Super League: Χ στο ντέρμπυ Ηρακλή-ΠΑΟΚ και τρίποντο ο Λεβαδειακός

Ο Μπαστακός το γκολ της ισοπαλίας για τον Ηρακλή EUROKINISSI / MOTION TEAM

Ισόπαλο ένα ακόμη ντέρμπυ Ηρακλή-ΠΑΟΚ στο Καυτανζόγλειο, που κράτησε ζωντανό στο παιχνίδι της παραμονής τον «γηραιό», την ώρα που ο Λεβαδειακός επέστρεψε στις νίκες μετά από 12 αγώνες (20/11 η τελευταία νίκη), με το 2-1 επί του ΠΑΣ.

"Μίλησε" η παράδοση στο Καυτανζόγλειο

Ο ΠΑΟΚ έχει να κερδίσει από το 1998 ως γηπεδούχο τον Ηρακλή και δεν τα κατάφερε ούτε σήμερα με το «χειρότερο του παιχνίδι», όπως το χαρακτήρισε στις δηλώσεις του ο Βλάνταν Ίβιτς (δεν δίστασε να κάνει αλλαγή από το πρώτο ημίχρονο τον Μπίσεσβαρ).

Ο Δικέφαλος πάντως ήταν εκείνος που προηγήθηκε μετά από σουτ του Μάτος και απόκρουση του Χουάντερσον, με τον Πρίγιοβιτς όμως να είναι καθαρά οφσάιντ στο 19.

4061886

(4ο γκολ στο πρωτάθλημα ο Πρίγιοβιτς - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Τρία λεπτά αργότερα έχασε την μεγάλη ευκαιρία με τον Ενρίκε να κάνει προβολή άουτ από το γύρισμα του Μπίσεσβαρ, και το ημίχρονο έκλεισε με ένταση (ολιγόλεπτη διακοπή στο 36), από ένα υβριστικό πανό για τον Ιβάν Σαββίδη στα ρώσικα, που ανήρτησαν οι οπαδοί του Ηρακλή.

4061995

(Το επίμαχο υβριστικό πανό - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Αφού έγιναν και στο ημίχρονο οι απαραίτητες διαβουλεύσεις το ματς συνεχίστηκε (ο Ηρακλής θα τιμωρηθεί με πρόστιμο σύμφωνα με την αλλαγή κανονισμού), με τους γηπεδούχους να κλείνουν τους χώρους και τον ΠΑΟΚ να είναι πολύ υποτονικός.

Η είσοδος δεύτερου επιθετικού στο 78, του Μιχάλη Μπαστακού (δανεικός από τον Ατρόμητο) άσκησε ακόμη μεγαλύτερη πίεση, και αφού «τιμώρησε» την άστοχη έξοδο του Γλύκου με την κεφαλιά για το 1-1, λίγο έλειψε να γίνει ο ήρωας της ομάδας του, αλλά στο τετ α τετ με τον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ νικήθηκε.

4062095

(Το γκολ του Ηρακλή από τον Μπαστακό - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Έστω με τον βαθμό της ισοπαλίας (7η στα τελευταία 11 ματς στο Καυτανζόγλειο) ο Ηρακλής συνεχίζει να ελπίζει στην παραμονή φτάνοντας τους 15 βαθμούς.

Με «ανατροπή» τρίποντο-ανάσα ο Λεβαδειακός

Ο Λεβαδειακός που ήταν μαζί του στους 14, είδε τον ΠΑΣ να προηγείται με ένα καταπληκτικό γυριστό σουτ του Κόντε, αλλά δεν το έβαλε κάτω.

4062053

(12 γκολ ο Κόντε (ν.12) στο πρωτάθλημα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Ισοφάρισε με κοντινή προβολή του Βασιλείου λίγο πριν την ανάπαυλα, και οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτυ στο 56 (μαρκάρισμα του Κούρου στον Τόνι Σίλβα) στο οποίο ευστόχησε ο Μιλιάζες στέλνοντάς τους στους 17 βαθμούς.