Euroleague: ο Ολυμπιακός διέλυσε την Μπασκόνια

EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ

Με όπλο του την άμυνα, ο Ολυμπιακός διέλυσε την Μπασκόνια 92-62 για την 18η αγωνιστική της Euroleague και ουσιαστικά "κλειδώνει" μια θέση στην πρώτη 4άδα (και με την Ρεάλ κυνηγάνε την πρώτη ΤΣΣΚΑ Μ.), που δίνει πλεονέκτημα έδρας, αφού θα υπερτερεί με τους Βάσκους ακόμη και σε πιθανή ισοβαθμία (έχει 2 νίκες).

Το ξεκίνημα του αγώνα στο ΣΕΦ ήταν ισορροπημένο και για τις δύο ομάδες, που συμβάδιζαν στο σκορ. Όμως ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνα του στο τελευταίο κομμάτι, έτρεξε στην επίθεση, ενώ είχε και καλές επιλογές σε σετ παιχνίδι και άνοιξε την διαφορά ακόμη και στο +9 (24-15).

4024111

(Κλιεδί η άμυνα του Ολυμπιακού στο α ημίχρονο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Στο β 10λεπτο με Γκριν και Γουότερς να πιέζουν στην περιφέρεια και τον Ολυμπιακό να μαζεύει τα ριμπάουντς, οι ερυθρόλευκοι ήταν σαρωτικοί στο παρκέ και εκτόξευσαν την διαφορά στο +24 (50-26), επιτρέποντας στην Μπασκόνια να βάλει μόλις 11 πόντους.

4024176

(Κυρίαρχος ο Μπιρτς σε επίθεση και άμυνα - Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Ο Σφαιρόπουλος ζήτησε από τους παίκτες του να μην σταματήσουν να πιέζουν στην άμυνα και εκείνοι έβγαλαν τρομερή ενέργεια, ενώ στην επίθεση μπήκε στην εξίσωση και ο Σπανούλης. Η διαφορά «πέταξε» στο +35 (76-41) λίγο πριν το τέλος της γ περιόδου.

4024182

(Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δίνει οδηγίες - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Στο ξεκίνημα του δ 10λέπτου οι ερυθρόλευκοι χαλάρωσαν λίγο και η διαφορά έπεσε από τους 30 πόντους, όμως μετά από τάιμ άουτ, επανήλθαν στον πιεστικό ρυθμό, αποκαθιστώντας το εύρος αυτό και τελικά υποχρεώνοντας την Μπασκόνια στην χαμηλότερη εφετινή τους επιθετική συγκομιδή (είχαν 65 με την Μπαρτσελόνα).

4024206

(Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Είναι χαρακτηριστικός ο πλουραλισμός στην επίθεση και το γεγονός ότι σκόραραν και οι 12 παίκτες του Ολυμπιακού, που αγωνίστηκαν (!)

Τα 10λεπτα: 24-17, 50-28 (26-11), 76-43 (26-15), 92-62 (16-19)

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά)

(Πηγή: You Tube / Euroleague Basketball)

16. Γαλατά 5-13 (-127)

*Στα ματς που κρίθηκαν στην παράταση μετράνε οι βαθμοί αλλά όχι η τελική διαφορά

Ο Ολυμπιακός έχει μπροστά του δύο ματς στα μέτρα του την άλλη εβδομάδα με την Αρμάνι εκτός της Τετάρτη και την Μπάμπεργκ στο ΣΕΦ στην Παρασκευή, που θα τον εδραιώσουν στην 4άδα.

4024156

Αντίθετα μεγάλη μάχη για την πρόκριση θα πρέπει να δώσει ο Παναθηναϊκός Superfoods καθώς πλέον έχει το ίδιο ρεκόρ με Ερυθρό Αστέρα (παίζει μαζί του την Πέμπτη) και Νταρουσάφακα, ενώ η Μπαρτσελόνα (πρώτη αντίπαλος του την ερχόμενη Τρίτη), έρχεται στην Αθήνα (με νέο πλήγμα τραυματισμού του Όλεσον στον αστράγαλο) για την νίκη και την διαφορά, ώστε να μειώσει ακόμη περισσότερο την απόσταση.

Η 19η αγωνιστική

Τρίτη 24/1

Ούνιξ-Φενέρ (18.00)
Γαλατά-Μακάμπι (19.00)
Ζαλγκίρις-ΤΣΣΚΑ Μ. (20.00)
Παναθηναϊκός Superfoods-Μπαρτσελόνα (20.45)
Μπασκόνια-Ερυθρός Αστ. (22.30)

Τετάρτη 25/1

Εφές-Νταρουσάφακα (19.30)
Μπάμπεργκ-Ρεάλ Μ. (21.00)
Αρμάνι Μ.-Ολυμπιακός (21.45)

Μία αγωνιστική για τα επεισόδια στο Κύπελλο

Νωρίτερα ο Αθλητικός Δικαστής επέβαλε ποινή μίας αγωνιστικής κεκλεισμένων των θυρών (και χρηματικό πρόστιμο) στον Ολυμπιακό για τα επεισόδια στην φυσούνα του ημιτελικού του Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό Superfoods στο ΣΕΦ.

4020696

(Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Ο Ολυμπιακός θα εκτίσει την ποινή του στον αγώνα πρωταθλήματος με τη Δόξα Λευκάδας στις 4/2.