Κύπελλο Ελλάδας: η Ξάνθη τη νίκη, ο ΠΑΟΚ την πρόκριση

Για ένα γκολ έχασε την πρόκριση η Ξάνθη μέσα στην Τούμπα EUROKINISSI / MOTION TEAM

Ο ΠΑΟΚ δεν ήταν καλός και κινδύνεψε να χάσει την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας με την Ξάνθη να κερδίζει 1-0 μέσα στην Τούμπα και να χάνει το εισιτήριο από τα περισσότερα εκτός έδρας γκολ του Δικέφαλου στο πρώτο ματς (1-2).

Οι παίκτες του Ίβιτς προβλημάτισαν αρκετά με την εμφάνισή τους σε όλο το 90λεπτο, δείχνοντας ότι περνούν μια περίοδο με κάμψη στην απόδοσή τους και δημιούργησαν λίγες φάσεις στην εστία του Ζίφκοβιτς.

4065708

(Ψαλιδάκι στο δοκάρι ο Πέλκας - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Το πρώτο 45λεπτο έκλεισε με δύο σπουδαίες φάσεις, πρώτα το ψαλιδάκι του Πέλκα στο δοκάρι της Ξάνθης και στη συνέχεια μια κεφαλιά του αφύλακτου Καρασαλίδη, δίπλα από το δοκάρι του Γλύκου.

4065737

(Ο Γιουνές εκτελεί το φάουλ... - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Στο 64 ο Γιουνές πέτυχε με απευθείας εκτέλεση φάουλ το μοναδικό γκολ του αγώνα, που έδωσε μεγάλο ενδιαφέρον στην μάχη της πρόκρισης, με την Ξάνθη να κυνηγά το 2ο γκολ και τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί με κάποια δικά του σουτ να ισοφαρίσει.

4065718

(...και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα του Γλύκου - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Το σκορ δεν άλλαξε, ενώ η Ξάνθη ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Σολτάνι στο 93, ενώ υπήρξε μεγάλη νευρικότητα και ένταση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με δυνατά μαρκαρίσματα και «διαπληκτισμούς» τόσο κατά την διάρκεια, όσο και στο φινάλε του αγώνα, τόσο με τους παίκτες, όσο και με τους παράγοντες των δύο ομάδων.