Κύπελλο Ελλάδας: τα Τρίκαλα απέκλεισαν την ΑΕΛ, πρώτος ο ΠΑΟΚ

Στους 16 του Κυπέλλου και ο ΠΑΟΚ EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ

Ο ΠΑΟΚ ξέσπασε στην Ελευσίνα και πήρε την πρώτη θέση του ομίλου με το 7-0 επί του Πανελευσινιακού, ενώ η ΑΕΛ προστέθηκε στις ομάδες της Superleague (Πανιώνιο, Βέροια, Κέρκυρα) που αποχαιρέτησαν τον θεσμό χάνοντας στο τέλος του Θεσσαλικού ντέρμπυ από τα Τρίκαλα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έχανε την μία ευκαιρία μετά την άλλη στην έδρα του Πανελευσινιακού (δοκάρι ο Σακχόφ), αλλά στο β μέρος ξέσπασε και έβαλε μάλιστα και τα γκολ που χρειαζόταν για να αποκτήσει την διαφορά τερμάτων για την πρώτη θέση σε περίπτωση νίκης των Τρικάλων. Από τα 7 γκολ του Δικέφαλου, τα δύο σημείωσε ο Πέλκας στο φινάλε, ενώ ο Ίβιτς είχε και πάλι αρκετά νέα παιδιά στην 11άδα του αγώνα.

3993569

(Δύο γκολ ο Πέλκας - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Το ντέρμπυ όμως του πρώτου ομίλου έγινε στα Τρίκαλα, με την ΑΕΛ να θέλει μόνο νίκη για να μην αποκλειστεί και τον Αλέξη Κούγια να έχει δώσει τελεσίγραφο στους παίκτες του για το ματς αυτό, αλλά και το Κυριακάτικο με τον Παναθηναϊκό. Μετά από ένα μέτριο 45λεπτο, η ΑΕΛ κυνήγησε το γκολ, ιδιαίτερα στο τελευταίο 20λεπτο και ήταν άτυχη στο 83 με τον Τέλετιτς να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.

3993588

(Ο Αλέξης Κούγιας στην κερκίδα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ)

Έχοντας βγει όλη η ομάδα μπροστά, ήταν ένας δικός της παίκτης που την πλήγωσε, ο Γιαννιτσάνης (αγωνίζεται δανεικός στα Τρίκαλα): στο 90 έφυγε στην κόντρα, πρόλαβε και τον Καβουσάκη, που είχε βγει από την εστία του και από πλάγια θέση πέτυχε το γκολ για την ιστορική πρόκριση των Τρικάλων, έστω και ως δεύτερα από τον όμιλο, αφού ο ΠΑΟΚ είχε καλύψει την συνολική διαφορά τερμάτων (οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες 0-0 στην 2η αγωνιστική).

3993633

(Χαμός στα Τρίκαλα για την πρόκριση - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ)

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου

1. ΠΑΟΚ 7 (γκολ 9-0)
2. Τρίκαλα 7 (6-0)
------------------------
3. ΑΕΛ 3
4. Πανελευσινιακός 0

Η κλήρωση των 16 θα γίνει στις 20/12 (11.00) και έχει σημασία η θέση που θα καταλάβουν οι ομάδες στον όμιλο, αφού οι «πρώτοι» θα μπουν στο γκρουπ των «ισχυρών», αντιμετωπίζοντας τους «αδύνατους δεύτερους» στα νοκ-άουτ ματς, με το πλεονέκτημα της ρεβάνς στην έδρα τους.

Η 3η αγωνιστική

1ος όμιλος
Τρίκαλα-ΑΕΛ 1-0 (90 Γιαννιτσάνης)
Πανελευσινιακός-ΠΑΟΚ 0-7 (48 Αθανασιάδης, 52 Περέιρα, 59 Σακχόφ, 70 Μυστακίδης, 76 Κουλούρης, 77,91 Πέλκας)

2ος όμιλος
Χανιά-Πλατανιάς 1-2 (4 Ντιλαβέρ αυτ./ 24 Γιακουμάκης, 27 Ντίνας)

6ος όμιλος
Αναγέννηση Κ.-Κέρκυρα 0-6 (3, 55 Ανδρεόπουλος, 23 Γεωργίου, 45 Επστάιν, 52,76 Γεωργακόπουλος)