Κύπελλο Ελλάδας: νίκη στα Τρίκαλα ο Αστέρας Τρίπολης

Βήμα πρόκρισης ο Αστέρας στα Τρίκαλα EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ

Ο Αστέρας Τρίπολης συνέχισε τις καλές εμφανίσεις και με τη νίκη του 2-0 στα παγωμένα Τρίκαλα είναι ουσιαστικά στους 8 του Κυπέλλου Ελλάδας, αφού έχει σαφέστατο προβάδισμα για την πρόκριση στην ρεβάνς.

Μετά την αναβολή του αγώνα του Λεβαδειακού με την ΑΕΚ (Κύπελλο Ελλάδας: η ΕΠΟ ανέβαλε λόγω κακοκαιρίας το Λεβαδειακός-ΑΕΚ), το μοναδικό παιχνίδι που έγινε από το σημερινό πρόγραμμα ήταν αυτό των Τρικάλων με τον Αστέρα Τρίπολης. Παρά τον πάγο που υπήρχε κατά μήκος των δύο πλάγιων γραμμών, ο διαιτητής Κομίνης έκρινε ότι το ματς μπορούσε να διεξαχθεί.

4014895

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ)

Οι γηπεδούχοι για ένα 20λεπτο μπήκαν με μεγαλύτερη ορμή, σιγά σιγά όμως ο Αστέρας βρήκε τα πατήματά του, είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι με τον Δημούτσο στο 29 και 10 λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ με τον Καλτσά, μετά από απόκρουση του τερματοφύλακα Σιδεράκη σε σουτ του Ιωαννίδη.

4014810

(Ένα γκολ και συμμετοχή στο 2ο για τον Καλτσά (ν.23) - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Οι Αρκάδες ήταν καλύτεροι και δημιουργούσαν την μία φάση μετά την άλλη, βάζοντας ένα ακόμη γκολ με τον Κότσιρα στο 50 και αναγκάζοντας τον Σιδεράκη σε πληθώρα αποκρούσεων, φτάνοντας τις 18 τελικές (13 εντός εστίας).

4014829

(Σκόρερ ο Κότσιρας - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Τα Τρίκαλα θα μπορούσαν να σκοράρουν στο τέλος με τους Λεάντρο και Μαρουκάκη να έχουν τις δύο μοναδικές προσπάθειες στην εστία (συνολικά 5), αλλά τον Αθανσιάδη να αντιδρά εξίσου εντυπωσιακά.

4014753

(Έχασε ευκαιρία να βάλει γκολ ο Λεάντρο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ)

Θυμίζουμε ότι αναβλήθηκαν δύο ακόμη αναμετρήσεις από το πρόγραμμα της Τετάρτης και της Πέμπτης, χωρίς κανείς να ξέρει την κατάσταση των γηπέδων στα άλλα παιχνίδια (Κύπελλο Ελλάδας: αναβλήθηκαν τα Άρης-Ολυμπιακός και Λαμία-Ατρόμητος).