Α1 μπάσκετ: Κέρδισε και στην έδρα του Κολοσσού ο Παναθηναϊκός Superfoods

Με Τζέιμς νίκη στην Ρόδο ο Παναθηναϊκός Superfoods EUROKINISSI SPORTS / ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ

Για ένα μόνο ημίχρονο μπόρεσε ο Κολοσσός Ρόδου να ακολουθήσει τον Παναθηναϊκό Superfoods, που έφυγε από την Ρόδο με τη νίκη 73-82, προσθέτοντας μια ακόμη νίκη μετά την 19η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ.

Οι επιθέσεις είχαν τον λόγο στο πρώτο ημίχρονο στην Ρόδο. Ο Παναθηναϊκός Superfoods ξεκίνησε με καλή αμυντική λειτουργία και ευστοχία στην επίθεση για ένα γρήγορο 9-19. Όμως ο Κολοσσός βρήκε τον τρόπο κτυπώντας στο καλάθι να μειώσει την διαφορά και να κλείσει το 10λεπτο στο -3.

4063362

(Εντυπωσιακό κάρφωμα του Γκέιμπριελ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ)

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι εύστοχοι και μακριά από την ρακέτα, αλλά και μέσα σε αυτή (παρά τα 3 φάουλ του Ρέντικ στο 15) με τον Γουότσον να κάνει πάρτυ με 12 πόντους και εντυπωσιακά καρφώματα (9 είχε και ο Σαλούστρος). Οι «πράσινοι» δεν είχαν ισορροπία στο παιχνίδι τους και παρότι έπαιρναν μια μικρή διαφορά, γρήγορα την έχαναν (μάλιστα για λίγο ο Κολοσσός προηγήθηκε και 32-29).

4063363

(Ο Γουότσον παίζει άμυνα τον Μπουρούση - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ)

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια ο Παναθηναϊκός Superfoods έσφιξε την άμυνα του, υποχρεώνοντας τους Ροδίτες σε 7 λάθη (είχαν κάνει μόλις 6 σε 20 λεπτά αγώνα) και 9 μόνον πόντους στην επίθεση, δημιουργώντας μια διαφορά, που αυτή την φορά δεν έχασαν.

Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να έχουν εξαντλήσει την ενέργεια τους στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα και παρότι προσπάθησαν (έφτασαν μέχρι το 69-76), δεν μπόρεσαν να ξαναμπούν ουσιαστικά στο ματς.

4063348

(Κορυφαίος του αγώνα ο Μάικ Τζέιμς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ)

Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού Superfoods ο Μάικ Τζέιμς με 19 πόντους, επιστρέφοντας στο γήπεδο, που ανέδειξε το ταλέντο του, πριν μετακομίσει στην Ισπανία. Ο Ρέντικ παρότι έπαιξε λιγότερο από το συνηθισμένο λόγω των φάουλ μπόρεσε να φτάσει τους 14 για τους γηπεδούχους.

Τα 10λεπτα: 22-25, 46-46 (24-21), 55-64 (9-18), 73-82 (18-18)

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα)

4063300

(Ευρηματικό πανό από τους φίλους του Παναθηναϊκού Superfoods στο Βενετόκλειο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ)

Ο Παναθηναϊκός Superfoods έφτασε τους 37 βαθμούς μετά από 19 ματς στην Α1, περιμένοντας το αποτέλεσμα του Ολυμπιακού στην Πάτρα, κόντρα στον Απόλλωνα, ματς με το οποίο ολοκληρώνεται η αγωνιστική.