Τέννις: Ήττα και αποκλεισμός για τη Μαρία Σάκκαρη

Έχασε στο β γυρο του Volvo Car Open η Μαρία Σάκκαρη Instagram / @sakkattack7

Δεν τα κατάφερε στον β γύρο του τουρνουά OPEN στο Τσάρλεστον η Μαρία Σάκκαρη. Έχασε με 2-1 σετ από την Λετονή Οσταπένκο και αποχαιρέτησε το τουρνουά.

Μετά τη νίκη επί της Αμερικανίδας Ντέιβις (ν.35 στον κόσμο) οι οιωνοί έμοιαζαν ευνοϊκοί για την Μαρία Σάκκαρη, αφού η αντίπαλος της είναι στο ν.66. Όμως η 19χρονη Οσταπένκο βασίστηκε στην επίθεσή της και κατάφερε να νικήσει την Ελληνίδα πρωταθλήτρια με 6-2, 4-6 και 6-2.

Η Σάκκαρη μπόρεσε με την άμυνα της και την ψυχική της δύναμη να γυρίσει το ματς στο 2ο σετ και να ισοφαρίσει σε 1-1, όμως είναι φανερό ότι για να ανεβεί επίπεδο θα πρέπει να βρει διαφορετική στρατηγική, όταν αντιμετωπίζει παίκτριες με επιθετικό στυλ. Κάνοντας πάντως μεγάλες νίκες, με τεννίστριες που είναι ψηλότερα στην κατάταξη από εκείνη, αποκτά αυτοπεποίθηση για τα επόμενα τουρνουά.