κέρκυρα 0-6 (3, 55 Ανδρεόπουλος, 23 Γεωργίου, 45 Επστάιν, 52,76 Γεωργακόπουλος)